Klamka zapadła. Szkoła Podstawowa w Goszczynie kończy swoją działalność. 10 marca Rada Gminy Domaniów, po uzyskaniu pozytywnej opinii Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, podjęła decyzję o likwidacji placówki. Szkoła będzie funkcjonować jeszcze tylko do końca trwającego roku szkolnego, tj. do 31 sierpnia 2025. Decyzja dotyczy też likwidacji prowadzonego tam oddziału przedszkolnego. Uczniowie, którzy uczęszczają do tej szkoły, oraz przedszkolaki mają możliwość kontynuowania nauki w szkołach podstawowych i oddziałach przedszkolnych w Wierzbnie i w Domaniowie.
Przypomnijmy. Uchwałę intencyjną o zamiarze likwidacji SP w Goszczynie radni gminni podjęli 24 stycznia tego roku. Na 14 radnych obecnych wtedy na sesji RG 10 głosowało "za" likwidacją placówki. Przeciwko były radne Grażyna Głogulska i Elżbieta Chudzik, a Jarosław Janik i Andrzej Kawałko wstrzymali się od głosu.
Aby zamiar stał się faktem, uchwałę musiał pozytywnie zaopiniować kurator oświaty, a radni zagłosować jeszcze raz. Tym razem nad uchwałą o likwidacji szkoły.
27 lutego Dolnośląski Kurator Oświaty wydał pozytywną opinię w sprawie likwidacji szkoły. W piśmie skierowanym do gminy Domaniów, które w całości odczytał na sesji 10 marca przewodniczący RG Piotr Kożak, kurator poinformował, że dokonał wnikliwej analizy przedstawionych mu dokumentów, począwszy od decyzji o przekazaniu szkoły fundacji, która zapadła w roku 2013, do chwili obecnej, gdy placówkę ponownie prowadzi gmina. Podkreślił, że wyniku niewłaściwej współpracy fundacji z samorządem nie doszło do remontu budynku szkoły. Ostatni był w roku 1972. Brak dbałości o budynek i sale lekcyjne pogorszyły warunki bytowe dzieci. W efekcie komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Oławie oraz Powiatowy Inspektor Budowlany stwierdzili "uchybienia w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa korzystania z budynku oraz jego okolic". To oznacza, że stan techniczny budynku szkoły nie zapewnia należytego bezpieczeństwa: uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły. Nie trudno więc uzasadnić to, że większość rodziców przeniosła dzieci do szkół ościennych. Obecnie do szkoły w Goszczynie uczęszcza 45 uczniów, w tym 26 posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Spośród 94 uczniów zamieszkujących obwód szkoły w Goszczynie do szkoły uczęszcza jednak tylko 8 z nich. Pozostali wybrali inne szkoły. Obecnie w szkole nie ma klasy ósmej, a w klasie pierwszej jest tylko 4 dzieci. Najliczniejszą klasą jest klasa trzecia, która liczy 12 uczniów, z tego 9 posiada orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Co więcej, z powodu małej liczby dzieci klasy są łączone, a to nie sprzyja m.in. warunkom nauczania. Kurator przyjrzał się też przyszłości i z analizy demograficznej obwodu szkoły wynika, że liczba dzieci w szkole w najbliższych latach się nie zwiększy.
Kolejnym czynnikiem uzasadniającym decyzję o zamiarze likwidacji szkoły jest jego zdaniem wysoki koszt utrzymania placówki w stosunku do liczny uczęszczającej do niej dzieci. Koszt utrzymania dziecka w SP w Goszczynie w 2024 roku wyniósł 4 859 zł miesięcznie, podczas gdy w szkołach w Domaniowie i w Wierzbnie było to 1 671 zł. Na 45 uczniów szkoły w Goszczynie zatrudnionych jest 22 nauczycieli i 6 pracowników obsługi administracji. Jednocześnie ponoszone wysokie koszty utrzymania szkoły nie znajdują odzwierciedlenia w wynikach edukacyjnych i wychowawczych uczniów w porównaniu z wynikami uczniów innych szkół gminnych, gdzie nakład finansowy na jednego ucznia jest znacząco niższy.
