Fleksografia - co to jest? Objaśnienie pojęcia
Druk fleksograficzny, inaczej fleksografia to jednak z technik drukarskich polegająca na nanoszeniu na folię bądź papier wzoru za pomocą form, czyli specjalnych płyt fotopolimerowych. Cechuje je wypukłość oraz elastyczność, a nazwa tak ciekawej techniki wzięła się od drugiej z wymienionych w artykule cech. Historia fleksografii sięga XIX wieku, jednak od tego czasu technika niezwykle się rozwinęła, dzięki czemu obecnie można stosować ją na różnego rodzaju foli, jak i na papierze.
Drukarnia fleksograficzna - co to?
Drukarnia fleksograficzna oferuje bogaty zakres usług, dzięki czemu klienci mogą wybrać rozwiązania będące odpowiedzią na ich potrzeby. W swoich działaniach wykorzystuje specjalne maszyny przeznaczone do druku fleksograficznego, drukujące z rozdzielczością zbliżoną do wydruków offsetowych. Dzięki temu fleksografia jest wyjątkowo uniwersalną techniką, pozwalającą na druk na wielu typach podłoża.
Gdzie stosowany jest druk fleksograficzny?
W wyniku swojej wszechstronności technika fleksografii znajduje swoje zastosowanie w wielu branżach. Niejednokrotnie można ją wykorzystać w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym czy spożywczym, a nawet w przemyśle tekstylnym. Ma ona niebagatelny wpływ przy produkcji opakowań, a wśród jej niezaprzeczalnych zalet można wymienić dynamiczny rozwój, wpływająca na coraz większy wzrost popularności. Dzięki jego licznym zaletom mogą go stosować zarówno osoby z firm farmaceutycznych, jak i producenci granulatów. W ten sposób można wykorzystać druk fleksograficzny do wykonania najbardziej wymagających zleceń.
Korzyści płynące z zastosowania druku fleksograficznego
Fleksografia jest jedną z najbardziej uniwersalnych i wszechstronnych technik druku, dlatego jej wykorzystanie wiąże się z wieloma pozytywami. Przede wszystkim w wyniku zastosowania druku fleksograficznego można uzyskać wysoką jakość druku, co wpływa na estetykę uzyskanego efektu i zwiększa jego trwałość. Co więcej, technika wiąże się z elastycznością, którą są w stanie zaoferować drukarnie wykonujące zlecenie. Dzięki temu klienci zyskują możliwość zamówienia dokładnie takiej ilości wydruków, jakiej aktualnie potrzebują.
Warto również wspomnieć o tym, że drukarnie są w stanie wykonać powierzone im zadania w stosunkowo szybkim tempie, co przekłada się na oszczędność czasu i jest doskonałym rozwiązaniem w sytuacji, w której wydruk jest potrzebny na „już”. Kolejnym argumentem przemawiającym za wyborem druku fleksograficznego jest łatwa dostępność materiałów oraz farb, które stosuje się w przygotowaniu projektów.
Jak przebiega druk fleksograficzny?
Do zastosowania techniki fleksografii wykorzystuje się specjalne maszyny rotacyjne, wyróżniające się wyposażeniem w kilka cylindrów, przez które przepuszczany jest zadrukowany materiał. W wyniku tego możliwe staje się pokrycie go kolejnymi kolorami w celu uzyskania pożądanego rezultatu. Budowa użytkowanych maszyn jest zróżnicowana, natomiast sercem całego systemu jest tak zwany wałek rastrowy, wyposażony w niewielkie zbiorniczki, których zadaniem jest przenoszenie farby.
Kolejnym elementem są płyty polimerowe, będące formami określającymi nadrukowany na materiale kształt. Przygotowuje się je indywidualnie przed realizacją danego zlecenia.
Zadrukowany materiał przesuwa się ze sporą prędkością przez zespół drukujący, a w wyniku tego, iż farba wysycha bardzo szybko, pozwala to na przeprowadzenie niemalże natychmiastowo dalszych czynności na tworzywie.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze