Powiat Obrady Rady Powiatu
O stanie bezpieczeństwa w powiecie oławskim mówił 31 sierpnia na sesji Rady Powiatu komendant oławskiej KPP Jacek Gałuszka. Nie jest źle. Wykrywalność przestępstw przez oławską i jelczańską policję jest wysoka, jedna z lepszych w województwie dolnośląskim. W ostatnim czasie zmorą funkcjonariuszy są kradzieże z włamaniami.
Ambitne cele
Priorytetowe zadania, jakie postawiła przed sobą oławska policja, to: skuteczne zapobieganie oraz zdecydowana eliminacja przestępstw i wykroczeń szczególnie uciążliwych dla społeczności lokalnej, rozpoznawanie i zwalczanie przestępczości kryminalnej, gospodarczej i korupcji - głównie o charakterze zorganizowanym. Policja chce doskonalić działania w sytuacjach kryzysowych (np. podczas powodzi), poprawa warunków pracy policjantów i utrzymanie wysokiej społecznej oceny ich pracy i poziomu poczucia bezpieczeństwa.
Uciążliwe ciężarówki
Nic dziwnego, że sytuacja na drogach jest trudna, skoro w powiecie realizuje się jednocześnie kilkanaście różnych przedsięwzięć. Oławskie ulice przypominają wielki plac budowy. Liczba zdarzeń drogowych (wypadków i kolizji) wzrosła o 40 w porównaniu z rokiem poprzednim. Na szczęście nie wzrosła liczba ofiar śmiertelnych. W tym roku zginęły 4 osoby. - Problemem naszego powiatu są ciężarówki, wjeżdżające na nasze drogi - mówił komendant Gałuszka. - Proponuję, aby pięć samorządów zastanowiło się nad kupnem wagi i ważyło samochody. Można na tym zarobić.
Najwięcej kolizji występuje w Oławie, najmniej w gminie Domaniów. Problemem, podobnie jak w całej Polsce, są nietrzeźwi uczestnicy ruchu drogowego oraz kierowcy przekraczający dozwoloną prędkość. - Policjanci mają zakaz pouczania za nadmierną prędkość - mówił Gałuszka. - Trzeba karać, bo to największy problem na naszych drogach.
Sytuację ma poprawić zakup nieoznakowanego radiowozu oraz zwiększenie liczby policjantów w drogówce.
Przemoc w domu
Komendant omawiał działania związane z procedurą „Niebieskiej karty”, obejmującej rodziny zagrożone przemocą domową. W powiecie założono 82 takie karty. W tym roku policja interweniowała 138 razy w sprawach przemocy domowej, wszczęto 82 postępowania. Komendant mówił, że policja jest z tym problemem sama, choć materiały w takich sprawach wysyła do prokuratury, sądu, ośrodków pomocy społecznej i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Czas reakcji
Mieszkańcy chcą, aby na ich wezwanie policja przyjeżdżała jak najszybciej. Jak jest w praktyce? W Polsce średni czas przyjazdu policji na wieś, to 17 minut od wezwania. W miastach - 9,06. W naszym powiecie policja przyjeżdża szybciej. W mieście 8,50 minut od wezwania, na wsiach - 16,40. Komendant podkreślił, że to jedne z lepszych wyników w Polsce.
Pospolite doskwierają
W dziale dochodzeniowo-śledczym oławskiej KPP pracuje 20 policjantów. 50% spraw prowadzonych, którymi się zajmują, kończy się aktami oskarżenia. Wykrywalność przestępstw w Oławie wynosi 86,9%, a w Jelczu-Laskowicach - 88%. Mieszkańcom najbardziej doskwierają przestępstwa pospolite: bójki i pobicia, kradzieże, kradzieże z włamaniem, kradzieże samochodów, rozboje i wymuszenia, zniszczenia mienia i uszkodzenia ciała. Od początku 2010 roku skradziono 15 aut, a wykrywalność wynosi 30%.
Jacek Gałuszka ma pomysł, jak zminimalizować liczbę przestępstw pospolitych: - Na pierwszej i drugiej zmianie nie widać policjantów. To celowe przesunięcia, bo trzy czwarte zdarzeń ma miejsce wieczorem i w nocy. 40% funkcjonariuszy pełni służbę w nocy i wieczorem. 20% pracuje na pierwszej zmianie.
Nieletni - słabo, ochrona - też
Komendant wprowadza zmiany, także personalne w wydziale zajmującym się przestępstwami nieletnich. Nie podoba mu się praca tego referatu, policjanci są mało aktywni.
Sporym problemem są kradzieże z włamaniami. W tym roku zanotowano ich 147. Większość zdarzyła się w obiektach chronionych, także przez firmy ochroniarskie. Gałuszka chce ściągnąć nowych policjantów do pracy w Oławie i Jelczu-Laskowicach. Rozmawia z przedstawicielami samorządów i developerami na temat mieszkań dla nich.
Radna Grażyna Nosek-Baran pytała komendanta, jak ocenia monitoring miasta i jego wpływ na wykrywalność przestępstw. Zdaniem Gałuszki jest to doskonały i bardzo potrzebny element wsparcia, ułatwia identyfikację sprawców.
Monika Gałuszka-Sucharska
</strong>[email protected]
Napisz komentarz
Komentarze