Planujesz swój wyjazd od dawna? Opłaciłeś już część wycieczki? Możesz kupić ubezpieczenie, dzięki któremu nie stracisz pieniędzy wpłaconych na poczet rezerwacji wyjazdu. Jeśli okaże się, że nie możesz udać się w podróż lub musisz ją przerwać, ubezpieczyciel zwróci Ci poniesione koszty. Wystarczy, że odpowiednio udokumentujesz swoją sytuację. Nie przewidzisz tego, kiedy Ciebie lub twoich bliskich spotka coś złego. Odpowiednia ochrona pozwoli Ci zadbać o oszczędności, które gromadziłeś, aby spełniać swoje podróżnicze marzenia.
Jakie usługi obejmiesz ubezpieczeniem kosztów rezygnacji z podróży?
Polisa dotycząca kosztów rezygnacji z podróży może obejmować różne elementy. Wszystko zależy od tego, czego dotyczy Twój wyjazd i co chcesz ująć w ochronie. Każde towarzystwo posiada różne formy ubezpieczenia, więc nie wszędzie spotkasz się z tym samym zakresem. Z ochrony możesz skorzystać, jeśli nieprzewidziane okoliczności zaistnieją przed wyjazdem lub w trakcie podróży.
Ubezpieczenie kosztów od rezygnacji z podróży może obejmować:
- wycieczki,
- bilety lotnicze, kolejowe, na prom,
- noclegi,
- kursy,
- szkolenia,
- wycieczki fakultatywne,
- wynajem samochodu,
- rejsy,
- bilety na wydarzenia sportowe, kulturalne, artystyczne.
Jeśli zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia, które gwarantuje pomoc w przypadku rezygnacji z wycieczki, zadbaj także o ochronę na czas podróży. Mowa tu o polisie na wyjazd. Porównywarka ubezpieczeń pozwoli Ci zweryfikować oferty i wybrać tę najkorzystniejszą.
Kiedy działa ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży?
Dokładne zasady dotyczące tego, w jakich sytuacjach towarzystwo gwarantuje wypłatę środków z tytułu ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży, znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia danego towarzystwa. Zwykle ochroną objęte są wydarzenia, których nie jesteś w stanie przewidzieć, nagłe, losowe i nadzwyczajne.
Zazwyczaj ubezpieczenie kosztów od rezygnacji z podróży gwarantuje pomoc między innymi w przypadku:
- choroby,
- śmierci,
- nieszczęśliwego wypadku,
- kradzieży dokumentów,
- wyznaczenia przez szkołę lub uczelnię daty egzaminu poprawkowego,
- wyznaczenia przez pracodawcę daty rozpoczęcia pracy,
- utraty pracy,
- wezwania do obowiązkowego stawienia się przed sądem.
Więcej na temat ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży dowiesz się z artykułu dostępnego na https://mubi.pl/poradniki/ubezpieczenie-kosztow-rezygnacji-z-podrozy/.
Kiedy ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży nie zadziała?
Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży nie zadziała w każdym przypadku. Oczywiście są wydarzenia, w których towarzystwo nie gwarantuje zwrotu poniesionych opłat. Sytuacje te dokładnie opisane są w ogólnych warunkach ubezpieczenia każdego towarzystwa. Mogą się różnić w zależności od firmy i wybranego wariantu ochrony. Polisa obejmuje zdarzenia losowe, nieprzewidziane i nagłe.
Do wyłączeń odpowiedzialności znajdujących się w ubezpieczeniu kosztów rezygnacji z podróży należą zazwyczaj klęski żywiołowe i ataki terrorystyczne. Ochrona nie obejmie przede wszystkim sytuacji, które nie należą do nadzwyczajnych, np. rezygnacja z powodu znalezienia korzystniejszej, tańszej oferty wyjazdu czy celowe działanie.
Niektóre firmy wymagają wykupienia dodatkowej ochrony. Przykładem może być UNIQA. Jeśli kupisz ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży w tej firmie i będziesz chciał zrezygnować z wycieczki z powodu zaostrzenia objawów choroby przewlekłej lub zachorowania na COVID-19, podstawowy pakiet tego nie obejmie. Potrzebne jest rozszerzenie ochrony.
Jak odzyskać pieniądze za wycieczkę?
Aby uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży, musisz zgłosić się do towarzystwa, w którym kupiłeś polisę. Najlepiej będzie, jeśli skontaktujesz się z obsługą klienta. Konsultant wyjaśni Ci, jakie dokumenty musisz przygotować i jak wygląda cały proces związany z wypłatą świadczenia.
Firma będzie wymagała od Ciebie opisu i niepodważalnego, konkretnego potwierdzenia zaistniałych okoliczności, np. zaświadczenia od lekarza, dokumentacji medycznej czy potwierdzenia z policji. Oprócz tego będziesz musiał także przedstawić dowody zapłaty za poszczególne elementy wycieczki. Towarzystwo zweryfikuje je i zwróci Ci pieniądze, które wpłaciłeś podczas rezerwacji podróży.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze