



Gdy padło hasło "budujemy kąpielisko na Piaskach", ówczesna władza powołała komitet budowy kąpieliska w czynie społecznym - najbardziej zaangażowała się młodzież z Zakładów Tworzyw Sztucznych ERG w Oławie, w pracach społecznych brały udział wszystkie zakłady oławskie i młodzież skupiona w ZMS. Rozpoczęto budowę bez planów, ale za to z wielkim entuzjazmem - pogłębiono wyrobisko, doprowadzono wodę pitną i energię elektryczna, wywieziono ponad 1000 m sześciennych ziemi i piasku, wyrównano linię brzegową, wybudowano pomost, zaczęto wykonywać elementy małej infrastruktury. no i... wybuchła bomba. Ktoś wydał polecenie, aby zbadać wodę. Okazało się, że ie nadaje się do kąpieli. Oczywiście budowę przerwano.

W połowie lat siedemdziesiątych zakończono w Oławie meliorację rzeki Oława i teren zalewowy pomiędzy ul. Gazową a ul. Sienkiewicza stał się atrakcyjny do rekreacji - najpierw wybudowano tu Miasteczko Ruchu Drogowego. W 1974 rozpoczęto prace dokumentacyjne nad budową basenu odkrytego. Powstał Społeczny Komitet Budowy Basenu, którego przewodniczącym był Ryszard Jasiński. Próbowano wtedy znaleźć przedsiębiorstwo, które wybuduje basen, jednak ze względu na trudne warunki terenowe - była tam „kurzawka” - żadna firma nie chciała się podjęć tego zadania. Wobec powyższego głównym wykonawcą został Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Oławie, którego dyrektorem był Mieczysław Walas. Przy budowie basenu w czynie społecznym brały udział niemal wszystkie ówczesne zakłady pracy i młodzież starsza z oławskich szkół.

W 1977 otwarto basen z całą infrastrukturą, były szatnie, kawiarnia nosiła oficjalną nazwę „Nasza”, choć wszyscy nazywali ją „Basenową”. Basen cieszył się olbrzymią popularnością, a mało miast wówczas podobnych do Oławy miało basen. Pamiętam jak szwagier, który przyjechał z miejscowości Tychy zazdrościł nam basenu. A Tychy to było 100-tysięczne miasto! Ale wtedy nie miało basenu.

Basen odkryty przez lata nie był remontowany i ulegał stopniowej degradacji, zamknięto go w 2012 roku, gdy otwarto basen kryty. Nowy basen otrzymał nazwę „Termy Jakuba” - od pewnego czasu działa przy nim także odkryty basen letni z wieloma atrakcjami, są zjeżdżalnie.
Napisz komentarz
Komentarze