PIASA, czyli Polski Instytut Naukowy w Ameryce, począwszy od 1942 roku organizuje konferencje naukowe mające na celu wspólne badania nad historią Polski oraz jej związków z innymi krajami. Zaprezentowany referat pt. "Between Flight, Expulsion, and Settlement: Migrations on the Territory of the Olawa District (Lower Silesia, Poland) in 1945-46" poświęcony był historii powiatu oławskiemu. Prezentacja koncentrowała się na przybliżeniu powojennych metod "oswajania" powiatu oławskiego przez przybyłych w te rejony osadników. Wykorzystując pomijaną do tej pory bazę źródłową oraz zestawiając ją z literaturą przedmiotu autor ustalił przebieg tego procesu w powiecie oławskim i omówił jego skutki.
- Pomimo, że Oława i jej okolice określane były idyllicznie przez propagandę jako jeden z powiatów rekomendowany do osiedlenia, przybywający do miasta Polacy podchodzili do tych rejonów nieufanie oraz czuli wyobcowanie i strach wynikający z nieznajomości tych terenów - relacjonuje Kacper Rosner-Leszczyński. - Powszechne było poczucie tymczasowości, wiele osób nie wierzyło, że pozostanie tu na dłużej, niektórzy nawet nie rozpakowywali swojego dobytku. Podobnie myśleli pozostający w Oławie Niemcy, którzy liczy na powrót członków rodzin i opuszczenie miasta przez Polaków. Przyjeżdżający na teren powiatu Polacy trzymali się w grupach, ponieważ obawiali się obcego kulturowo i geograficznie terenu. Wśród nowych mieszkańców powiatu oławskiego panował także strach przed barakami obozowymi, który artykułowany jest w licznych wspomnieniach.
Te i inne wątki zostały poruszone podczas referatu. Sala była wypełniona, a wystąpienie cieszyło się dużym zainteresowaniem.
*
Kacper Rosner-Leszczyński jest studentem historii na Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz laureatem grantu Młody Badacz 2023-2025 w ramach programu Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza (IDUB). W 2023 r. uzyskał Stypendium Ministra Edukacji i Nauki dla studentów za znaczące osiągnięcia na rok akademicki 2022/2023.
Napisz komentarz
Komentarze