Czym różni się rynek niemiecki od rynku polskiego?
Pozycjonowanie stron to jedna z podstaw budowania skutecznej strategii marketingowej zarówno na rynku niemieckim, jak i polskim. Różnicę między tymi dwoma rynkami widać jednak w podejściu do działań SEO. Wynikają one przede wszystkim z preferencji i zachowania konsumentów. Nie bez znaczenia pozostaje także wielkość rynku.
Preferencje i zachowania konsumentów
Niemieccy konsumenci preferują treści wysokiej jakości, które są bogate w informacje i dostosowane do ich indywidualnych potrzeb. Z analizy ich zachowania wynika, iż przed zakupem produktów lub usług chętnie sięgają po materiały informacyjne umożliwiające im podjęcie świadomej decyzji.
Wielkość rynku
Niemiecki rynek internetowy jest prawie dwa razy większy od rynku polskiego, a przy tym bardziej rozwinięty. Najwięcej transakcji e-commerce odnotowuje się w branżach, takich jak elektronika, moda, żywność, meble oraz branża kosmetyczna i higieniczna. Sektory te są niezwykle kompetencyjne, a odniesienie w nich sukcesu wymaga opracowania skutecznej strategii SEO, która sprosta zaawansowanym wymaganiom rynku.
Najczęstsze błędy SEO popełniane przez polskie firmy starające się wypromować w Niemczech
Polskie firmy, które starają się wypromować swoje produkty i usługi w Niemczech, najczęściej popełniają takie błędy SEO, jak: brak lokalizacji treści, używanie niewłaściwych słów kluczowych, zaniedbanie lokalnego SEO, korzystanie z niewystarczającej jakości linków przychodzących oraz posiadanie niewłaściwych danych technicznych strony.
Brak lokalizacji treści
Lokalizacja treści stanowi część wielojęzycznej strategii marketingowej, przyjmowanej w celu dokonania ekspansji na rynki zagraniczne. Zakłada dostosowanie publikowanych treści do lokalnego odbiorcy. Oznacza zarówno tłumaczenie na język, jakim posługują się potencjalni klienci z danego kraju, jak i dopasowanie do obowiązujących w nim kontekstów kulturowych. Częstym błędem polskich przedsiębiorców jest zlecanie opracowania tłumaczenia publikowanych w sieci treści osobom, które nie posiadają wystarczających kwalifikacji. Efektem jest treść z potknięciami językowymi lub napisana w sposób, który nie odpowiada rzeczywistemu użyciu mowy przez osoby z danego landu.
Niewłaściwe słowa kluczowe
Użycie niewłaściwych słów kluczowych, które rozmijają się z preferencjami językowymi docelowych odbiorców, sprawia, że publikowane przez polskich przedsiębiorców treści są gorzej pozycjonowane na niemieckim rynku.
Zaniedbanie lokalnego SEO
Podczas wyszukiwania danej frazy lokalne algorytmy uwzględniają lokalizację użytkownika. Wykorzystują w tym celu dane adresu IP, historię wyszukiwań oraz uruchomioną lokalizację w urządzeniach mobilnych. Dzięki temu użytkownik jako pierwsze widzi treści udostępniane przez usługodawców znajdujących się w niewielkiej odległości. Zaniedbanie lokalnego SEO przez polskich przedsiębiorców może sprawić, że konsument nie zobaczy oferty lub nie uzna jej za skierowaną do niego.
Niewystarczająca jakość linków przychodzących
Na rynku niemieckim niezwykle istotna jest jakość linków przychodzących, które wyszukiwarka wykorzystuje do określenia pozycji danej witryny. W Niemczech linki te pozyskiwane są w wyniku współpracy z wydawnictwami serwisów online i dziennikarzami publikującymi w prasie w sieci. Błędem jest więc korzystanie z popularnych na polskim rynku linków przychodzących na forach internetowych i blogach, gdyż w warunkach niemieckich nie posiadają one wysokiej wartości.
Niewłaściwe dane techniczne strony
W kontekście danych technicznych strony, częstym błędem polskich przedsiębiorców w Niemczech jest niewłaściwy hreflang. W efekcie użytkownik zyskuje dostęp do treści, które nie zostały dopasowane do jego potrzeb pod względem językowym i nie jest w stanie zapoznać się z ofertą.
Jak uniknąć typowych błędów SEO w Niemczech?
Aby uniknąć typowych błędów popełnianych przez polskich przedsiębiorców przy pozycjonowaniu w Niemczech, warto przede wszystkim przeprowadzić szczegółową analizę słów kluczowych z wykorzystaniem takich narzędzi, jak chociażby Google Keyword Planner czy Ahrefs. Umożliwi to wyszczególnienie fraz nie tylko właściwych pod względem tematycznym, lecz także popularnych wśród użytkowników. Najlepszym sposobem na uniknięcie błędów SEO w strategii marketingowej na rynek niemiecki jest jednak skorzystanie z profesjonalnej pomocy specjalistów z interaktywnej agencji LTB.
(tekst sponsorowany)
Napisz komentarz
Komentarze