Jelcz-Laskowice
Wkrótce w sprzedaży
Łukasz Dudkowski, dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Jelczu-Laskowicach, cieszy się, że 11 listopada, podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości, udało się uhonorować członków jednostki Sokołów, działającej w powiecie oławskim tuż po II wojnie światowej. Swoje egzemplarze książki odebrali Aleksander Trznadel, Ryszard Sławik i Helena Sumisławska - wdowa po Franciszku Sumisławskim, komendancie Sokołów.
Antykomunistyczna i niepodległościowa działalność Sokołów zainteresowała Łukasza Dudkowskiego na tyle, że wpadł na pomysł przedstawienia ich losów za pomocą komiksu. Uznał, że taka forma łatwiej przemówi do młodzieży, a historia młodych patriotów poruszy wiele osób. Zdanie to podziela Tomasz Gałwiaczek, pracownik naukowy Instytutu Pamięci Narodowej - autor scenariusza i konsultant historyczny komiksu.
Losy bohaterów narysował Damian Banasz, student Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i fan komiksów. Nad szkicami pracował kilka miesięcy. - Okazało się, że potrzeba więcej pracy niż się spodziewałem - mówi Banasz. - To mój pierwszy komiks.
„Niepokorni” mają być dostępni w księgarniach już w styczniu. Komiks zawiera także notki biograficzne bohaterów pozytywnych i negatywnych, w tym funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Część nakładu ma trafić do szkół.
- To pierwsza inicjatywa, aby w ten sposób uczcić lokalnych bohaterów - mówi Dudkowski. - W sumie to przykre, że tak mało wiedzieliśmy o tych, którzy ryzykowali własne życie i byli pierwszą iskrą pod beczką prochu. Od początku naszej działalności chcemy doceniać tych, bez których nie byłoby mowy o wolnej Polsce. Komiksu doczekał Bolesław Telip. Odwiedziliśmy go 11 listopada. To ogromna satysfakcja, ale żal, że odszedł.
Monika Gałuszka-Sucharska
[email protected]
Grafika:
Damian Banasz
Napisz komentarz
Komentarze