Jelcz-Laskowice
Rewitalizacja osiedla Fabrycznego
Prace rozpoczęły się w maju. Do użytku dzieci oddano już plac zabaw przy ulicy Techników, obsadzony zielenią. Po drugiej stronie ulicy powstaje teren rekreacyjno-wypoczynkowy. Ma być gotowy pod koniec lipca. Jednocześnie przebudowywane są chodniki i powstają miejsca parkingowe. Rewitalizacja obejmuje trzy fazy, ma się zakończyć w roku 2012. Projekt jest realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013 (RPO WD), Priorytet IX. Działanie 9.1 „Odnowa zdegradowanych obszarów miejskich w miastach powyżej 10 tysięcy mieszkańców”.
Na zdegradowane tereny
- Możliwość pozyskania środków unijnych pojawiła się w roku 2008 - mówi Piotr Stajszczyk, koordynator realizacji projektu rewitalizacji osiedla Fabrycznego. - Od razu pomyślałem o osiedlu Fabrycznym. Od początku istnienia miasta to osiedle było centrum rozrywki i kultury. Tu koncentrowało się życie miasta. Sytuacja zmieniła się diametralnie, gdy przestały istnieć JZS „Jelcz”. Na początku zeszłego roku powstał „Lokalny Program Rewitalizacji dla miasta Jelcz-Laskowice na lata 2008 - 2015”. Projekt opracowano po wielomiesięcznych konsultacjach z mieszkańcami. Następnie przedłożono go do akceptacji Radzie Miejskiej i poddano ocenie Urzędu Marszałkowskiego. We wrześniu ubiegłego roku złożyliśmy wnioski o pieniądze na pierwsze zadania.
Coś dla ciała i ducha
Pierwszy etap zadań obejmuje budowę chodników, alejek i parkingów, a także modernizację oświetlenia ulicznego oraz zakup sprzętu do selektywnej zbiórki odpadów, w tym pojemników na śmieci, samochodu i specjalnej prasy. Część prac już wykonano. Zakupiono też specjalistyczny samochód. Jeszcze w tym roku rozpocznie się przebudowa i modernizacja świetlicy osiedlowej „Opty”, która nie tylko zmieni swój wygląd, ale też program działania.
W nowym przewidziano zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych mieszkańców obszaru wsparcia. W programie przewidziano między innymi szkolenia, które pomogą bezrobotnym mieszkańcom osiedla znaleźć pracę.
Bloki będą kolorowe
Modernizacja przewiduje też monitoring wybranych miejsc i wymianę oświetlenia ulicznego. Realizatorem gminnego zadania jest Zakład Gospodarki Komunalnej. Całość tych prac wyceniono na około 5 milionów złotych. 70 procent środków na te inwestycje przyznano z Unii Europejskiej.
Kolejnych 5 milionów złotych ma kosztować termomodernizacja i odnowa 12 budynków należących do gminy. W tym zakresie przyznano gminie zwrot 50 procent poniesionych kosztów.
Wioletta Kamińska
[email protected]
Napisz komentarz
Komentarze