Oława
Czas na podsumowania
O takie podsumowanie poprosiliśmy działających w dziedzinie kultury w powiecie oławskim. Jakie było najważniejsze wydarzenie kulturalne w roku 2009, co się im udało zrealizować oraz jakie nadzieje wiążą z rokiem 2010?
Marek Rostecki - dyrektor oławskiego Ośrodka Kultury
* - We współpracy z oławskimi szkołami i organizacjami młodzieżowymi zorganizowaliśmy różne konkursy, festiwale i szkolne imprezy. Ośrodek Kultury był po raz drugi organizatorem wojewódzkich eliminacji ogólnopolskiego festiwalu dzieci i młodzieży “Tęczowe Piosenki Jana Wojdaka” - mówi dyrektor Rostecki. - Odbywają się cykliczne spotkania autorskie z poetami, twórcami filmowymi i aktorami oraz spektakle teatralne dla dzieci i młodzieży, realizowane przy współpracy z wałbrzyskim Teatrem Lalki i Aktora. Współpracujemy także z Ośrodkiem Kultury i Sztuki we Wrocławiu. W roku 2009 ustalił się kształt i program oławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, na który uczęszcza 140 słuchaczy.
Dzięki temu baza ośrodka jest w pełni wykorzystana od rana do wieczora. W ośrodku działały następujące grupy: studio baletowe (100 uczestników), studio piosenki (15 osób), dwa zespoły teatralne (20 osób), orkiestra dęta (20 osób), pracownie: plastyczna (15 osób), modelarska (12 osób), sztukatorska (10 osób) i studio tańca (25 osób). Ośrodek Kultury współpracował również z innymi grupami i zespołami. W 2009 roku artyści mieli do dyspozycji dwie galerie, w których odbyło się 20 wystaw. Ośrodek był organizatorem imprez nie tylko lokalnych, także o zasięgu międzynarodowym - plener malarsko-rzeźbiarski “Akwarela, pastel, drewno..” oraz Międzynarodowe Dni Koguta. Jak co roku, ośrodek zorganizował Wielką Majówkę i koncert w ramach międzynarodowego festiwalu “Wratislavia Cantans”. Były także występy uczestników Międzynarodowych Spotkań Teatrów Jednego Aktora. W ramach drugiej imprezy w Oławie zaprezentował się Wojciech Siemion. Dużym wydarzeniem był recital fortepianowy Janusza Olejniczaka.
W mijającym roku kontynuowano prace remontowe. Wykonano adaptację powierzchni dla nowej galerii, toalety na terenie zielonym ośrodka, rozpoczęto ocieplanie i elewację budynku. Własnymi siłami uporządkowano i udostępniono tereny zielone. Ośrodek prowadził również działalność promującą własne osiągnięcia i projekty. Wydano kalendarz na rok 2010, w którym przedstawiono dorobek i plany OK.
* Ośrodek Kultury współpracował z oławskimi parafiami, a w szczególności ŚŚ. Apostołów Piotra i Pawła i księdzem Januszem Gorczycą. Owocem tej współpracy będą styczniowe Europejskie Spotkania Muzykujących Rodzin. Opracowano także nowy regulamin pleneru plastycznego, który teraz będzie się nazywał “Europejski plener plastyczny, rzeźbiarski i fotograficzny”. Te zmiany wynikają z nowej strategii, obejmującej najbliższe dziesięciolecie. Uwzględnia się w niej nie tylko dokończenie remontu Ośrodka Kultury, ale także oddanie do użytku Centrum Kultury Europejskiej (budynek po kinie “Odra”). Podstawowym założeniem jest współdziałanie i współzależność obydwu obiektów oraz realizowanie wspólnej polityki kulturalnej. 2010 będzie Rokiem Fryderyka Chopina. Z tej okazji ośrodek zorganizuje recitale z wykonawcami i propagatorami jego twórczości.
- Wszystkim naszym sympatykom, odbiorcom “naszych produktów”, przyjaciołom, mieszkańcom Oławy i powiatu życzymy pomyślności i radości w nowym roku 2010 - mówi Marek Rostecki.
Anna Ślipko - inspektor ds. kultury i sportu w Urzędzie Gminy Oława
* Rok 2009 dobiega końca. Nadszedł czas na podsumowanie tego, co się działo w sferze kultury w gminie Oława. 1 stycznia rozpoczęło działalność Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji.
- Rok trudny ze względu na początek działalności, a jednocześnie rok próby z powodu sprawdzianu samodzielności w zakresie organizacji i sprawnej działalności - mówi Anna Ślipko.
- Początek stycznia przywitaliśmy kolejnym finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem impreza odbyła się w Godzikowicach, osiągnięto kolejny rekord zebranych pieniędzy. Po dwuletniej przerwie, do kalendarza gminnych imprez powróciła Herodiada, w zmienionej formule i w dwóch edycjach. 8 marca odbył się koncert artystów Operetki Wrocławskiej z okazji Dnia Kobiet, dedykowany wszystkim paniom, w repertuarze znalazły się znane przeboje wodewilowe i operetkowe. Przed Świętami Wielkanocnymi GCKSiR we współpracy z kołami gospodyń wiejskich oraz gminnymi szkołami po raz pierwszy przygotowało gminny kiermasz wielkanocny. Tam prezentowano wszelkie tradycyjne ozdoby i potrawy.
