Ostatecznie brzmienie uchwały ustalono na spotkaniu przedstawicieli Koalicji 2018-2023 oraz władz miasta i gminy Jelcz-Laskowice. Zaproponowany wstępnie projekt różni się od finalnie przyjętego. W kilku miejscach wprowadzono zmiany, co nie oznacza, że ktoś uniknie podwyżki. W niektórych przypadkach będą one jednak mniejsze, co zaznaczymy w nawiasach. Tak wyglądają stawki na rok 2024.
Podatek od gruntów:
* związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków - 1,34 zł/mkw,
* pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi jezior i zbiorników sztucznych - 6,66 zł/ha,
* pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - 0,66 zł/mkw (wstępnie burmistrz proponował 0,71 zł),
* niezabudowanych, objętych obszarem rewitalizacji, o którym mowa w ustawie z 9 października 2015 roku o rewitalizacji i położonych na terenach dla których MPZP przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym, obejmującym wyłącznie te rodzaje zabudowy, jeżeli od dnia wejścia w życie tego planu w odniesieniu do tych gruntów upłynął okres czterech lat, a w tym czasie nie zakończono budowy zgodnie z przepisami prawa budowlanego - 4,39 zł/mkw.
Podatek od budynków lub ich części:
* mieszkalnych - 1,07 zł/mkw powierzchni użytkowej (wstępnie burmistrz proponował 1,15 zł),
* związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej - 33,10 zł/mkw,
* zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym - 15,50 zł/mkw,
* związanych z udzieleniem świadczeń zdrowotnych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, zajętych przez podmioty udzielające tych świadczeń - 6,76 zł/mkw,
* pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego - 11,17 zł/mkw.
Podatek od budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wyniesie 2% ich wartości, określonej na podstawie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Z podatku od nieruchomości zwolnione są (z wyjątkiem nieruchomości lub ich części wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej):
* grunty oraz budynku lub ich części wykorzystywane w zakresie prowadzenia ochrony przeciwpożarowej,
* budynki lub ich części wykorzystywane w zakresie prowadzenia aktywizacji zawodowej bezrobotnych,
* budynki lub ich części wykorzystywane w zakresie świadczenia pomocy społecznej,
* grunty zajęte na strefy ochrony bezpośredniej ujęć wodnych,
* grunty zajęte pod cmentarze oraz posadowione na nich budynku i budowle.
O ściągnięcie punktu z obrad i przeniesienie dyskusji o podatkach na kolejną sesję wnioskował Piotr Stajszczyk ze "Wspólnoty Samorządowej". Wniosek upadł, ponieważ oprócz samego wnioskującego poparli go tylko: Weronika Kuszyk, Jacek Mikołajkczyk i Jacek Załubski. Przeciw zagłosowali: Tadeusz Babski, Beata Bejda, Aleksandra Czernik, Janina Hernas, Robert Jadczak, Joanna Kamińska, Karolina Kolado, Stanisław Łukasik, Wincenty Marchewski i Krzysztof Woźniak. Wstrzymali się: Łukasz Dudkowski, Michał Pakosz, Tomasz Rygielski, Ireneusz Stachnio, Marek Starczewski i Michał Wolski.
Uchwała wraz z autopoprawką, została przyjęta głosami 12 radnych: Tadeusza Babskiego, Beaty Bejdy, Aleksandry Czernik, Janiny Hernas, Roberta Jadczaka, Joanny Kamińskiej, Karoliny Kolado, Stanisława Łukasika, Wincentego Marchewskiego, Jacka Mikołajczyka, Michała Wolskiego i Krzysztofa Woźniaka. Przeciw byli: Łukasz Dudkowski, Julian Kozłowski, Michał Pakosz, Tomasz Rygielski, Ireneusz Stachnio, Piotr Stajszczyk i Jacek Załubski. Wstrzymała się Wernika Kuszyk, a nie głosował nieobecny: Marek Starczewski.
Więcej na ten temat - w papierowym wydaniu "Gazety Powiatowej".
Napisz komentarz
Komentarze