Wiercenie na mokro betonu odbywa się za pomocą specjalnych wiertnic diamentowych i diamentowych wierteł koronowych do betonu. Najczęściej takie operacje są wykonywane w pomieszczeniach, w których nie ma jeszcze wykończenia i konieczne jest wywiercenie mocnego, zbrojonego betonu, a czasem nawet cegły. W tych obiektach, w których remont już został zrobiony, bardzo niepożądane jest wiercenie z dopływem płynu chłodzącego, ponieważ szanse na poważne zabrudzenie pomieszczenia są wysokie. W tym artykule porozmawiamy bardziej szczegółowo o tym, jak wykonuje się wiercenie na mokro w betonie, cegle i innych powierzchniach, a także o jego głównych zaletach w porównaniu z takim na sucho.
Jak przebiega wiercenie na mokro
Jako element tnący podczas wiercenia na mokro w betonie występuje specjalne wiertło koronowe diamentowe. Składa się ze stalowego korpusu, do którego przyspawane są segmenty z syntetycznymi diamentami. Segmenty te podczas pracy są szlifowane prawie do końca, po czym wiertło traci zdolność cięcia. Ale nie spiesz się wyrzucać korpus takiego wiertła, ponieważ istnieją firmy, które świadczą usługi renowacji diamentowych wierteł koronowych. Do tego będziesz potrzebował korpus wiertła. Odcina się od niego niewielką część ze zużytymi segmentami, a nowe segmenty są mocowane metodą lutowania. Ta metoda pozwala zaoszczędzić około 30-40% pieniędzy w porównaniu z zakupem nowego wiertła.
Porozmawiajmy bardziej szczegółowo o tym, jak przebiega proces mocowania wiertnicy do powierzchni i dalszego wiercenia. Maszyna do wiercenia diamentowego wraz ze stojakiem, po którym się porusza, jest mocowana do powierzchni. Można ją przymocować do podłogi, ściany, a nawet do sufitu. Istnieje kilka najczęstszych metod mocowania:
- Kotwa chemiczna. W miejscu mocowania stojaka wierci się otwór, do którego wlewa się specjalną dwuskładnikową żywicę i wkłada się gwintowany kołek, do którego zostanie przymocowany stojak po stwardnieniu kotwy. Wady tej metody - czas oczekiwania na stwardnienie może wynosić do 30 minut. Głównym plusem jest możliwość zamocowania w dowolnym, nawet pustym materiale.
- Kotwa mechaniczna. Kotwa mechaniczna może być stalowa lub mosiężna i jest wbijana w otwór, a następnie klinowana, w gwint wewnętrzny jest wkręcany kołek, do którego mocujemy stojak. Główną zaletą jest szybkość zamontowania. Główną wadą jest to, że można go zamontować tylko w trwałym i pełnym materiale.
- Szpilka przelotowa. Aby zamontować stojak w ten sposób, musimy całkowicie przewiercić ścianę lub podłogę, włożyć szpilkę i dokręcić nią stojak, dociskając go do ściany. Ta metoda nie nadaje się, jeśli musimy przewiercić otwór w bardzo grubym materiale.
Bardzo ważne jest, aby bezpiecznie przykręcić stojak do powierzchni, aby się nie chwiało. Podczas wiercenia możesz lekko dokręcić nakrętkę mocującą stojak do powierzchni, jeśli zauważysz, że się poluzował.
Podczas wiercenia ważne jest również, aby upewnić się, że wystarczająca ilość płynu chłodzącego jest dostarczana do strefy cięcia, w przeciwnym razie segmenty mogą się przegrzać i stracić swoje zdolności cięcia. Lepiej niech wody będzie więcej, niż za mało!
Po całkowitym wywierceniu otworu maszyna do wiercenia diamentowego powraca do pozycji początkowej, a wiertło wraz z rdzeniem (tak się nazywa wywiercony materiał) jest usuwane, rdzeń jest usuwany z korpusu wiertła.
