Wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego rozpoczęła się konwencja wybiorcza kandydatów do rad miasta i powiatu z listy Prawa i Sprawiedliwości. Spotkanie poprowadziła Małgorzata Nowak, a jako pierwszy głos zabrał poseł na Sejm Paweł Hreniak, mówiąc że jest się czym pochwalić, bo mają bardzo dobrych kandydatów na radnych. Powodów do chwalenia się - jego zdaniem - dostarczyły też ostatnie lata i na poziomie powiatu, i sejmiku, ale też chodzi wsparcie administracji rządowej, jakie samorządy otrzymywały przez ostatnie osiem lat.
- Chciałbym podziękować wszystkim, którzy kandydują z list Prawa i Sprawiedliwości - mówił. - To z całą pewnością bardzo dobrze o państwu świadczy. Pamiętajmy, że kandydat to osoba, która dostrzega, że należy dokonać zmiany w otoczeniu, osoba wyczulona na zło, która je otacza, która chce aktywnie zaangażować się w życie swojej wspólnoty. A to jest podstawą bycia w polityce. Zaangażowanie i chęć zmiany na lepsze otoczenia, tego najbliższego, jeżeli chodzi o wybory samorządowe.
Poseł dodał, że właśnie wraca z konferencji prasowej, na które podsumowywali ostatnie 100 dni obecnej koalicji rządzącej i ma wrażenie, że dzisiaj u władzy są osoby ze środowiska lewicowo-liberalnego, które poszły do władzy nie po to, żeby zmienić to, co być może było do poprawy, tylko po to, żeby przy tej władzy trwać.
- Jestem tak brutalny w tej ocenie, bo widać po ilości złożonych projektów, ustaw, pracy nad różnego rodzaju rodzaju dokumentami programowymi, że tam jest pustka i lenistwo intelektualne (...) - mówił poseł. - Może ci państwo, gdy szli do wyborów, mówili piękne słowa, ale jak zaczęli rządzić, to nie mają nic do zaoferowania dzisiejszej Polsce. Mówię to po to, by przestrzec mieszkańców powiatu oławskiego, by stawiali na ludzi, którzy mają doświadczenie. Tych, którzy idą z konkretnymi pomysłami i nie raz udowodnili, że nie chorują na lenistwo intelektualne, a chcą zmieniać otaczającą rzeczywistość, bo po to się idzie do polityki.
Hreniak Dddał, że w powiecie oławskim widać, jak ważne są nadchodzące wybory samorządowe. Że będzie potrzebny samorząd na poziomie powiatu i na poziomie gmin, który będzie umiał się postawić złym pomysłom, idącym z Warszawy. Miał na myśli kwestie obwodnicy Oławy.
- Wspólnie ze Zdzichem Brezdeniem, Piotrem Regiecem i Krzysztofem Mazurkiem oraz wieloma innymi osobami od lat staraliśmy się, żeby obwodnica ruszyła i udało się wdrożyć projekt, pierwsze środki na ten cel zostały pozyskane z budżetu państwa i potrzeba tylko czasu wynikającego z przepisów, aby to zakończyć - mówił. - Kilka tygodni temu usłyszeliśmy natomiast od jednego z obecnych wiceministrów, że musi się przyjrzeć poszczególnym inwestycjom, jeżeli chodzi o temat obwodnicy. Myślę, że to było sprawdzenie, czy będzie opór z drugiej strony. Dlatego mówię, że kolejni, którzy wezmą odpowiedzialność za samorządy powiatu oławskiego, będą musieli być osobami, które będą potrafiły walczyć o interes tego powiatu.
Poseł poruszył też kwestie odpowiedzialności za bezpieczeństwo i apelował, by 7 kwietnia głosować na kandydatów PiS.
- Bądźmy razem, budujmy wspólnie - od cytatu hasła wyborczego PiS swoje wstąpienie rozpoczął natomiast Krzysztof Mazurek, szef oławskich struktur PiS, który podkreślił, że jego zdaniem Oława się rozwija bardzo dobrze i jest to zasługa "pisowców" - jak powiedział: - Bo my tutaj tworzymy tę koalicję, która była i powiecie, i w mieście, i potrafiła dogadać się ponad podziałami. Stworzyć możliwość realizacji obwodnicy, o której wspominał poseł, czy trasy mostowej, która ma już dokumentację, teraz tylko pozwolenie na budowę i można budować, jeżeli dostaniemy pieniądze od rządu.
Mazurek dodał, że zasługą koalicji, którą tworzą obecnie, jest też rozpoczynająca się budowa przystanku kolejowego Oława Zachodnia czy remont dworca PKP.
- Wszytko, co dzieje się w Oławie, to nie jest tak, że robi to jedna partia, robimy to wspólnie - kontynuował i przypomniał, że również dzięki tej współpracy udało im się stworzyć związek przewozów gminno-powiatowych, który działa w regionie i się sprawdza.
Dopiero po krótkim recitalu w wykonaniu Ewy Reteckiej, która zagrała na skrzypcach kilka utworów muzyki klasycznej, zaprezentowano kandydatów na radnych.
Zapowiadając ich prowadząca spotkanie podkreśliła, że to silna, kompetentna, doświadczona drużyna.
Kandydaci do Rady Powiatu:
Okręg nr 1 obejmujący Miasto Oława - Zdzisław Brezdeń, Maciej Gwiazdowicz, Andrzej Grzeszczak, Julia Wesołowska, Adrian Haponik, Sylwia Siwko, Bogusław Chrustowski, Dorota Semeniuk-Kwaśnicka,
Okręg nr 2 obejmujący Miasto i Gminę Jelcz-Laskowice - Łukasz Dudkowski, Walentyna Dekret, Wawrzyniec Wlazło, Daniel Iwański, Beata Pikińska, Ewelina Sobczak, Agnieszka Skrzydłowska,
Okręg nr 3 obejmujący gminy Domaniów i Oława - Mariusz Łuczkiewicz, Jacek Mikoda, Franciszka Domańska, Piotr Seredyniecki, Bożena Wiercioch.
Kandydaci do Rady Miasta Oława
Okręg nr 1 - Paweł Gwiazdowicz, Małgorzata Nowak, Ewa Jurek, Marek Wojtasik, Michał Zaremba, Elżbieta Brezdeń.
Okręg nr 2 - Ewa Polanowska, Piotr Regiec, Bogusław Poszepczyński, Maria Burdaś,
Hanna Jóźwiak, Wanda Sturlis, Artur Łuczkiewicz, Jarosław Przystawski,
Okręg nr 3 - Krzysztof Mazurek, Andrzej Kozłowski, Józef Urbańczyk, Agnieszka Sendal, Teresa Burzawa, Paweł Turczański, Franciszek Dumański, Maria Eiber.
O tym, kim są i dlaczego kandydują, mówił każdy sam o sobie, zachęcając mieszkańców do oddania głosu na kogoś z listy PiS. O tym, że razem zrealizują swoje marzenia, mówił też kandydat na burmistrza Oławy z ramienia Prawa i Sprawiedliwości Piotr Regiec - jak mówi o sobie - oławianin od urodzenia. Od lat uczy studentów na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, gdzie zrobił też doktorat. Od lat współpracuje również z samorządami, najpierw jako pracownik ARiMR, następnie KOWR. Mówiąc o swoich osiągnięciach przypomniał, że to między innymi dzięki niemu gmina Oława "po długich cierpieniach", jak to określił, otrzymała od KOWR ziemie pod schronisko dla zwierząt. Nie było to łatwe, bo przepisy nie były oczywiste, ale dzięki jego współpracy z posłem Hreniakiem to się w końcu udało i ma nadzieję, że schronisko niedługo powstanie. Regiec wspomniał też o dużych inwestycjach, jakie w ostatnich latach powstały na Dolnym Śląsku, dzięki którym nasz region się rozwija, a pod które miał okazję sprzedawać ziemię przez ostatnie 8 lat. Podkreślił, że jednym z punktów jego programu wyborczego jest dbałość o rozwój dzieci i młodzieży oraz bezpieczeństwo, dlatego też zależy mu, by w każdej szkole był psycholog. - Obecne czasy tego wymagają, uczniowie tego potrzebują, więc trzeba im to zapewnić - mówił. Konieczne jest też zapobieganie wszelkiego rodzaju uzależnianiom, dlatego jego zdaniem ważna jest dbałość o bezpieczeństwo szeroko pojęte. Aby to zapewnić, trzeba m.in. zadbać o rozwój straży miejskiej. Kandydat na burmistrza Oławy chciałby też odbudować amfiteatr, gdzie można by organizować m.in. festiwal piosenki kresowej. Młodym ludziom mógłby natomiast służyć do prezentowania umiejętności przez cały rok.
- Wystarczy tylko dać im klucze i pozwolić działać, a w Oławie może dziać się naprawdę dużo, jeżeli chodzi o muzykę czy kulturę - mówił Regiec. Dalej wspomniał o pomyśle stworzenia "mistrzostw sportów mieszanych", które mają połączyć zainteresowania młodych grami komputerowymi z "byciem w realu". Bardzo ważnym elementem jest to, by w szkołach stawiano większy nacisk na naukę o nowych zielonych technologiach, bo dzięki temu Oława może dużo zyskać w przyszłości.
Na koniec Piotr Regiec poprosił mieszkańców, by idąc do urn za dwa tygodnie zagłosowali na niego i zapewnił, że tych głosów nie zmarnuje. Do kontrkandydatów skierował zaś - jak to określił - złotą myśl: - Człowiek szlachetny nie szafuje obietnicami, lecz czyni więcej niż przyrzekł.
Podczas konferencji zaprezentował się także kandydat do sejmiku województwa z ramienia PiS - Damian Mrozek.
Napisz komentarz
Komentarze