Powiat
Mieszkańcy z niepokojem patrzą na rzeki, szczególnie na Odrę. Pamiętają rok 1997, liczą centymetry na wodomierzu. Jest coraz gorzej, poziom wody na Odrze w Oławie rośnie z godziny na godzinę.
Wojewódzki zespół zarządzania kryzysowego podjął decyzję o uruchomieniu rano 19 maja polderu przeciwpowodziowego Lipki - Oława o pojemności 38 mln metrów sześciennych.
Policja informuje o kolejnych zamykanych drogach: - Zamknięta jest droga Marcinkowice - Zakrzów - mówi asp. Witold Walkowiak, kierownik oławskiej drogówki. - Od południa 19 maja nieprzejezdna jest również wojewódzka droga z Oławy do Jelcza-Laskowic (na wysokości Starego Otoku). Objazd - drogą nr 396, przez Janików i Minkowice. Na razie nie planuje się zamknięcia mostu na Odrze.
Sytuacja jest monitorowana i z chwilą poprawy, droga zostanie otwarta. Fala kulminacyjna jest spodziewana w Oławie w czwartek 20 maja, wieczorem. Przewiduje się, że będzie płaska i długa.
Informacje dotyczące przejezdności dróg dojazdowych do Jelcza-Laskowic i Bystrzycy można uzyskać w Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerem telefonu 71-303-47-82 lub 71-303-47-83
W urzędach gmin trwają dyżury. - Codziennie rano zwołujemy sztab, czuwamy także w nocy - informuje Robert Walkowiak, zastępca burmistrza Jelcza-Laskowic. - Wywiesiliśmy obwieszczenia o stanie zagrożenia powodzią. Sprawdzaliśmy stan wałów przeciwpowodziowych - są nasiąknięte wodą, ale nie przemakają. Zagrożone są Łęg i część osiedla Jelcz. Mieszkańcy muszą być przygotowani na ewentualną ewakuację. Na szczęście, na razie nie ma takiej konieczności Przygotowaliśmy 93 miejsca noclegowe w schronisku w Chwałowicach, w szkołach i świetlicach. Mamy worki z piaskiem, na bieżąco monitorujemy sytuację.
Stary Otok walczy
Żołnierze przywieźli do Starego Otoku piasek i worki. Mieszkańcy nie chcą się wyprowadzać, pilnują swojego dobytku. Jolanta Herba mówi, że już kiedyś się ewakuowali, a potem nie mieli do czego wracać. Teraz chcą chronić to, czego się dorobili. Przyzwyczajeni do podtopień, z niepokojem obserwują to, co się dzieje i słuchają prognoz pogody. A te nie są optymistyczne. Strażacy pomagają mieszkańcom napełniać worki piaskiem. Rano 19 maja pojawiła się amfibia. Dowodzący akcją powiedział nam, że wojsko będzie tam czekało. Na wszelki wypadek. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej zaopiekował się trzema starszymi i niepełnosprawnymi osobami. Reszta została „na posterunku”.
Monika Gałuszka-Sucharska
Fot.: Agnieszka Herba
Komunikat burmistrza Oławy
Sytuacja powodziowa w Oławie jest trudna, ale monitorowana na bieżąco. Stan wody na Odrze rano 19 maja wynosi 701 cm. Wały przeciwpowodziowe w mieście są w stanie dobrym, nie ma przecieków, również na bieżąco monitorowane.
W Urzędzie Miejskim uruchomiono stałe dyżury; ze służbami dyżurnymi można się kontaktować telefonicznie - tel. 71-303-55-01, 71-303-55-02 oraz 510-292-503 i 601-146-905 (Straż Miejska).
W miejscach, gdzie w poprzednich latach występowały podtopienia, są zabezpieczone worki, piasek i worki już napełnione piaskiem, dostępne dla mieszkańców.
Od wczoraj trwa intensywne wypompowywanie wody z głównego kolektora deszczowego przy ul. Sportowej. Takie działanie ma zminimalizować możliwość wybijania wód opadowych przez studzienki uliczne.
Na stronie internetowej Urzędu Miejskiego zamieszczane są bieżące informacje dotyczące sytuacji powodziowej w naszym mieście.
Franciszek Październik
burmistrz Oławy
Napisz komentarz
Komentarze