Kto podlega kwalifikacji wojskowej
- Mężczyźni, którzy w 2023 r. kończą 19 rok życia (rocznik 2004).
- Mężczyźni urodzeni w latach 1999–2003, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
- Osoby, które w latach 2021 i 2022 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji oraz jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności.
- Kobiety, urodzone w latach 1999-2004 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku akademickim 2022/2023 kończą studia na kierunkach lub naukę w szkołach policealnych, technikach i zawodowych kursach kwalifikacyjnych uzyskując prawo do wykonywania zawodów: medycznych, weterynaryjnych, psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostów laboratoryjnych, informatyków teleinformatyków, nawigatorów, tłumaczy, morskich oraz lotniczych.
Osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Osoby objęte obowiązkiem stawienia się do kwalifikacji wojskowej otrzymają imienne wezwania od burmistrza. Wezwania zostaną wysłane pocztą.
O miejscu i terminie przeprowadzania jej na danym terenie będą także informowały obwieszczenia wojewody. Nieotrzymanie wezwania imiennego nie zwalnia z konieczności stawienia się do kwalifikacji wojskowej. Niestawienie się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny może skutkować nałożeniem grzywny bądź zarządzeniem przymusowego doprowadzenia do powiatowej komisji lekarskiej przez Policję.
Osoba, która z ważnych przyczyn nie będzie mogła stawić się do kwalifikacji wojskowej w wyznaczonym terminie i miejscu, powinna zgłosić ten fakt do urzędu właściwego ze względu na miejsce pobytu, która wyznaczy jej inny termin stawiennictwa.
Osoby, które nie dopełniły obowiązku stawienia się do kwalifikacji wojskowej z różnych przyczyn, powinny uczynić to niezwłocznie po ustaniu przeszkody zgłaszając się do urzędu ze względu na miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego. Obowiązek stawienia się trwa do końca roku kalendarzowego w którym osoba objęta tym obowiązkiem kończy 60 lat życia.
Na czym polega kwalifikacja wojskowa i jaki jest jej cel?
Głównym celem kwalifikacji wojskowej jest ocena zdolności fizycznej i psychicznej do czynnej służby wojskowej. W ramach kwalifikacji wykonuje się następujące czynności:
- sprawdzenie tożsamości osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej;
- ustalenie zdolności do służby wojskowej;
- założenie ewidencji wojskowej;
- przekazywanie informacji i promowanie służby wojskowej;
- wydanie zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do służby wojskowej;
- nadanie stopnia wojskowego szeregowego i przeniesienie osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do pasywnej rezerwy.
Na podstawie przeprowadzonych badań, powiatowe komisje lekarskie orzekają o zdolności do służby wojskowej, ustalając jedną z poniższych kategorii zdrowia:
- A - zdolny do czynnej służby wojskowej;
- B - czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do czynnej służby wojskowej;
- D - niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej;
- E - trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
Ważna informacja: Jeżeli w czasie, kiedy zostajesz wezwany(a) do kwalifikacji wojskowej leczysz się, a Twój stan zdrowia może mieć wpływ na określenie zdolności do służby wojskowej, jesteś zobowiązany(a) przedstawić powiatowej komisji lekarskiej posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych.
Należy pamiętać o zabraniu ze sobą i przedstawieniu komisji wszelkiej dokumentacji medycznej którą dysponujecie, ponieważ powiatowa komisja lekarska określa kategorię zdrowia na podstawie przeprowadzonych przez siebie badań lekarskich oraz dokumentacji dostarczonej przez zainteresowanego(ą).
Zgłaszając się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy należy zabrać ze sobą:
- dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości;
- dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji w terminie określonym w wezwaniu;
- dokumentację medyczną albo orzeczenie lub wypis z orzeczenia stwierdzające niezdolność lub niepełnosprawność na podstawie którego można określić zdolność do czynnej służby wojskowej. Ważność dokumentacji medycznej i wyników badań specjalistycznych obejmuje okres 12 miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej;
- dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.
Napisz komentarz
Komentarze