Czym jest komora hiperbaryczna?
Komora hiperbaryczna jest szczelnie zamkniętą kapsułą, we wnętrzu której panują specyficzne warunki. To właśnie dzięki nim można przeprowadzać tlenoterapię. Hiperbaria tlenowa, bo tak nazywana jest kuracja z zastosowaniem komory hiperbarycznej, jest metodą leczenia, polegającą na podawaniu pacjentowi czystego tlenu w warunkach odpowiednio wysokiego ciśnienia. Na przeprowadzenie takiego zabiegu pozwala właśnie komora hiperbaryczna. Więcej na jej temat można przeczytać tu: https://oxomedica.pl/blog/co-to-jest-komora-hiperbaryczna.
Na jakie schorzenia pomaga komora hiperbaryczna?
Tlenoterapia hiperbaryczna zalecana jest w przypadku wielu rozmaitych schorzeń, zarówno o ostrym, jak i przewlekłym charakterze. W niektórych sytuacjach seanse są refundowane przez NFZ. Hiperbaria tlenowa sprawdza się w leczeniu takich przypadłości, jak:
- Choroba dekompresyjna,
- Zatory gazowe,
- Zatrucie czadem,
- Nagłe niedokrwienie tkanek miękkich,
- Oparzenia termiczne,
- Martwicze zakażenie tkanek miękkich (beztlenowe i mieszane),
- Urazy mięśniowo- szkieletowe,
- Nagła głuchota idiopatyczna,
- Zapalenie kości,
- Uszkodzenia popromienne,
- Powikłania po przeszczepie skóry,
- Trudno gojące się rany,
- Ropnie.
Warto zaznaczyć, że tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT) może być stosowana również w celach profilaktyki zdrowotnej. Doskonale sprawdza się także w przypadku osób, które chciałyby cofnąć swój zegar biologiczny. Szukając sposobu na kompleksowe zatroszczenie się o stan swojego zdrowia, z całą pewnością warto rozważyć zabiegi z wykorzystaniem urządzenia, jakim jest komora hiperbaryczna. Poznań, a dokładniej Biedrusko koło Poznania to miejscowość, na terenie której swoją działalność prowadzi gabinet hiperbarii tlenowej Oxomedica. Warto zapoznać się z jego ofertą i skorzystać z zabiegów w medycznej komorze hiperbarycznej.
Jak często korzystać z komory hiperbarycznej?
Częstotliwość zabiegów w komorze hiperbarycznej podyktowana jest wieloma czynnikami. Wszystko zależy bowiem od tego, w jakim celu mają odbywać się tego typu seanse. W przypadku osób, które chciałyby skorzystać z takiego rozwiązania w ramach profilaktyki zdrowotnej, proponowana liczba zabiegów to pomiędzy 5 a 10. Mogą być one przeprowadzane codziennie lub co drugi/ trzeci dzień.
Jeżeli jednak tlenoterapia hiperbaryczna ma stanowić uzupełnienie tradycyjnych form leczenia danej jednostki chorobowej, wówczas jej częstotliwość oraz liczba zabiegów powinny być ustalone z lekarzem prowadzącym. Jest to indywidualna kwestia i zależy od stanu zdrowia pacjenta, jego potrzeb i możliwości. W przypadku niektórych chorób wystarczająca liczba zabiegów to 20 np. dwa razy w tygodniu, podczas gdy inne wymagają poddania się aż 40 seansom i wykonywania ich codziennie.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze