Oława/Gdynia
Parady teatralne
Ten festiwal odbywał się już po raz dziewiąty. Pierwszy raz w Warszawie, a od 2003 roku w Gdyni, co roku gromadzi kilkadziesiąt tysięcy fanów dobrej muzyki. 3 i 4 lipca Teatr Formy zaprezentował spektakl „Babel”. Widowisko przyjęli z dużym entuzjazmem uczestnicy festiwalu i organizatorzy.
Józef Markocki mówi, że spektakl dotyczy może najbardziej niezwykłego dzieła w historii architektury - wieży Babel. Biblijna budowla jest - wedle intencji twórców - metaforyczną figurą, odwołującą się do odwiecznego tematu komunikacji międzyludzkiej. Aktorzy budują na oczach widza gigantyczną konstrukcję wieży i po niej się poruszają. Są to wyrwane motywy z życia różnych ludzi, z zachowaniem nielinearnej narracji. - Myślę, że jest to metafora współczesnego człowieka - wyjaśnia Markocki. - Dotyczy braku porozumienia i kontaktu. Ludzie porozumiewają się między sobą z różnych płaszczyzn, nie tylko kulturowych, ale również ekonomicznych. Z tego powodu wynikają nieporozumienia. To oczywiście ujęcie bardzo ogólne. Mnie zaś interesuje dramat pojedynczego człowieka. Każdy z nas, aktorów, mówi w tym spektaklu o sobie, o problemach, które są blisko nas. To jest to, co w tym spektaklu próbuję uchwycić w ruchu.
Reżyseria, scenografia i opracowanie muzyczne to dzieło Józefa Markockiego. Na scenie wystąpili: Ewelina Ciszewska, Barbara Chodorowicz, Monika Konieczna, Damian Szydłowski, Jan Kochanowski, Józef Markocki i Grzegorz Szymczyk.
(MAG)
Fot. www.pantomima.pl
Napisz komentarz
Komentarze