Szkoła Podstawowa nr 6 w Oławie została wybudowana w latach 1972-1974. Pierwszego września 1974 roku zabrzmiał pierwszy dzwonek. Naukę rozpoczęło 1056 uczniów. Dyrektorem szkoły został pan Franciszek Grzesiowski, zatrudniono 44 nauczycieli. Co roku zwiększała się liczba uczniów. W rekordowym roku szkolnym 1982/1983 w szkole uczyło się l577 uczniów w 52 oddziałach. Nauka odbywała się na trzy zmiany. W latach 1974 – 2000 w szkole pracowało 245 nauczycieli, a funkcje dyrektora szkoły sprawowali:
Franciszek Grzesiowski w latach 1974-1979,
Bolesław Bień w latach 1979-1984,
Stanisław Tyczyński w latach 1984-1989,
Aleksandra Narolska w latach 1989-2001.
Szkołę Podstawową nr 6 w Oławie ukończyło 4848 absolwentów. Wielu z nich w trakcie edukacji osiągało liczne sukcesy dydaktyczne, artystyczne i sportowe w konkursach oraz zawodach różnych szczebli.
Jak w tych czasach wyglądało życie szkolne?
Na korytarzach było widać uczniów w fartuszkach z białym kołnierzykiem, na lewym ramieniu widniała tarcza z nazwą szkoły. Wyróżniający się uczniowie otrzymywali na koniec roku szkolnego odznakę wzorowego ucznia, którą z dumą nosili przyszytą do mundurka szkolnego. W tych latach obowiązywał sześciodniowy tydzień pracy, a nieodłącznym elementem życia szkolnego były cotygodniowe apele porządkowe na korytarzach lub w sali gimnastycznej oraz obowiązkowy udział w pochodach pierwszomajowych. Oceny i tematy lekcji były zapisywane w dziennikach papierowych. Wychowawcy klas świadectwa szkolne wypisywali ręcznie. Od piątej klasy obowiązującym językiem obcym był język rosyjski. Zajęcia praktyczno-techniczne odbywały się w specjalnie wyposażonej sali, w której uczniowie, zarówno dziewczęta jak i chłopcy, mieli okazję uczyć się elementów stolarki, gotować, szydełkować, wyszywać.
Trzeba też wspomnieć, że w tych czasach nie było jeszcze Internetu i telefonów komórkowych, więc uczniowie po materiały potrzebne materiały edukacyjne przychodzili do biblioteki szkolnej. Odbywały się również zajęcia pozalekcyjne: przedmiotowe, artystyczne, sportowe. Prężnie działały: Samorząd Uczniowski, Szkolne Koło PCK, Liga Ochrony Przyrody, Szkolne Koło Sportowe, Szkolna Kasa Oszczędności oraz Związek Harcerstwa Polskiego. Uczniowie jeździli wyłącznie na krajowe wycieczki. Bardzo długo najważniejsze wydarzenia szkolne dokumentowano w kronikach szkolnych czarno-białymi fotografiami.
W szkole działała stołówka. Codziennie była dostępna pielęgniarka a w gabinecie stomatologicznym dentysta przeglądał stan uzębienia i leczył ubytki.
Przejdźmy teraz do końca lat 90-tych ubiegłego stulecia. W 1999 roku, w wyniku reformy oświaty podjęto decyzję o stopniowym wygaszaniu szkoły podstawowej i utworzeniu w jej murach Gimnazjum nr 1. Ostatni dzwonek w Szkole Podstawowej nr 6 zabrzmiał 21 czerwca 2001 roku. Dyrektorem Gimnazjum nr 1 został pan Jerzy Październik, który pełnił tę funkcję od 1 września 1999 roku do 31 sierpnia 2007 roku. Od 1 września 2007 do 31 sierpnia 2017 roku funkcję dyrektora szkoły pełniła pani Barbara Turczynowska.
W referendum - głosami Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego - wybrano patrona szkoły. Rada Miejska w Oławie, przychylając się
do wniosku dyrektora szkoły, 30 maja 2005 roku nadała Gimnazjum nr 1 w Oławie imię Polskich Olimpijczyków. Poprzez nadanie imienia nasza szkoła zyskała własną tożsamość wyróżniającą ją spośród innych szkół. Budowała własny system wychowania uczniów w oparciu o idee olimpijskie zgodnie z ideałem starożytnym – kalos kaghatos, co oznacza piękny i dobry pod względem fizycznym oraz duchowo-intelektualnym. Uczennica szkoły, dzisiaj już absolwentka, Marta Raer, wygrała konkurs na tekst i melodię hymnu szkolnego, który propagował wartości olimpijskie. Do dzisiaj jest on śpiewany na ważnych uroczystościach szkolnych.
W roku szkolnym 2010/2011 Rada Rodziców ufundowała i uroczyście przekazała szkole sztandar, aby w ten symboliczny sposób uwieńczyć bardzo dobrą pracę dydaktyczno-wychowawczą szkoły.
Sztandar szkoły ma kształt kwadratu o boku 1 metra. Rewers to biało-czerwone barwy narodowe. Na tym tle umieszczone jest godło państwowe - biały orzeł z głową ozdobioną złotą koroną. Dziób i szpony również mają barwę złotą. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności. Nad orłem na białym tle znajduje się napis „ Bóg, Honor, Ojczyzna”, na dole na czerwonej części słowa „Mądrość, Dobro, Radość”, wartości istotne w pracy wychowawczej. Awers ma niebieskie tło, w środkowej części którego znajduje się logo szkoły- granatowa tarcza, a na niej sowa- alegoria mądrości. Uczniowskim znakiem jest czapka na głowie sowy, przy sowie piłka, będąca znakiem idei sportu. Nad sową widnieje nazwa szkoły, zaś na dole tarczy - imię patrona szkoły.
Gimnazjum było organizatorem konkursów powiatowych, takich jak: Gimnazjalny Turniej Wiedzy i Umiejętności o tytuł Gimnazjalisty Roku, Konkurs Informatyczny, Konkurs Poezji Niemieckiej, Konkurs Wiedzy Biblijnej „Biblos”, które przez kilkanaście lat cieszyły się dużym zainteresowaniem szkół rejonu.
Do gimnazjum uczęszczali absolwenci sześcioletniej szkoły podstawowej, czyli uczniowie w wieku 13-16 lat. Nauka kończyła się egzaminem gimnazjalnym ze wszystkich przedmiotów ogólnokształcących. Uczniowie gimnazjum osiągali liczne sukcesy. Wielu zostało laureatami oraz finalistami konkursów wiedzy, przedmiotowych, artystycznych i sportowych na szczeblu międzynarodowym, krajowym, wojewódzkim i powiatowym. Atrakcyjną formą realizacji podstawy programowej w gimnazjum był projekt edukacyjny „Europejczyk - czyli kto?”, w ramach którego uczniowie zwiedzali stolice państw Unii Europejskiej, poznawali historię, kulturę, tradycje, język tych krajów. W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik uczniów klas trzecich gimnazjum ukończył szkołę. W latach 1999- 2019 do gimnazjum uczęszczało 3293 uczniów. Absolwenci szkoły i ich rodzice podczas uroczystego balu z udziałem zaproszonych gości dziękowali nauczycielom za przekazaną wiedzę, życzliwość i przyjaźń oraz sobie nawzajem za lata spędzone w szkole.
W roku 2017 wraz z kolejną reformą szkolnictwa Gimnazjum nr 1 im. Polskich Olimpijczyków przekształcono w Szkołę Podstawową nr 6 im. Polskich Olimpijczyków. Funkcję dyrektora szkoły od 1 września 2017 roku do chwili obecnej pełni pani Barbara Turczynowska. W roku szkolnym 2023/2024 zatrudnionych jest 50 pracowników, w tym 10 niepedagogicznych. W zajęciach uczestniczy 317 uczniów w 15 oddziałach, w tym dwóch przedszkolnych. Obecną szkołę podstawową opuściło już 471 absolwentów. Szkoła jest organizatorem wielu konkursów, które swoim zasięgiem wychodzą poza jej mury. Są to: Międzynarodowy Konkurs Biblijno-Fotograficzny, Powiatowy E-konkurs Frazeologiczny, Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny Klas Trzecich, Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego.
Nauka i praca we współczesnej szkole jest zupełnie inna niż w tej sprzed wielu lat. Zaszły wielkie zmiany. Uczniowie mają inne potrzeby, oczekiwania i możliwości. Nauczyciele muszą sprostać tym wymaganiom i przygotować uczniów do kolejnego etapu kształcenia i życia we współczesnym świecie. Na zajęciach wykorzystuje się nowoczesne technologie, a uczniowie biorą udział w różnorodnych konkursach, programach i projektach edukacyjnych, uczestniczą w seansach filmowych, spektaklach teatralnych, wyjeżdżają na wycieczki krajowe i zagraniczne. Każdy uczeń nie tylko zdobywa w szkole wiedzę, potrzebne umiejętności i postawy, ale również rozwija swoje zainteresowania, pasje i talenty. Przeszliśmy długą drogę: od tablicy i kredy oraz papierowych dzienników lekcyjnych do tablic interaktywnych, dziennika elektronicznego, ksero i drukarki 3D. Postęp technologiczny, w tym sztuczna inteligencja ułatwia zdobywanie wiedzy i uatrakcyjnia sposób jej przyswajania, ale nadal najważniejszy w szkole jest człowiek: uczeń, rodzic, nauczyciel, pracownik niepedagogiczny, czyli cała społeczność szkolna. Absolwenci są naszą dumą. Wielu z nich, dzisiaj już dorosłych osób, z powodzeniem sprawdza się odnosząc sukcesy w życiu społecznym, zawodowym i rodzinnym.
Ilona Stefaniak
Napisz komentarz
Komentarze