W kwietniu odbył się rajd ryczyński, zorganizowany we współpracy z Nadleśnictwem Oława, Brzeskim Stowarzyszeniem Miłośników Turystyki Aktywnej oraz Oddziałem PTTK Ziemi Brzeskiej. W imprezie uczestniczyło około 1000 osób. Sezon letni przywitano imprezą w kompleksie pałacowym w Oleśnicy Małej. Dzięki życzliwości i pomocy Zakładu Doświadczalnego Hodowli i Aklimatyzacji Roślin oraz Teatru Formy udało się przygotować niezapomniane widowisko. Na dziedzińcu pałacu w naturalnej scenerii, upiększonej stylową scenografią, odbył się spektakl pn. “Kreisau 412” (Peter Yorck von Wartenburg a Krąg z Krzyżowej). Spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Formy Józefa Markockiego wskrzesił legendę Kręgu z Krzyżowej, jego przywódcy Helmutha von Moltke wraz z przyjacielem Peterem Yorckiem von Wartenburg. Po raz pierwszy od wielu lat była możliwość zwiedzania oleśnickiego pałacu. Przy okazji oglądano dwie wystawy - fotograficzną autorstwa Ewy Koliskiej z Drzemlikowic i ceramiczną Joanny Zabuskiej. - Jesteśmy dumni z tego, że jako raczkująca instytucja zdołaliśmy przyciągnąć uwagę miłośników kultury tym niecodziennym wydarzeniem - mówi Anna Ślipko. - Sezon letni obfitował w liczne festyny, turnieje oraz gminne dożynki, obchodzone w tym roku w Bystrzycy. Nowością była organizacja pierwszego zjazdu przedstawicieli narodowych reprezentacji krajüw Europy startujących w Krütkofalarskich Mistrzostwach Świata - IARU Championship.
Zwycięzcą konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy zostały Chwalibożyce. Wrzesień tradycyjnie wypełniła Europejska Akademia Pantomimy Józefa Markockiego oraz kolejna edycja warsztatów teatralnych, w których uczestniczyli amatorzy aktorstwa z Niemiec, Polski i Serbii. Zajęcia prowadzili profesjonalni aktorzy i tancerze. Tematem wiodącym stała się pantomima, nowością był trening fizykalny i taniec modern. Warsztaty pantomimy są wydarzeniem cyklicznym, na stałe wpisującym się w kulturalny pejzaż gminy Oława. Dzięki twórczości mima i dyrektora Teatru Formy, Józefa Markockiego, gmina jest promowana na zewnątrz, dlatego centrum chce rozszerzyć formułę tego wydarzenia i skupić na nim uwagę publiczności spoza powiatu. 11 listopada obchodzono w Marcinkowicach Dzień Świętego Marcina. Nie zabrakło marcińskiego biegu ulicznego, marcinowych rogali oraz porcji muzyki w wykonaniu oławskich artystów.
W grudniu we współpracy z parafią Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Oławie zorganizowano mikołajkowe spotkanie dla dzieci oraz koncert Joszko Brody z zespołem “Dzieci z Brodą”.
* - Mam nadzieję, że przyszły rok będzie dla nas równie pomyślny, pomimo kłopotów finansowych i zmniejszonej dotacji na działania kulturalne - twierdzi Anna Ślipko.
- Nie zamierzamy rezygnować ze wszystkich naszych planów. Już pracujemy nad wnioskami o dofinansowanie ze środków pozabudżetowych. Swoją działalność rozpoczęło LGD Starorzecze Odry, co stwarza nowe możliwości pozyskiwania środków. Pragniemy kontynuować wydarzenie artystyczne w Oleśnicy Małej. Razem z Teatrem Formy pracujemy nad scenariuszem imprezy i dołożymy wszelkich starań, aby miłośnicy sztuki oraz tego fascynującego miejsca, którzy czekają na kontynuację wydarzenia, byli usatysfakcjonowani. Mijający rok był niezwykły, miałam okazję spotkać wielu wspaniałych ludzi, pragnących z nami współpracować i tworzyć nową rzeczywistość. Począwszy od moich współpracowników - do kolegów i koleżanek z innych instytucji i organizacji. Dziękuję wszystkim za wsparcie i okazaną pomoc, co utwierdza mnie w przekonaniu, że wysiłek został dostrzeżony i przez niektórych na pewno doceniony. Nie zabraknie wydarzeń mniej spektakularnych, ale równie interesujących, o nich będziemy informowali na bieżąco. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz nadchodzącego Nowego Roku życzę wszystkim wiary w realizację marzeń, nawet najbardziej nierealnych i szalonych.
Tekst i fot.:
Malwina Gadawa
[email protected]
Napisz komentarz
Komentarze