W wydarzeniu udział wzięli burmistrz Jelcza-Laskowic Piotr Stajszczyk, radny miasta i gminy Krzysztof Skrzydłowski oraz radny powiatu oławskiego Łukasz Dudkowski. Obecni byli także działacze opozycji antykomunistycznej: Stanisław Paderewski, Ryszard Wasilko, Stanisław Czmielewski, a także Jan i Krystyna Dekretowie. Nie zabrakło również rodzin żołnierzy Armii Krajowej II Korpusu i Podziemia Niepodległościowego oraz osób, które poniosły konsekwencje walki o wolną Polskę.
Wśród gości znaleźli się:
- Łukasz Fabisiak, wnuk żołnierza AK Józefa Fabisiaka ps. "Bokser",
- Rodzina żołnierza AK i NSZ Jana Kaczmarka ps. "Tygrys", straconego w areszcie w Łodzi wraz z braćmi,
- Rodzina Kazimierza Śmiecha, żołnierza ZWZ-AK w oddziale Józefa Śmiecha "Ciąg" oraz Edwarda Taraszkiewicza ps. "Żelazny".
Ponadto obecni byli przedstawiciele Fundacji Ku Korzeniom, księgarni Instytutu Pamięci Narodowej oraz przewodniczący powiatowej Solidarności Daniel Wituszyński.
Pierwszym prelegentem był dr Krzysztof Łagojda, który przedstawił wyniki badań przeprowadzonych na kwaterach więziennych cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu. Jako członek specjalnej komisji uczestniczył w analizie 356 życiorysów osób ekshumowanych podczas badań prowadzonych przez zespół dr. Krzysztofa Szwagrzyka. Celem prac było ustalenie, kto spośród pochowanych faktycznie walczył o wolną Polskę. Wśród odnalezionych znalazły się zarówno ofiary systemu komunistycznego, jak i osoby pełniące funkcje represyjne. Wyniki badań zostały przedstawione w publikacji „Niezłomni z Osobowic” autorstwa dr. Krzysztofa Łagojdy i Tomasza Balbusa.
Podczas przerwy uczestnicy mogli nabyć książki Instytutu Pamięci Narodowej oraz publikację „Niezniszczalny” Jarosława Wróblewskiego. Wystawiono również kolekcję ryngrafów Doroty Świętej oraz odznaczeń państwowych Wiktora Bartczki z Solidarności Toyota Motor Manufacturing Poland. W centrum miasta kibice Śląska Wrocław wywiesili transparent z hasłem: „Żołnierze Niezłomni – Śląsk nigdy o Was nie zapomni”.
Po przerwie odbyły się wykłady zaproszonych gości z Warszawy. Jarosław Wróblewski, redaktor naczelny kwartalnika "Rakowiecka 37", opowiedział o życiu rotmistrza Witolda Pileckiego. Przedstawił jego losy od dzieciństwa, przez działalność wojenną i konspiracyjną, po aresztowanie i śmierć. Prezentację wzbogacono fragmentami oratorium muzycznego „Tak musiało być”, poświęconego Pileckiemu. Drugim prelegentem był Mateusz Luśnia, prezes Fundacji Projekt Patriotyzm, który przybliżył inicjatywy związane z upamiętnieniem bohaterów narodowych.
Zwieńczeniem dnia była msza święta w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego, odprawiona w intencji Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego przez księdza Krzysztofa Tomczyka. Kazanie poruszyło uczestników i stało się symbolicznym zakończeniem uroczystości. Po mszy przygotowano na terenie parafii symboliczną Łączkę z brzozowymi krzyżami i portretami ofiar komunistycznych represji. Zapalono znicze, a działacze opozycji antykomunistycznej złożyli kwiaty.
Na zakończenie ksiądz Krzysztof odczytał modlitwę za poległych, oddając hołd tym, którzy oddali życie w walce o wolność Polski.
Napisz komentarz
Komentarze