Kurator zauważył też, że w latach, gdy szkołę prowadziła fundacja, w szczytowym momencie uczęszczało do niej 142 uczniów. 83 było jednak spoza gminy Domaniów. Z 30 uczniów niepełnosprawnych, którzy wtedy tam byli, 29 zamieszkiwało w innych gminach, ale to gmina Domaniów ponosiła bardzo duże koszty związane z dotowaniem szkoły prowadzonej przez fundację. Tymczasem szkoła ta nigdy nie pełniła funkcji szkoły specjalnej czy integracyjnej. Co więcej, ze względy na istniejące w budynku bariery architektoniczne, placówka nie jest dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a do zadań gminy nie należało i nie należy prowadzenie takich szkół.
Zdaniem kuratora szkoły w Wierzbnie i Domanowie są dostosowane i spełniają potrzeby uczniów szkoły w Goszczynie, w tym tych z niepełnosprawnościami. Placówki te są odpowiednio wyposażone i mają właściwą opiekę.
- Biorąc pod uwagę liczbę uczniów obecnie uczęszczających do szkoły oraz liczbę urodzeń dzieci w jej obwodzie w latach 2019-2024, stan techniczny budynku szkoły i wyliczenia dotyczące szacunkowej liczy dzieci zamieszkujących obwód szkoły, które zdecydują się na podjęcie nauki w tej placówce, dysponującej obecnymi warunkami oraz kosztami jej prowadzenia, planowana przez Radę Gminy Domaniów likwidacja szkoły w Goszczynie jest uzasadniona - podsumował Dolnośląski Kurator Oświaty.
Opinię w sprawie wydał też Zarząd Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Domaniowie. Jego zdaniem żadna z placówek oświatowych nie powinna być likwidowana. Każda jest bowiem ośrodkiem kultury i nośnikiem wiedzy. Zamknięcie szkoły powoduje np. u uczniów stres związany z przeniesieniem do innych szkół, zmianą środowiska czy kolegów, a wśród pracowników m.in. obawę o utratę pracy czy pogorszenie jej warunków. Po analizie argumentów przemawiających za i przeciwko likwidacji szkoły w Goszczynie Zarząd uznał jednak, że likwidacja szkoły jest zasadna, a organ ją prowadzący, czyli gmina, dokonał wszystkich czynności przewidzianych prawem do podjęcia uchwały o likwidacji.
- Rozumiemy, że podjecie takiej uchwały to nie wybór, a konieczność, dlatego nie sprzeciwiamy się likwidacji - podsumował prezes oddziału ZNP w Domaniowie. Radni na sesji nie mieli pytań odnośnie projektu uchwały. Nikt też nie zabrał głosu w sprawie i nie komentował. Na 13 radnych biorących udział w obradach 10 głosowało "za" likwidacją szkoły w Goszczynie. Przeciwko była Elżbieta Chudzik, a Jarosław Janik i Andrzej Kawałko wstrzymali się od głosu. Na sesji nie było radnych Grażyny Głogulskiej i Bożeny Czyżowicz.
Tym razem na sali obrad nie było rodziców dzieci którzy prawie do ostatniej chwili walczyli o to, by nie likwidowano szkoły, zwłaszcza ze względu na dzieci z niepełnosprawnościami, które znalazły tam swoje miejsce. Nawet gdy rada gminy podjęła decyzję o zamiarze likwidacji szkoły, rodzice nie dali za wygraną i słali pisma do władz gminy i do Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, że nie wyrażają zgody na zamknięcie szkoły. Bardzo proszą o wstrzymanie procedury jej likwidacji i deklarują wszelką pomoc w jej utrzymaniu oraz finansowaniu.
- Wierzymy, że wspólnie podejmiemy słuszną decyzję o losach szkoły - pisali.
Napisz komentarz
Komentarze