Często długość diamentowego wiertła koronowego wynosi 400 mm i może nie wystarczyć do wykonania zadań. W takim przypadku stosuje się specjalne przedłużacze. Na początku otwór jest wiercony na całej długości wiertła, następnie wiertło jest usuwane i usuwany rdzeń, a ostatnim krokiem jest zamontowanie przedłużacza między wiertarką a wiertłem diamentowym. Ich długość może wynosić od 40 cm do 1 m. Jeśli nawet tego nie wystarczy, aby wywiercić otwór, możesz spiąć kilka przedłużaczy.
Zalety wiercenia na mokro nad suchym
Obecnie wiercenie na sucho zyskuje coraz większą popularność, ponieważ pozwala, posiadając odkurzacz, wykonywać pracę praktycznie bez pozostawiania gruzu. Jest to szczególnie ważne, jeśli pokój ma już gotową naprawę lub nie można rozlewać wody z innych powodów. Ogólnie rzecz biorąc, do wiercenia na mokro istnieją już kolektory do odbierania wody ze strefy wiercenia, jednak nie dają one 100% efektu i wymagają specjalnego odkurzacza przemysłowego, który może pracować z wodą. Natomiast wiercenie na mokro ma wiele zalet w porównaniu z wierceniem na sucho:
- Duże otwory. Producenci wierteł diamentowych do wiercenia na sucho ograniczają maksymalną średnicę wierteł, którymi można pracować na ich sprzęcie. Często jest to 82-102 mm, rzadziej – do 162 mm. Jeśli wiercenie odbywa się w miękkim i ściernym materiale (cegła, gazobeton, blok piankowy itp.), mistrzowie mogą wykorzystywać wiertła o większej średnicy, niż deklaruje producent, ale na betonie, zwłaszcza zbrojonym, wykonanie takiego otworu nie wydaje się możliwe. Ale dzięki wierceniu na mokro możliwe jest wykonanie otworów nawet o średnicy 500 mm w dowolnym materiale. Potrzebujesz tylko dobrego wiertła i mocnego napędu!
- Głębokie otwory. Wykonywanie głębokich otworów (zwłaszcza większych niż 1 m) na wiertarkach do cięcia na sucho jest niezwykle trudne. Im głębiej znajduje się nasze wiertło, tym bardziej jego korpus ociera się o materiał i napęd naszego sprzętu odczuwa dodatkowe obciążenie, w wyniku czego uruchamia się ochrona i wiercenie się zatrzymuje. Na wiertnicach, które są przeznaczone do cięcia na mokro, mocniejszy napęd, a ruch wiertła odbywa się również ściśle w linii prostej, co zmniejsza obciążenie napędu i umożliwia wykonywanie otworów powyżej 1 m.
- Szeroka gama wierteł. Na rynku jest wiele różnych diamentowych wierteł koronowych do wiercenia na mokro. Wiele różnych średnic i segmentów, które różnią się żywotnością i prędkością wiercenia. Istnieje również możliwość wyboru optymalnych wierteł w zależności od mocy sprzętu. Gama wierteł do pracy na sucho jest znacznie mniejsza.
- Renowacja. Wiertła pracujące z płynem chłodzącym, można odnowić, lutując nowe segmenty. Wykonanie renowacji wierteł diamentowych koronowych do wiercenia na sucho nie zaleca się, ponieważ podczas wiercenia na sucho temperatura w strefie wiercenia gwałtownie wzrasta, w wyniku czego lutowanie może nie wytrzymać, a segment odpadnie.
Wiercenie na mokro jest również wygodne przez to, że pracownik nie musi stosować wysiłku, obraca on tylko wciągnik, który przesuwa maszynę do wiercenia diamentowego wzdłuż stojaka, a segmenty diamentowe ścierają beton w pył.
Ogólnie rzecz biorąc, nie można stanowczo powiedzieć czy wiercenie na sucho lub na mokro jest zdecydowanie lepsze, ponieważ zarówno pierwsza, jak i druga metoda mogą być lepiej dostosowane do różnych zadań!
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze