Nowy prezes w SR
Zastąpił na stanowisku Danutę Stępień-Biały, która ponad 10 lat kierowała oławską Temidą. - Pani sędzia Stępień-Biały pełniła funkcję prezesa SR w Oławie znacznie dłużej niż dwie kadencje, a tego zabraniają nowe przepisy, stąd pojawiła się konieczność zmiany kadrowej - wyjaśnia jej następca Sławomir Pałka.
- Moja poprzedniczka jest obecnie w trakcie awansu do pracy we wrocławskim Sądzie Okręgowym. Czeka tylko na podpis prezydenta na nominacji sędziowskiej...
Do wrocławskiego Sądu Okręgowego odeszła również Ewa Kutera, która przez wiele lat była przewodniczącą Wydziału Rodzinnego i Nieletnich w oławskim SR. Być może w jej ślady pójdzie wkrótce sędzia Wiesław Prus - szef wydziału karnego, bo jego dotychczasowe stanowisko objął nowy prezes. - Taka jest zasada w sądach rejonowych, że prezes kieruje jednym z wydziałów i ma tu prawo wyboru - mówi Sławomir Pałka. - Postawiłem na wydział karny, bo daje mi on największe możliwości rozwoju w zawodzie. Będę także orzekał w wydziale rodzinnym, w sprawach nieletnich, bo to moja dodatkowa specjalność, którą chcę utrzymać jako praktykujący sędzia.
Sławomir Pałka ma 34 lata, mieszka we Wrocławiu, jest żonaty. W 1999 roku ukończył Wydział Prawa i Administracji na Uniwersytecie Wrocławskim. Po aplikacji rozpoczął pracę jako sędzia-asesor w strzelińskim Sądzie Rejonowym, w wydziałach karnym i grodzkim. W 2006 roku, za kadencji Zbigniewa Ziobry, trafił do Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie pełnił funkcję naczelnika Wydziału Wykonania Orzeczeń Rodzinnych i Nieletnich. - Byłem i jestem niezależnym sędzią, a nie człowiekiem tego czy innego ministra, więc na pewno nie jestem i nie byłem członkiem tzw. grupy młodych wilków ministra Ziobry - mówi Sławomir Pałka. Na dowód tej tezy podaje swój ministerialny awans już za kadencji ministra Zbigniewa Ćwiąkalskiego. Sławomir Pałka objął wtedy stanowisko wicedyrektora departamentu wykonania orzeczeń i probacji. Z upoważnienia obecnego ministra sprawiedliwości Andrzeja Czumy działa w Radzie do spraw Pokrzywdzonych Przestępstwem. Pracując w Ministerstwie Sprawiedliwości nadzorował także Wydział do spraw Pokrzywdzonych Przestępstwem oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Koordynował prace legislacyjne i zmiany organizacyjne, mające na celu poprawę sytuacji pokrzywdzonych przestępstwem. Publikował artykuły i glosy w czasopismach prawniczych (Przegląd Sądowy, Monitor Prawniczy, Rejent).
Nie zamierza dokonywać w oławskim sądzie rewolucji organizacyjnej i kadrowej. - Nie przyszedłem tu sprzątać po pani prezes Stępień-Biały, bo ona dobrze kierowała oławską placówką - mówi nowy szef oławskiego Sądu Rejonowego. - Pewne zmiany są jednak nieuniknione, bo nie zależą od nas. Jedną z nich jest np. likwidacja od 1 lipca Sądu Grodzkiego i włączenie go do struktury Wydziału Karnego.
Krzysztof A.Trybulski
[email protected]
Napisz komentarz
Komentarze