- Moje dziecko od pięciu lat jest na diecie bezglutenowej - mówi Maria Woźniak-Tarnowska z Jelcza-Laskowic. - Gdy odstawiłam je od piersi, pojawiły się problemy z przewodem pokarmowym - wymioty, wzdęty brzuszek, biegunka. Po serii badań na oddziale gastroenterologicznym jednego z wrocławskich szpitali okazało się, że ma alergię na gluten i nie może spożywać produktów z tym składnikiem.
Dieta - jedyne lekarstwo
Jak tłumaczy Joanna Prokop, farmaceutka z Oławy, u osób uczulonych gluten uszkadza kosmki jelitowe. To zaburza prawidłowe trawienie. Coraz więcej ludzi cierpi też na celiaklię zwaną chorobą trzewną. Polega na zaniku śluzówki jelita cienkiego. W efekcie organizm źle trawi i nie wchłania wielu potrzebnych składników pokarmowych. To prowadzi do upośledzenia rozwoju fizycznego. Późne lub niesystematyczne leczenie daje objawy przewlekłego niedożywienia, niedobór wzrostu, opóźnienie wieku kostnego, skrzywienie kręgosłupa, krzywicę, zaburzenia emocjonalne - drażliwość, trudności w skupieniu.
Jedynym lekiem na celiaklię jest dieta bezglutenowa. - Przestrzeganie jej oraz zrozumienie zasad prawidłowego żywienia powinno być dla rodziców najwyższym celem - przekonuje Joanna Prokop.
Co można
Nie zawierają glutenu, między innymi: mąki - kukurydziana, ryżowa, ziemniaczana, kasze - gryczana i jaglana.
W sklepach ze zdrową żywnością można kupić pieczywo i makarony oraz słodycze bezglutenowe.
W ofercie bardzo często są też gotowe produkty bezglutenowe, np.: pierogi z różnym nadzieniem, krokiety, kluski ziemniaczane, spody do pizzy, różnego rodzaju ciasta
i wiele innych. Istnieje możliwość zamawiania wybranych towarów.
Chorzy na celiaklię i uczuleni na gluten, który jest głównym składnikiem zbóż, muszą go unikać i zrezygnować z jedzenia produktów, które go zawierają. Ukryte źródło glutenu stanowią np.: piwo, konserwy, przyprawy, alkohole otrzymane ze zbóż.
Tekst i fot.: Wioletta Kamińska
Napisz komentarz
Komentarze