To kolejny duży projekt edukacyjny, organizowany przez to stowarzyszenie w naszym powiecie. Do tej pory działalność IES koncentrowała się przede wszystkim na projektach dla młodych ludzi. To cykl warsztatów i zajęć, motywujących do działania na rzecz wspólnoty lokalnej, w ramach kilku edycji projektu „Młodzi o Sobie u Siebie” oraz „Laboratorium społeczne”, gdzie można było rozwijać umiejętności z psychologii, kontaktów międzyludzkich oraz kulturoznawstwa. Czy realizacja studium oznacza, że formuła MoSuS już się wyczerpała?
- Jako projekt aktywizacji i animacji młodych liderów w oławskim środowisku to niewyczerpana idea - mówi Paweł Dębek, prezes Instytutu Edukacji Społecznej. - W obecnym momencie chcemy jednak zaproponować coś nowego. Mamy nadzieję, że nasza oferta pozwoli rozwijać się projektom młodzieżowym w nowych kierunkach.
Dorośli stymulują
To właśnie konieczność współpracy młodych ludzi z dorosłymi zadecydowała o pomyśle utworzenia studium. Po 5 latach realizacji projektów młodzieżowych w powiecie, trenerzy z Instytutu Edukacji Społecznej chcą się podzielić z lokalnymi społecznikami wypracowanym doświadczeniem, pomysłami, specyfiką form pracy. - Pracując z młodzieżą zaobserwowaliśmy, że jej zaangażowanie w działalność społeczną ma związek z tym, w jaki sposób osoby dorosłe motywują, wpływają, i jaki mają kontakt z młodszym pokoleniem - mówi Ewa Wrońska, pedagog i trener w IES. - Pomyśleliśmy, że jeśli nauczymy naszych sprawdzonych metod pracy z młodzieżą, tym samym zwiększą się szanse na aktywizowanie i rozwijanie kreatywności młodych.
Czy w projekcie będzie mógł wziąć udział równie dobrze 28-, 45- i 16-latek zainteresowany działalnością na rzecz innych? - Projekt jest adresowany też do osób dorosłych, które chcą animować działania młodych ludzi - wyjaśnia trenerka, z którą spotkają się na zajęciach uczestnicy studium. - Chcemy przeszkolić 16 animatorów społecznych, kształtując u nich umiejętności pracy z młodzieżą. Dobór tematów nie jest przypadkowy. To wynik wielu lat doświadczeń, które pokazały nam, jaka wiedza i umiejętności są najważniejsze w pracy z młodymi liderami.
Studium to 5 warsztatów, trwających po dwadzieścia godzin weekendowych. Pierwszy rozpocznie się 4 kwietnia i będzie dotyczył relacji - sposobów aktywnego mówienia, słuchania i „utrzymywania kontaktu”. Kolejne - o pracy z grupą, animacji społecznej, technikach organizacyjnych i edukacji wielokulturowej - będą się odbywały raz w miesiącu, we wskazaną sobotę i niedzielę.
Animator przyszłości
Na czym polega działalność animatora społecznego? - On aktywizuje, moderuje, szkoli i wspiera młodych ludzi w ich osobistym rozwoju, działaniach na rzecz lokalnej społeczności - wyjaśnia Paweł Dębek. - Pomaga aktywnie działać w swoim środowisku i skutecznie realizować zaplanowane cele. Z pewnością również dla absolwentów naszych dotychczasowych projektów, którzy nadal działają i są już pełnoletni, to szansa dalszego rozwoju.
Zdaniem Ewy Wrońskiej udział w studium może przynieść uczestnikowi wiele korzyści. Oprócz poznania zasad skutecznej komunikacji uczestnicy dowiedzą się, jak dobrze pracować w zespole i nim kierować. - Przydatne będą także zajęcia o pisaniu projektów i zarządzaniu nimi - wyjaśnia trenerka. - Absolwenci cyklu szkoleń zrozumieją, jakie procesy zachodzą w grupie i poznają metody wykorzystania ich. Nauczą się rozwiązywać trudne i kryzysowe sytuacje w zespole. Będą również umieli pracować w zespołach wielokulturowych i realizować projekty międzynarodowe.
Studium Animacji Społecznej to nie jedyna propozycja IES na ten rok. Odbędzie się także kolejna międzynarodowa konferencja oraz już rozpoczęta nowość - cykl spotkań superwizyjnych dla nauczycieli.
Adam Piwek
[email protected]
Fot. Adam Piwek
Napisz komentarz
Komentarze