Przygotowania trwają od wielu miesięcy, bo - jak podkreślają członkowie KGW - jadą po zwycięstwo. Prace są już na ostatniej prostej, ale trudno byłoby dopiąć całość bez pomocy sponsorów, którzy chętnie zaglądają do świetlicy w Piskorzówku, by zobaczyć jak wygląda ten najpiękniejszy z najpiękniejszych.
Piskorzówek to niewielka wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie oławskim, gminie Domaniów. Wieniec przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich Piskorzówek, które powstało 20 grudnia 2018 r. Obecnie Koło liczy 17 członków. Pomimo krótkiego stażu działa prężnie, biorąc czynny udział w wydarzeniach kulturalnych. Jest to czwarty wieniec wykonany przez panie z KGW Piskorzówek.
Wieniec dożynkowy dla województwa dolnośląskiego wypleciony został metodą tradycyjną tylko z naturalnych materiałów. Do wykonania wieńca dożynkowego wykorzystano cztery zboża podstawowe: pszenicę, jęczmień, owies i żyto, pozyskane z pól lokalnych rolników oraz proso i len, siane przez członkinie KGW. Dodatkowo wykorzystano suszone trawy, czarnuszkę, kocanki, suszone kwiaty i zioła, zatrwian, przegorzan, warzywa i owoce z własnych ogrodów. Wieniec przyozdobiono kwiatami żywymi oraz kwiatami wyplatanymi własnoręcznie ze słomy, którą wcześniej gotowano, prasowano, aby z tak przygotowanej słomy powstały piękne dekoracje. Wszystkie elementy połączono są ze sobą za pomocą lnianych sznurów i nici. Wieniec wykonano na kształt czteroramiennej korony, zwieńczonej krzyżem, który jest symbolem naszej wiary, tradycji i oddaniu się Panu Bogu. We wnętrzu korony znajduje się chleb wypieczony z tegorocznych zbóż . Wypleciony wieniec jest symbolem wdzięczności Bogu za plony oraz prośbą o błogosławieństwo na kolejny rok.
Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu JEDLINIOK, to studencki zespół folklorystyczny, który popularyzuje w kraju i za granicą polskie tańce narodowe i regionalne. Tańczą w nim, grają i śpiewają studenci, absolwenci oraz pracownicy naukowi wrocławskich uczelni. Nazwa zespołu wywodzi się od jedlinioka, tańca dolnośląskiego z okolicy Jedliny-Zdroju. W swoim repertuarze Zespół prezentuje folklor Śląska, a także innych regionów kraju. Twórcami i konsultantami programu są najwybitniejsi polscy regionaliści. Oprócz działalności artystycznej Jedliniok prowadzi zajęcia edukacyjne i szkoleniowe dla studentów wrocławskich uczelni. W okresie 49-letniej działalności artystycznej. Zespół wielokrotnie reprezentował Polskę i środowisko akademickie Wrocławia na festiwalach, tournée, obchodach polskich świąt narodowych w wielu krajach, na wszystkich zamieszkałych kontynentach. W licznych podziękowaniach składanych władzom uczelni przez placówki dyplomatyczne Rzeczypospolitej zauważa się, że Jedliniok spełnia misję ambasadora polskiej kultury.
Napisz komentarz
Komentarze