Chodzi o zbyt duży zrzut wody z czterech opolskich zbiorników retencyjnych, m.in. Otmuchowa i Nysy. Zdaniem szefa gminy Skarbimierz odpowiadają za to władze Wrocławia i województwa dolnośląskiego: - Chciano w ten sposób doprowadzić do „naturalnego” przerwania wałów w okolicy Brzegu i Oławy, by uchronić Wrocław! - grzmi wójt Pulit. - Teraz może się okazać, że odpowiedzialni za to ludzie wbili sobie nóż w plecy, bo my dzielnie walczymy i nadludzkim wysiłkiem utrzymujemy wodę w korycie rzeki, ale nie jest pewne, czy ona tak samo się zachowa na odcinku z Oławy do Wrocławia. Niewykluczona jest tam powtórka z roku 1997...
Szczegóły sprawy w załączonym niżej piśmie wójta do prokuratury...
Krzysztof Andrzej Trybulski
Fot.: www.skarbimierz.pl
Wójt Gminy Skarbimierz Brzeg, 18 maja 2010
Prokurator Rejonowy w Brzegu
ul. Chrobrego 31
49-300 Brzeg
Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa
Informuję o popełnieniu przestępstwa określonego w art. 164§1 w zw. z art. 163§1pkt 2 kodeksu karnego polegającego na sprowadzeniu bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia zalewu, które to zdarzenie zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców Powiatu Brzeskiego albo mieniu w wielkich rozmiarach i na podstawie art. 303 k.p.k. wnoszę o wszczęcie i przeprowadzenie postępowania w niniejszej sprawie. Uzasadnienie W dniu 16 i 17 maja 2010 Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zadecydował o wypuszczaniu ze zbiorników retencyjnych w Otmuchowie i Nysie 143,75 m3/s wody podczas gdy dopływ do zbiorników wody deszczowej kształtował się na poziomie 100 m3m/s.
Ponadto w dniu 18 maja 2010 Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu zadecydował o wypuszczaniu ze zbiorników retencyjnych w Otmuchowie i Nysie 150 m3m/s. przy dopływie 120 m3/s. Powyższe spowodowało wzrost fali powodziowej na rzece Odra przy ujściu rzeki Nysy Kłodzkiej o 1 metr. Nadmieniam, iż zbiorniki retencyjne służą do ochrony przeciwpowodziowej i w zbiornikach jest utrzymywana rezerwa do gromadzenia wody powodziowej. Wskazać należy, że rezerwa w zbiorniku Otmuchów jest na poziomie 56 mln m 3, a w zbiorniku Nysa 59 mln m3, podczas gdy dobowy przypływ wody do zbiorników wynosi 10 mln m3. Oznacza to, że rezerwa powodziowa w zbiornikach wystarcza na 12 dni a więc nie powstała potrzeba zalewu obszarów powiatu brzeskiego tj. gmin Skarbimierz, Lubsza i miasta Brzeg.
W tych okolicznościach zadecydowanie o niewykorzystaniu rezerwy oraz wypuszczeniu z tych zbiorników wody sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zagrożenia życia i zdrowia mieszkańców Powiatu Brzeskiego. Należy nadmienić, iż kulminacyjna fala na rzece Odrze spodziewana jest za dwie - trzy doby i oczywistym jest, iż poziom fali znacznie wzrośnie na terenie Powiatu Brzeskiego. Wskazuję, iż podjęte kroki w zakresie zarządzania zasobami wodnymi skutkują sprowadzeniem bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia zagrażającego życiu, zdrowiu ludzi albo mieniu w wielkich rozmiarach, a zatem wniosek o wszczęcie postępowania przygotowawczego jest zasadny i konieczny.
Z racji charakteru zarzucanego czynu wnoszę o podjecie niezwłocznych czynności, mających na celu ograniczenia stanu zagrożenia.
Andrzej Pulit
wójt gminy Skarbimierz
Napisz komentarz
Komentarze