Oława
Nowe pomysły, stare imprezy i remonty
W wystąpieniu podkreślił, że OK staje się instytucją kultury XXI wieku. Program, który realizuje od 2008 roku, jest jego programem autorskim. Oprócz znanych już imprez, jakimi są Wielka Majówka i Dni Koguta, dodano nowe lub zmieniono formułę starych. Zmienił się plener malarsko-rzeźbiarski, który teraz nazwano Europejskim Plenerem Plastycznym i Fotograficznym. W styczniu odbyły się pierwsze Europejskie Spotkania Muzykujących Rodzin. W ośrodku odbywają się także eliminacje do ogólnopolskiego festiwalu dzieci i młodzieży “Tęczowe piosenki Jana Wojdaka”. Obchodzone są także dni krajów europejskich. Działają studia - piosenki, baletowe, plastyczne i sztukatorskie, funkcjonuje orkiestra dęta.
Ważnym wydarzeniem było zainaugurowanie w 2008 roku działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Nowy rok akademicki rozpocznie 155 słuchaczy. W OK działa też klub seniora. - Dzięki wprowadzeniu tych form działalności ośrodek stał się miejscem otwartym dla mieszkańców przez cały dzień - mówi Rostecki. - Ważne jest także, że bardzo dobrze układa się nam współpraca z innymi instytucjami, uczelniami, szkołami i parafiami. Współpracujemy ze wszystkimi, którzy chcą korzystać z naszej pomocy merytorycznej oraz z pomieszczeń.
Wspólne działania
Dzięki współpracy z Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu możliwe było wystawienie w Oławie oper - “Jedwabna drabinka” Gioacchino Rossiniego oraz “Wesołe kumoszki z Windsoru” według komedii Williama Shakespeare do muzyki Otto Nicolai. Zrealizowano także operę Domenico Scarlattiego “Tolomeo et Alessandro lub korona wzgardzona”, którą wystawiono w kościele Świętych Ap. Piotra i Pawła, jako polską prapremierę.
OK współpracuje z wrocławskim Towarzystwem Przyjaciół Teatru, dzięki któremu wystawiono dwa spektakle teatrów jednego aktora - w ramach wrocławskiego festiwalu. Organizowane są także koncerty i recitale, w ramach współpracy z wrocławskim towarzystwem im. Ferenca Liszta. W galerii “Oko” organizowane są regularnie wystawy plastyczne. Na schodach i parterze wystawiane są prace dzieci, które uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez OK.
Obiekty na miarę Europy
Marek Rostecki wspomniał o remontach, inwestycjach i planach: - Trzeba pamiętać, że od 25 lat ośrodek nie był remontowany w sposób planowy, zgodny z projektami uwzględniającymi obowiązujące przepisy i normy. Ze środków Urzędu Miejskiego przebudowano wejście, wyremontowano toalety i łazienki, wykonano elewacje budynku, dach, oraz - dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej - wyposażono ośrodek w sprzęt komputerowy.
Na 2011 rok przewidziano remont i adaptację sali widowiskowej, już zakończono prace projektowe. - Według dokumentacji ma to być sala kameralna, studyjna, na 130 miejsc, dobrze wyposażona w sprzęt oświetleniowy i nagłośniający, pozwalający na zapis koncertów, przedstawień i widowisk - mówi Marek Rostecki. - Projekt wykonawczy i remont znalazły się w planach rzeczowych i finansowych miasta na rok 2011.
Marek Rostecki twierdzi, że za dwa lata rozpocznie się kapitalny remont budynku po dawnym kinie “Odra”, w którym znajdować się będzie wielofunkcyjna sala na ponad 300 miejsc: - Spowoduje to znaczne rozszerzenie oferty kulturalnej dla mieszkańców i jednolitość programową obydwu instytucji. Będą one połączone jedną dyrekcją i zespołem pracowników. Wychodząc naprzeciw tym projektom, Ośrodek Kultury niektóre działania kreuje jako europejskie, bowiem nowy obiekt będzie nosił nazwę Centrum Kultury Europejskiej.
Tekst i fot.: Malwina Gadawa
[email protected]
Napisz komentarz
Komentarze