Zdjęcie nr 1 pochodzi z albumu Lecha Łagowskiego, a zrobiono je w 1965 na górce przy "placu dworcowym przed stacją kolejową PKP w stronę do parku. Na zdjęciu widzimy na sankach Janusza Łagowskiego, pana majora Janczewskiego, a na nartach Lecha Łagowskiego. Na zdjęciu w miejscu, gdzie dzieci zjeżdżają na sankach, był chodnik wyłożony dużymi płytami z granitu, a w miejscu gdzie chodnik biegł pod górę, to była drobna kostka granitowa. Wzdłuż chodnika były lampy gazowe, które zastąpiono lampami elektrycznymi na początku lat sześćdziesiątych. W zimie, gdy był śnieg, a wtedy było go dużo , dzieci robiły z tej górki ślizgawkę. Oczywiście nikt nie posypywał górki piaskiem, więc tylko nieliczni pasażerowie pociągu próbowali zejść po wyślizganym śniegu - większość szła dłuższą drogą, czyli ulicą Kolejową do 1 Maja, a potem w lewo do miasta. Na zdjęciu widzimy budynek, który jest do dzisiaj pod adresem ulica Kolejowa 1, po prawej jest stacja kolejowa (na zdjęciu nie widać).
.jpg)
Zdjęcie nr 2 zrobiłem w 1972 roku, stojąc na górce trochę wyżej niż fotograf zdjęcia nr 1. Po lewej jest budynek przy ulicy Kolejowej 1. Trwają prace budowlane związane z wykonaniem nowych dróg do stacji. Na wprost pod wiadukt (na zdjęciu jest w budowie) będzie wiodła ulica Spacerowa do Różanej. Po prawej jest stacja kolejowa (nie widać na fot.). Kostka brukowa to ulica Kolejowa - wtedy jedyna ulica łącząca 1 Maja ze stacją, dziś zamknięta przez wybudowanie wiaduktu.
.jpg)
Zdjęcie nr 3 zdjęcie zrobiłem w 2024 roku - tak dziś wygląda miejsce, gdzie był chodnik dla pieszych, po którym dzieci zjeżdżały jeszcze na początku lat siedemdziesiątych. Dziś ten odcinek to ulica Spacerowa, po prawej niewidoczny n a zdjęciu jest wjazd w ulicę Kolejową.
.jpg)
Zdjęcie 4 to przedwojenna widokówka z kolekcji Izby Muzealnej Ziemi Oławskiej. Widzimy chodnik, na którym w zimie była ślizgawka, o którym piszę przy zdjęciu nr 1.
Lesław Mazur - autor albumu "Oława w latach 60. i 70. ubiegłego wieku na fotografiach Lesława Mazura"
Napisz komentarz
Komentarze