Bystrzyca
Reklama
26 czerwca mieszkańcy powiatu oławskiego uroczyście powitają lato w Bystrzycy, podczas „Nocy świętojańskiej nad Smortawą”
Noc świętojańska
Organizator - Gminne Centrum Sportu, Kultury i Rekreacji - włączył do przygotowań święta wielu przedstawicieli lokalnej społeczności. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich będą oferowały tradycyjne smakołyki, młodzież z Chorągwi Piastów Śląskich szykuje blok zabaw plebejskich, imprezę współtworzą firmy prywatne, Nadleśnictwo Oława, członkowie Rady Sołeckiej, Klubu Seniora „Kalina” oraz strażacy z Bystrzycy,
Ten szeroki krąg współpracowników jest zgodny z duchem partnerstwa lokalnego, opartego na trzech filarach: samorządzie, organizacjach społecznych i prywatnych firmach. „Noc świętojańska nad Smortawą” jest finansowana ze środków unijnych w ramach programu „Leader”.
Przesłaniem święta jest pielęgnowanie archaicznych słowiańskich tradycji, związanych z przeżywaniem pór roku. Aktorzy „Teatru Formy” zaprezentują tę obrzędowość w spektaklu „Uroczysko”. Dzięki muzykom z fundacji „OVO” będziemy mogli wysłuchać najstarszych słowiańskich pieśni, przy akompaniamencie liry korbowej i bębnów. Gwiazdą wieczoru jest utytułowany zespół „Chudoba”, laureat pierwszej edycji ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Folkowej „Nowa tradycja”. Nocny koncert „Chudoby” nad piękną Smortawą może być niezapomnianym przeżyciem.
Zanim to nastąpi, organizatorzy święta zapraszają wszystkich uczestników na tereny rekreacyjne „Transbudu”, do odtworzenia starych rytuałów. Uczestnicy święta - w obowiązujących białych strojach - powitają Kupałę, nauczą się śpiewów sobótkowych i tradycyjnych tańców. Najpiękniejsze dziewczyny będą konkurować o tytuł królowej Nocy Sobótkowej. Przy blasku ognisk będzie można podziwiać taniec czarownic, wróżyć z kształtów natury i wyruszyć na poszukiwanie kwiatu paproci. Ciekawie zapowiada się puszczanie wianków na wodzie. Czasy się zmieniły i kto wie, czy dziewczyny nie będą sobie życzyć, aby ich wianek zaplątał się w sitowiu, co jest wróżbą swobody bycia singlem. Jeśliby został wyłowiony, wiąże się to z nieuchronnym podjęciem obowiązków małżeńskich.
Od godziny 20.00 będzie celebrowane Święto Pieroga. Do konkursu przygotowuje się sześć zespołów. Będą rywalizowały w kategorii pierogów z kapustą i grzybami. Oprócz tego przewidziane jest prawdziwe smakowe szaleństwo: degustacje kaszy z dziczyzną, żuru staropolskiego, chłodnika, racuchów, drożdżówek
Oprócz zabawy i przyjemności dla podniebienia będzie można sprawdzić swoje zdolności praktyczne. Na polanie ginących zawodów odbędą się warsztaty garncarskie, odlewania w formach gipsowych oraz plecionkarstwa.
Dyrektor GCKSiR Anna Ślipko liczy, że noc świętojańska przyciągnie nad Smortawę spore grono uczestników, bo, jak mówi, słowiańskie tradycje są nam szczególnie bliskie. A przecież pierwsza noc lata to jedno z najpiękniejszych tradycyjnych świąt, które współcześnie można nazwać słowiańskimi walentynkami.
Xawery Piśniak
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze