Jak będzie działać Dolina Zielonej Energii
Nowe inwestycje w regionie zwykle wiążą się z wątpliwościami ze strony lokalnej społeczności. Podobnie jest w przypadku instalacji wytwarzania i magazynowania energii z OZE. Niepotrzebnie, gdyż proces stojący za produkcją energii w ten sposób jest całkowicie nieuciążliwy dla otoczenia.
Jak to działa? Odpady zielone i komunalne trafiają do hermetycznej komory, która jest zamknięta i odizolowana od środowiska zewnętrznego. Następnie, w kontrolowanych warunkach odbywa się proces ich przetwarzania, który wymaga chociażby utrzymania odpowiedniej temperatury. Powstały w ten sposób biogaz może zostać przekształcony w energię elektryczną za pomocą specjalnego agregatu. Pozostałości tego procesu sprawdzą się z kolei jako nawóz – nic się zatem nie zmarnuje. Hermetyczna konstrukcja i technologia z alpejskich wiosek zapobiegają uciążliwościom dla miejscowych mieszkańców. Procesowi nie towarzyszą również żadne głośne dźwięki ani zanieczyszczenie świetlne. Źródło kogeneracyjne oraz instalacja produkcji biogazu z bioodpadów komunalnych pozostają zatem w stu procentach neutralne dla lokalnej społeczności.
Spokój mieszkańców gwarantuje również to, że projekt powstał w oparciu o najwyższe standardy bezpieczeństwa. Dodatkowo wprowadzono pełną transparentność względem wszystkich interesariuszy i to na każdym etapie realizacji inwestycji. Lokalni mieszkańcy mają zatem prawo wiedzieć, jak aktualnie wygląda budowa nowych instalacji i kiedy mogą liczyć na pierwsze profity wynikające z jej działania.
Źródło kogeneracyjne wraz z instalacją produkcji biogazu z bioodpadów komunalnych w Stanowicach to dopiero pierwszy krok w kierunku stworzenia „Doliny Zielonej Energii” w naszym regionie. Z biegiem czasu projekt rozszerzy się o kolejne innowacyjne inwestycje mające na celu dostarczenie lokalnym mieszkańcom zielonej, a przy tym taniej energii.
Zielona energia z korzyścią dla środowiska
Bezpieczeństwo energetyczne Polski to temat, który już od długiego czasu cieszy się dużym zainteresowaniem społecznym. Pierwotnie pojawił się jako wynik proekologicznych ustaleń UE, które Polska – jako kraj członkowski – powinna spełnić w określonym terminie. Najwięcej obaw budzą jednak inne kwestie, a mianowicie zmniejszenie zależności kraju od rosyjskiego gazu ze względu na wojnę za wschodnią granicą i obniżenie kosztów ogrzewania, które w ostatnim roku mocno poszybowały w górę.
Z tych powodów zielone inicjatywy energetyczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem społecznym. Instalacja wytwarzania i magazynowania energii z OZE w Stanowicach doskonale wpisuje się w ten trend, gdyż stanowi bezpieczne, ekologiczne źródło energii, które pomoże w zwiększaniu samowystarczalności energetycznej gminy Oława.
Dolina Zielonej Energii cechuje się holistycznym charakterem. Produkcja tzw. zielonego prądu idzie bowiem w parze ze zrównoważoną gospodarką zielonymi odpadami. Ich przechowywanie zwykle stanowi spory kłopot dla każdej gminy, co widać chociażby po wciąż rosnących kosztach związanych z zarządzaniem gospodarką komunalną, z którymi zmagają się nie tylko przedsiębiorcy, ale też indywidualni mieszkańcy. Ponadto projekt zakłada wykorzystanie również innych metod produkcji zielonej energii.
Dolina Zielonej Energii – gospodarcze i społeczne korzyści dla mieszkańców
Nie da się zaprzeczyć, że na budowie Dolina Zielonej Energii w Stanowicach zyska środowisko naturalne. Pozwoli to na zmniejszenie typowych emisji, które towarzyszą spalaniu węgla w domowych piecach i elektrowniach: dwutlenku węgla, siarki, arsenu, selenu i rtęci. Tym samym wpłynie to na zmniejszenie negatywnych zmian klimatycznych oraz na poprawę jakości powietrza, którym oddychamy na co dzień. Rozwiąże również problemy związane z gospodarowaniem odpadami.
Jednym z atutów projektu jest bez wątpienia zwiększenie świadomości ekologicznej mieszkańców gminy Oława i całego powiatu oławskiego. Rozwiązanie to nie skupia się jednak wyłącznie na zaletach dla środowiska, które dla wielu osób wciąż nie są tak wartościowe jak indywidualne profity. Na szczęście inwestycja łączy korzyści środowiskowe z gospodarczo-społecznymi, a zatem stanowi idealny kompromis.
W krótkiej perspektywie najistotniejsze jest bez wątpienia to, że planowana instalacja wytwarzania i magazynowania energii z OZE – a w przyszłości także pozostała infrastruktura wchodząca w skład „Doliny Zielonej Energii” – stworzy nowe miejsca pracy. Zostaną one zaoferowane miejscowym pracownikom, a tym samym przyczynią się do zmniejszenia bezrobocia w regionie. Takie inwestycje mają też to do siebie, że ściągają do regionu kolejnych inwestorów i kolejne innowacje. To z kolei okazja do rozwoju gospodarczego powiatu oławskiego i stworzenia kolejnych miejsc pracy. Jest to zatem działanie mające na celu poprawę dobrobytu mieszkańców.
W dłuższej perspektywie inwestycja w Stanowicach może również umożliwić obniżenie cen prądu. Umożliwi to wytwarzanie go na miejscu – bez ponoszenia kosztów pośrednictwa. Dywersyfikacja źródeł energii sprawi również, że ceny będą mniej zależne od wahań gospodarczych na rynku polskim i zagranicznym.
Napisz komentarz
Komentarze