Jednym z priorytetów dyrektora Instytutu Pileckiego będzie audyt dotychczasowej działalności instytucji oraz uczestnictwo w międzynarodowym dialogu naukowym dotyczącym historii XX wieku. Obszarem działań Instytutu pozostanie pogłębianie i popularyzowanie wiedzy o totalitaryzmach i autorytaryzmach XX wieku.
Kim jest prof. Krzysztof Ruchniewicz
To historyk XX wieku, zawodowo związany z Uniwersytetem Wrocławskim. Zajmuje się dziejami Europy, Niemiec i stosunków polsko-niemieckich w XX wieku. Do obszarów jego zainteresowań należą m.in: zagadnienie oporu i opozycji w czasie II wojny światowej i w pierwszym dziesięcioleciu powojennym, międzynarodowe badania podręcznikowe, jak również public history i visual history. Zasiada w wielu gremiach naukowych w Polsce i zagranicą.
Przez 20 lat kierował Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta, placówką naukowo-dydaktyczną współtworzoną przez Uniwersytet Wrocławski i DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst). Od połowy czerwca 2024 r. pełni funkcję pełnomocnika Ministra Spraw Zagranicznych ds. polsko-niemieckiej współpracy społecznej i przygranicznej.
Prywatnie jest mieszkańcem Miłoszyc, gdzie mieszka z żoną, jest miłośnikiem fotografii, lokalnej historii, prowadzi blogi na ten temat, czasami pisuje do lokalnej prasy, czyli Gazety Powiatowej - Wiadomości Oławski i do portalu TuOlawa.pl.
GRATULUJEMY nominacji!
Czym jest Instytut Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego
Instytut Pileckiego został utworzony w 2017 roku przez ministra Piotra Glińskiego z PiS. Do jego zadań należy popularyzacja historii na temat bohaterów Polski w okresie II wojny światowej - w tym rotmistrza Witolda Pileckiego. Budżet Instytutu Pileckiego w tym roku to ponad 72 mln złotych. Posiada on placówki zagraniczne - w Berlinie, Nowym Jorku i Rapperswilu.
Napisz komentarz
Komentarze