Od uzupełnienia liter w nowym logo BBS rozpoczęła się 12 lutego pierwsza konferencja prasowa KWW BBS Koalicja Samorządowa Ziemi Oławskiej. Napis wykonał Kamil Tobiasz, znany oławski artysta, a teraz... także kandydat tego komitetu na radnego Rady Powiatu oławskiego.
- Najlepszą metodą przewidywania przyszłości jest jej tworzenie - tym cytatem powitała zebranych prowadząca spotkanie Małgorzata Kwaśniewska, kolejna kandydatka do Rady Powiatu, której jako współprowadzący towarzyszył Rafał Jasiński - on powalczy o mandat radnego Rady Miejskiej w Oławie.
Wspomniany cytat - jak przekonywali prowadzący - świetnie oddaje to, w co BBS wierzy od lat, czyli, że o przyszłości trzeba myśleć już teraz. Rozmawiać, ale i słuchać. Marzyć, a jednocześnie ciężko pracować. Na tym wszystkim zależy ich kandydatowi na burmistrza Tomaszowi Frischmannowi, który po raz trzeci będzie ubiegał się o to stanowisko.
- Chcemy, aby ziemia oławska, nasze miasto i powiat były jeszcze piękniejsze, bardziej przyjazne mieszkańcom i żeby spełniało ono oczekiwania wszystkich - powiedział na wstępie Frischmann. - Aby to zrobić, mamy podstawy i fundamenty. Nasza dotychczasowa 22-letnia praca Bezpartyjnego Bloku Samorządowego pokazuje, że wiemy, jak to zrobić, że to, co mówimy, nie jest obiecanką, tylko realnym programem.
Swoją wizję Oławy za pięć lat oraz program wyborczy na najbliższą kadencję przedstawił dzieląc go na cztery podstawowe fundamenty zaplanowanych działań.
Pierwszy - to mniejsze problemy komunikacyjne. Tu przypomniał, że ruszyła już budowa przystanku kolejowego Oława Zachodnia. Kolejne inwestycje to będą dojazdy i parkingi - także przy oławskim dworcu PKP, który będzie remontowany. Burmistrz wspomniał o większej siatce połączeń komunikacyjnych zarówno na terenie miasta jak i powiatu. Czyli więcej autobusów, ale też ścieżek rowerowych w mieście i między miejscowościami powiatu. Zapowiedział budowy i remonty dróg lokalnych oraz powiatowych, a także konieczność wsparcia inwestycji strategicznych, czyli budowy obwodnicy i trasy mostowej.
Jako drugi filar Tomasz Frischmann wymienił zieleń i ekologię, czyli środowisko, o które trzeba dbać, ale co wymuszają też zmiany klimatu. Zatem konieczne są nowe nasadzenia, dbałość o czystość powietrza, odchodzenie od węgla w MZEC i zastąpienie go alternatywą, m.in. geotermią.
Trzeci filar to miasto i mieszkańcy, a co się za tym kryje - kontynuacja rewitalizacji centrum miasta z kolejną kawiarnią, tym razem w ratuszu i z nową Izbą Muzealna, z kameralną salą widowiskową w ratuszowych piwnicach (to zadanie jest już realizowane - red. Burmistrz zapowiedział budowę tężni w parku przy dworcu PKP i zadaszenie sceny, która znajduje w tej okolicy, by można było tam wygodniej organizować imprezy.
- Zagospodarowanie "Piasków" to temat, który długo ciągnie się w naszym mieście - kontynuował burmistrz. - Teraz przyszedł na to czas i musimy to zrobić umiejętnie, by zachować na "Piaskach" bioróżnorodność. Chcemy stworzyć małe pole namiotowe, miejsce spotkań i miejsce, gdzie będą mogły zatrzymywać się kampery.
Frischmann wspomniał też o rozbudowie saunarium w Termach Jakuba, o budowie boisk przy ulicach Cichej i Bażantowej, również boiska ze sztuczną trawą na miejskim stadionie, a także centrum opiekuńczo-edukacyjnego na Osiedlu Sobieskiego, które łączyłoby żłobek, przedszkole, szkołę i halę widowiskowo-sportową z prawdziwego zdarzenia. Burmistrz potwierdził też zapowiadaną wiele razy kontynuację budowy mieszkań na wynajem i zapowiedział utworzenie pierwszego w mieście start-upu dla początkujących przedsiębiorców.
