Powiat Targi edukacyjne
Ósma edycja tej dorocznej imprezy odbywała się w Oławie 17 i 18 marca, w sali przy ulicy Lipowej. Organizatorem był Powiatowy Ośrodek Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej i Doradztwa Metodycznego.
Nie tylko z ulotek
Gimnazjaliści analizowali oferty szkół, odwiedzali także stoiska poradni psychologiczno-pedagogicznych z Oławy i Jelcza-Laskowic, które wskazywały różne drogi dalszej edukacji oraz przeprowadzały testy predyspozycji zawodowych. Swoje oferty przedstawiali także Ochotniczy Hufiec Pracy i Cech Rzemiosł Różnych w Oławie. Mieli dla uczniów ciekawe propozycje staży, szkoleń zawodowych oraz praktyk. W tym samym czasie w siedzibie oławskiego ośrodka prowadzono dla gimnazjalistów warsztaty zawodoznawcze.
Dyrektor powiatowego ośrodka Beata Kuczyńska-Gigołła mówi, że targi, organizowane już przez osiem lat, cieszą się ciągle dużym zainteresowaniem: - To jest doskonały sposób bezpośredniej konfrontacji gimnazjalisty z przyszłą szkołą. Na targach może zrewidować swoje poglądy lub uzyskać dodatkowe informacje. Wiele osób przychodzi już z konkretnymi pytaniami. Odpowiedzi udzielają nauczyciele i uczniowie. W rozmowie z nimi gimnazjaliści wyrabiają sobie opinię o szkole oraz zdobywają wiedzę nie tylko z ulotek. To bardzo ważne, bo pomaga podjąć często trudną decyzję…
Wiele perspektyw
Każda szkoła ponadgimnazjalna chciała się pokazać na targach z jak najlepszej strony, zachwalając swoją bazę dydaktyczną. Uczniowie rozdawali ulotki, puszczali projekcje multimedialne i odpowiadali na pytania. Były także do obejrzenia gazetki i kroniki szkolne.
Zespół Szkół Specjalnych prezentował ofertę w zasadniczej szkole zawodowej, która istnieje od 2004 roku. W tym roku prowadzony jest nabór uczniów do osiemnastoosobowej klasy o profilu wielozowodowym. Zajęcia będą się odbywać także w Oleśnicy, a praktyki w różnych zakładach pracy.
“Kształcimy, abyś miał wybór” - to hasło oławskiego Liceum Ogólnokształcącego nr 1 im. Jana III Sobieskiego. Nauczyciele mówią, że ogólniak podobnie jak w ubiegłych latach stawia przede wszystkim na tradycję i wysoki poziom kształcenia. Nowością jest, że jedna klasa będzie podzielona na dwie części. Przedmiotem wiodącym, oprócz geografii w pierwszej części, będzie język angielski, a w drugiej - niemiecki. Liceum uczestniczy także w europejskim projekcie Comenius - “Ludowość w kulturze”, dzięki któremu uczniowie mogą odwiedzić w ramach wymiany inne kraje, zdobywać o nich wiedzę, nawiązywać nowe znajomości i szlifować języki. W tym roku powstanie także sala fitness. - Kształcimy tak, aby młody człowiek miał później realny wybór, a nie wirtualny - mówi nauczyciel Piotr Wróbel. Uczniowie dodają, że jest przyjazna i sympatyczna atmosfera, a szkoła daje wiele perspektyw i szanse rozwoju.
Zawodowa praktyka
Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Zjednoczonej Europy także zachwalają swoją szkołę. Mówią, że nauczyciele są sympatyczni i zawsze można na nich liczyć. Pedagog szkolny Małgorzata Pasierbowicz mówi, że postawiono na to, co się sprawdziło w tamtym roku, czyli technika z nowoczesnymi kierunkami, tzn. technik-logistyk i - technik-spedytor: - Życie pokazało, że licea profilowane nie były do końca dobrym pomysłem, dlatego w naszej szkole są powoli wygaszane. Kładziemy nacisk na to, aby uczeń zdobył zawód i konkretne umiejętności, nie zamykając sobie drogi do dalszej edukacji.
“Żubrówka”, czyli ZSP nr 1, również stawia na zdobywanie konkretnych umiejętności i zawodów. W swojej ofercie ma - oprócz Liceum Ogólnokształcącego z klasą dziennikarską - również szkołę zawodową z wieloma kierunkami oraz technika, m.in. obsługi turystycznej, hotelarskie i organizacji usług gastronomicznych, a dla chłopców - technikum mechaniczne. Uczennice Sylwia Sobczyk i Barbara Tyrybon są zadowolone ze swojego wyboru, a w szczególności z praktycznych zajęć.
Kamila Piotrowska i Małgorzata Bajsarowicz, uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kasprowicza w Jelczu-Laskowicach uważają, że atutem tej szkoły jest dobra atmosfera, a także kadra pedagogiczna. Ważna jest także dogodna lokalizacja dla mieszkańców gminy. W tegorocznej ofercie szkoły są dwie klasy Liceum Ogólnokształcącego. W pierwszej przedmiotami wiodącymi są język niemiecki, wiedza o społeczeństwie i geografia, w drugiej - angielski i matematyka. Nauczyciele twierdzą, że tak jest po to, aby wyjść naprzeciw potrzebom i zainteresowaniom uczniów. Gimnazjaliści mogą pójść także do technikum mechanicznego lub szkoły zawodowej, która proponuje naukę ponad 15 zawodów.
Joanna Żygadło, Monika Rudnicka, Katarzyna Fik, Gabriela Palica, Agnieszka Skowron i Katarzyna Lubawa z Gimnazjum nr 1 w Oławie przyszły na targi, aby uzyskać dokładniejsze informacje. Wiedzą już, jakie szkoły wybiorą. Koleżanki podzieliły się - pójdą do LO nr 1 oraz do ZSP nr 1 i nr 2 w Oławie. Mają nadzieję, że dostaną się do tej szkoły, do której będą chciały…
Tekst i fot.:
Malwina Gadawa
[email protected]
Napisz komentarz
Komentarze