Pociągi otrzymają również imiona królów i książąt. Szczegóły przekazali wczoraj podczas konferencji prasowej marszałek Cezary Przybylski, Tymoteusz Myrda – członek zarządu województwa oraz Damian Stawikowski – prezes Kolei Dolnośląskich.
- Gratuluję Kolejom Dolnośląskim pomysłu. Tym projektem pokazujemy, że spoglądamy w przyszłość, ale nie zapominamy o przeszłości i naszej pięknej historii. Jesteśmy z niej dumni i zachęcamy wszystkich do tego, aby ją poznawali. Serdecznie zapraszam wszystkich do korzystania z oferty Kolei Dolnośląskich – mówi marszałek Cezary Przybylski.
Każdy z pociągów ma zyskać wizerunek władcy na poszyciu zewnętrznym po obu jego stronach. Pojazdy Kolei Dolnośląskich będą zdobiły między innymi wizerunki: Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Fryderyka I Legnickiego, Jana III Sobieskiego i wielu innych. Pełną listę Królów i Książąt, którą zobaczymy na pociągach Kolei Dolnośląskich, można znaleźć na stronie internetowej: https://kolejedolnoslaskie.pl/15lat/poczet-krolow-ksiazat
Wizerunki władców mają przybliżać podróżnym ważne postacie, wydarzenia i ciekawostki, związane z historią naszego kraju i regionu. Kanwą projektu „Z przeszłości w przyszłość – poczet królów i książąt na pociągach KD” są rysunki Aleksandra Lessera – polskiego malarza i krytyka sztuki żyjącego w XIX wieku. To on jest twórcą czarno-białych portretów władców, których historyczne ryciny znajdują się w Muzeum Miedzi w Legnicy – mieście, w którym Koleje Dolnośląskie mają swoją siedzibę. Dobór sylwetek władców został skonsultowany z Marcinem Makuchem, historykiem i dyrektorem legnickiego muzeum.
- Samorząd województwa wraz z Kolejami Dolnośląskimi postanowił zaintrygować podróżnych i mieszkańców Dolnego Śląska. Obrazy umieszczone na pociągach powstały na bazie grafik pochodzących z muzeum w Legnicy. Chcemy zachęcić pasażerów aby poznawali historię Polski ale też historię naszego pięknego regionu – dodaje Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa.
Docelowe wizerunki na bazie rycin opracował pochodzący również z Legnicy artysta grafik Piotr Wajs. Jego zadaniem było nadanie uwspółcześnionego i dopasowanego do potrzeb eksponowania na pociągach wyglądu – tak, by zainteresować historią także młodszych podróżnych. Dodatkowo każdy z 31 pojazdów zostanie opatrzony kodem QR, odsyłającym do specjalnej strony, gdzie będzie można poznać historię każdego z władców. Z kolei wewnątrz pojazdu na ekranie LED zostanie zamieszczona plansza graficzna z informacją na temat każdego panującego.
– Celem tego projektu jest przede wszystkim edukacja historyczna i chęć przypomnienia podróżnym o naszej tożsamości narodowej – zaznacza Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich. – Podróż pociągiem może być przy okazji nietypową lekcją historii. Do poszerzania wiedzy mają zachęcać uwspółcześnione wizerunki królów i książąt, a także błyskawiczna dostępność cyfrowa pakietów ciekawych informacji na temat każdego z nich.
Założenia projektu oraz szczegółowe o nim informacje zostaną zamieszczone na stronie www.15latkd, przygotowanej z okazji 15-lecia Kolei Dolnośląskich.
Napisz komentarz
Komentarze