Czwarty - ostatni filar programowy - to szeroko rozumiane bezpieczeństw. W tym pomoc szpitalowi, monitoring miasta, ale też jakości środowiska, a także uruchomienie powiatowego systemu awarii pod roboczą nazwą "Uwaga, dziura w drodze!" - systemu, w którym mieszkaniec będzie mógł zdalnie zgłosić problem i zostanie pokierowany do odpowiedzialnej za dany problem instytucji. Burmistrz wspomniał też o bezpieczeństwie przeciwpowodziowym, które jest ważne dla wszystkich gmin naszego powiatu. Twierdził, że dużo się o tym mówiło oraz realizowało zadania po powodzi, ale z czasem wszystko ucichło, tymczasem sprawa jest ważna i wymaga kontynuacji.
Szczegółowy program wyborczy komitetu ma być prezentowany w dalszej części kampanii. Wtedy poznamy też wszystkich kandydatów BBS na radnych. Na konferencji 12 lutego przedstawiono natomiast liderów okręgów do Rady Powiatu. To Dariusz Koprowski z gminy Jelcz-Laskowice (obecnie sekretarz UMiG w J-L), Magdalena Wiżgała z gminy Domaniów (była dyrektor Centrum Czytelnictwa w Domaniowie), Mirosława Księżopolska z gminy Oława (wieloletnia radna Rady Gminy Oława) oraz Wiesława Pohoriło z miasta Oława (obecna radna powiatowa, prezes oławskiej "Tęczy").
O tym, co planują i zamierzają zrobić, każdy starał się powiedzieć w kilku słowach, opierając się między innymi na tym, co już udało się zrobić. - W tym uratować oławski PKS tworząc "Przewozy Powiatowe" - przypomniał Dariusz Koprowski i zapowiedział, że tak samo będzie z oławskim szpitalem, którego ratowanie jest obecnie priorytetem.
- Zapewniam państwa, że kto jak kto, ale my, doświadczeni samorządowcy ziemi oławskiej, burmistrzowie Tomasz Frischmann i Bogdan Szczęśniak oraz wójt Wojciech Głogulski, a także my, inni zrzeszeni wokół tego komitetu wyborczego, damy radę i uratujemy ten szpital - mówił Dariusz Koprowski. - Mamy pomysł i na pewno nie pozwolimy, aby ten szpital został sprywatyzowany. Dzięki współpracy pięciu samorządów ten szpital będzie dalej służył naszym mieszkańcom.
Koprowski wspomniał też o budowie ścieżek rowerowych, czego liderem powinien być powiat we współpracy z samorządami. Mówił też m.in. o potrzebie stworzenia zamiejscowych oddziałów starostwa powiatowego w Jelczu-Laskowicach, w tym wydziału komunikacji, a także biura paszportowego.
Magdalena Wiżgała mówiła, że jej zdaniem samorządy powinny być wolne od politycznych sporów i działać ponad podziałami. Zgadza się z potrzebami, które wymienił przedmówca, a jej priorytetem jako radnej powiatowej będą remonty i modernizacje dróg powiatowych, które obecnie są w opłakanym stanie, a przecież mają bezpośredni wpływ na komfort życia i bezpieczeństwo mieszkańców. - Gmina Domaniów od lat nie ma swojego przedstawiciela w Radzie Powiatu oławskiego i czas to zmienić - mówiła.
Liderka komitetu do RP z gminy Oława Mirosław Księżopolska, podobnie jak jej poprzednicy, mówiła m.in. o palącej potrzebie remontów dróg powiatowych. Do programowego koszyka dorzuciła natomiast ogromną potrzebę budowy domu opieki nad osobami starszymi.
O konieczności działań na rzecz osób niepełnosprawnych mówiła natomiast Wiesława Pohoriło. Przypomniała to, co już udało się zrobić, ale mówiła też rozwoju, który jest w planach.
Do głosowania na kandydatów w KWW BBS Koalicja Samorządowa Ziemi Oławskiej zachęcał wójt Wojciech Głogulski, mówiąc że chodzi o ludzi, którzy są skuteczni i nie dzielą społeczeństw, a łączą.
*
Zobaczcie w galerii niżej - jak było podczas dzisiejszej konferencji - fot. Wioletta Kamińska.
Napisz komentarz
Komentarze