Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, Stary Ratusz
Sukiennice 14/15
tel. 71 347 16 90 (-91, -92)
www.mmw.pl
Godziny otwarcia: 18.00-00.00
Chopinowi – Duda-Gracz
Wystawa 120 prac jednego z najciekawszych artystów polskich XX wieku, Jerzego Dudy-Gracza. Od 1999 do 2003 roku Jerzy Duda-Gracz (1941- 2004) pracował nad cyklem obrazów będących malarską interpretacją wszystkich dzieł Fryderyka Chopina. Jeden z największych cykli w historii polskiego malarstwa jest osobistym hołdem artysty dla kompozytora. Artysta zinterpretował wszystkie utworów Chopina. Każdy z utworów posiada swój własny obraz, a w przypadku większych form muzycznych – każda z jego części. Wszystkie obrazy zostały namalowane po uprzednich głębokich studiach artysty nad życiem i twórczością Chopina, ze szczególnym uwzględnieniem wypowiedzi kompozytora na temat swoich dzieł. Muzyka Chopina wyobrażona jest w serii prac akwarelowo-temperowych, olejnych oraz całunach na jedwabiu, które symbolizują zaginione utwory Chopina. Obrazy te, w postaci ekspozycji multimedialnej, były prezentowane na Światowej Wystawie EXPO 2005 w Japonii.
Specjalnie dla dzieci przygotowany został mini konkurs pianistyczny, w czasie którego każdy uczestnik wykona jeden utwór Chopina. Prof. Jacka Weissa wygłosi referat na temat pobytów kompozytora we Wrocławiu. Miłośników muzyki Muzeum zaprasza na koncert w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Leopoldinum.
18.00 - Otwarcie Nocy Muzeów w Ratuszu
18.30-20.30 - Mini-prelekcja i mini-konkurs chopinowski pod patronatem Instytutu na Rzecz Edukacji Kulturalnej
20.00, 21.00 - Prelekcja Katarzyny Łaty z MMW związana z wystawą Jerzego Dudy- Gracza
22.30 - Koncert Orkiestry Kameralnej Leopoldinum pod dyrekcją Christiana Zdanowicza.
Muzeum Historyczne, Pałac Królewski
Kazimierza Wielkiego 35
tel. 71 391 69 40
www.mmw.pl
Godziny otwarcia: 18.00-00.00
Na czym grały dawne, wrocławskie orkiestry
Specjalnie na Nocy Muzeów w Pałacu Królewskim będzie można obejrzeć wystawę czasową poświęconą dawnym wrocławskim instrumentom, wyprodukowanym w dolnośląskich warsztatach (wytwórnie: Juliusa Schöngartha, Franza Hirschberga, Emila Kleinerta, Böcka i Götzela). Unikatowa, nigdy niepokazywana kolekcja dawnych instrumentów jest prywatnym zbiorem prof. Leszka Wisłockiego i Marka Janczary.
Fryderyk Chopin na medalach
Prezentacja medali i plakiet poświęconych Fryderykowi Chopinowi ze zbirów Muzeum Medalierstwa. Do najstarszych należy medalion poświęcony Fryderykowi Chopinowi, który wykonał w 1837 roku w Weimarze szwajcarski rzeźbiarz i medalier Antoine Bovy. Ten portret zyskał wielką popularność i aż do połowy XX wieku wielokrotnie był powtarzany przez wielu artystów. Dużą grupę stanowią medale upamiętniające konkursy chopinowskie odbywające się w Polsce. Dopełnieniem będą rzeźby – nagrodzone, choć nie zawsze zrealizowane projekty na pomniki Fryderyka Chopina w Krakowie, Żelazowej Woli i Wrocławia. Nie zabraknie także współczesnych medali z różnych krajów Europy, a poświeconych polskiemu artyście.
W tę noc będą również otwarte wszystkie wystawy stałe w Pałacu Królewskim, po których oprowadzą ich twórcy:
1000 lat Wrocławia – interaktywna wystawa o dziejach Wrocławia: ponad 3000 eksponatów uzupełnionych pokazami multimedialnymi, muzyką i odpowiednią aranżacja wnętrz
Sztuka Wrocławia 1850-1945 – wyjątkowa galeria sztuki, gdzie najmodniejsze trendy w sztuce przełomu XIX/XX wieku łączą się ze śląską szkoła artystyczną
Sztuka Wrocławia po 1945 roku – giganci wrocławskiej sztuki współczesnej w jednym miejscu
Królewskie Komnaty – wytwornie i ze smakiem, czyli jak mieszkali królowie
Pokój Beyersdorfów – niesamowite efekty pracy barokowych dekoratorów wnętrz
Barokowy ogród – szum wody, nastrojowe oświetlenie i filiżanka kawy – chwila wytchnienia w samym centrum miasta
18.00 - Otwarcie Nocy Muzeów w Pałacu Królewskim
18.30-20.30 Konkurs plastyczny dla dzieci Muzyka Chopina inspiracje przygotowany
przez Dział Pedagogiczny Muzeum
19.00, 20.00,22.00 Oprowadzenie po wystawie 1000 lat Wrocławia i galeriach malarstwa.
Muzeum Archeologiczne, Arsenał Miejski
Cieszyńskiego 9
tel. 71 347 16 96 (-97)
[email protected]
www.mmw.pl
Godziny otwarcia: 18.00-00.00
Świat w naszym Muzeum
Wystawa czasowa przygotowana przez Muzeum Archeologiczne, na którą składają się zbiory własne, na co dzień nieeksponowane. Będzie można na niej zobaczyć zabytki z całego świata. Są to najczęściej „kolekcje” pasjonatów-podróżników przekazywane muzeum, aby zachować je dla pokoleń. W ten sposób muzeum weszło w posiadanie wielu ciekawych przedmiotów, stanowiących dosyć egzotyczny i urozmaicony zbiór. Na wystawie pokazane zostaną zabytki z terenu Egiptu, Grecji, Krymu, Tunezji, Austrii, Włoch, Niemiec, Francji, Węgier, Peru i państw Bliskiego Wschodu, m.in. czara srebrna z Hildesheim – naczynie pochodzące najprawdopodobniej z warsztatu imperium rzymskiego, zawieszkę z krokodyla ze starożytnego Egiptu. W Arsenale będzie można także zwiedzić wystawy stałe Muzeum Archeologicznego.
18.00 – otwarcie Nocy Muzeów w Arsenale
20.00, 22.30 Oprowadzenie po wystawach stałych
Muzeum Militariów, Arsenał Miejski
Godziny otwarcia: 18.00-00.00
W Noc Muzeów otwarte będą wszystkie wystawy stałe Muzeum Militariów, po których oprowadzą pracownicy Muzeum
18.00 – otwarcie Nocy Muzeów w Arsenale
20.00, 22.30 Oprowadzanie po wystawach stałych
21.00 Niespodzianka przygotowana przez Muzeum Militariów.
Źródło.: www.mmw.pl
Fot. www.mmw.pl
Napisz komentarz
Komentarze