Dla większości przejażdżki rowerowe są sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu, dla innych jest to środek komunikacji. Aby bezpiecznie korzystać z infrastruktury drogowej warto przypomnieć sobie podstawowe przepisy ruchu drogowego i sprawdzić stan oraz wyposażenie roweru. Rowerzyści to tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, którzy są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu, ale w starciu z rozpędzonym pojazdem są całkowicie bezbronni. Wypadek z ich udziałem niesie za sobą poważne konsekwencje. Na bezpieczeństwo rowerzystów znaczący wpływ ma ich zachowanie, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz właściwie wyposażenie roweru. Bardzo istotne jest też oświetlenie jednośladu.
Pamiętajmy, że:
rowerzyści powinni korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się poruszają. W przypadku braku drogi rowerowej można poruszać się poboczem lub jezdnią,
dziecko do lat 7 przewozimy tylko i wyłącznie na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę,
korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy: opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem, szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 60 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brak jest wydzielonej drogi dla rowerów, warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła),
rowerzyści, którzy korzystają z chodnika lub drogi dla pieszych, są obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Apelujemy również do wszystkich kierujących pojazdami, by dzielili się pasem jezdni z rowerzystami i wyprzedzali ich w sposób bezpieczny. Pamiętajmy, że wzajemny szacunek na drodze, kultura i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego to podstawa bezpieczeństwa.
Napisz komentarz
Komentarze