Jelcz-Laskowice Gimnazjum na patrona
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele pw. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Następnie uczestnicy przeszli do budynku szkoły.
- 19 marca 2010, świętego Józefa, to bardzo ważny dzień dla naszej szkoły - mówiła dyrektor Agata Skierska. - Nadajemy naszemu gimnazjum imię marszałka Józefa Piłsudskiego - Początkowo nasze działania były ukierunkowane na cesarzową Japonii Kujo Sadako, która patronowała pomocy niesionej polskim sierotom na Syberii w latach 1920 - 1922. Po czteroletniej korespondencji z ambasadą Japonii w Warszawie w ubiegłym roku otrzymaliśmy decyzję odmowną. W tej sytuacji podjęliśmy dalsze działania w kierunku nadania imienia naszej szkole. Zdecydowaliśmy o przeprowadzeniu anonimowej ankiety wśród uczniów i rodziców, z prośbą o wskazanie kandydatów na patrona szkoły. Zdecydowana większość uczniów i rodziców opowiedziała się za marszałkiem Józefem Piłsudskim.
Okazało się, że szkoła przez ostatnie lata bardzo mocno ukształtowała tradycje, związane z marszałkiem, jego strzelcami i legionistami oraz polskimi zesłańcami na Syberię. W szkole odsłonięto popiersie Józefa Piłsudskiego, zorganizowano dwie wyprawy na Wołyń w celu uporządkowania sześciu cmentarzy legionistów. W 90. rocznicę odzyskania niepodległości zasadzono „Dąb Niepodległość” w ziemi przywiezionej z wołyńskich cmentarzy legionowych. Utworzono przy szkole Pododdział Związku Strzeleckiego „Strzelec” - Organizacji Społeczno-Wychowawczej. W szkole działają dwa koła pamięci - marszałka Józefa Piłsudskiego oraz zesłańców Sybiru. Jest tablica pamiątkowa, poświęconą zesłańcom Sybiru, a od 2007organizowany jest „Marsz żywej pamięci zesłańców Sybiru”. Uczniowie gimnazjum maszerują szlakiem pierwszej kompanii kadrowej, Kraków - Kielce. Uczestniczą w marszu szlakiem powstańców 1863 roku i biorą udział w ogólnopolskich oraz wojewódzkich konkursach piosenki legionowej, literackich i plastycznych. Od roku 1999 w szkole odbywają się sympozja naukowe, podczas których zgłębiana jest wiedza o ważnych wydarzeniach historycznych. Tegoroczne poświęcone było życiu i działalności Józefa Piłsudskiego.
Te działania szkoły, strzelców i związków, z którymi placówka współpracuje, dostrzegła Rada Obrony Pamięci Walk i Męczeństwa, która przyznała medale „Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej”. 20 srebrnych odznaczeń otrzymali uczniowie, strzelcy Związku Strzeleckiego „Strzelec” pododdział Jelcz-Laskowice i jedna z dziewcząt, która nie należy do związku, oraz dyrektor placówki Agata Skierska. Srebrne medale odebrało też 10 członków Związku Piłsudczyków we Wrocławiu. Złotymi odznaczeniami uhonorowano Gimnazjum nr 1 i Jednostkę Strzelecką 3003 im. Orląt Lwowskich Związek Strzelecki „Strzelec” w Jelczu -Laskowicach.
Podczas uroczystości odsłonięto też tablicę pamiątkową i zaproponowano logo oraz hymn szkoły. Posypały się gratulacje i wyróżnienia. Część oficjalną zakończyła młodzież, krótką inscenizacją słowno-muzyczną.
Tekst i fot.:
Wioletta Kamińska
[email protected]
Napisz komentarz
Komentarze