Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Ilość zdjęć
84 zdjęcia
100 lat policji! "Wasz trud i oddanie są godne najwyższego szacunku" ZDJĘCIA
To szczególna rocznica dla funkcjonariuszy policji. 100 lat temu (24 lipca 1919 roku) sejm przyjął ustawę o powołaniu policji państwowej. Oławskie uroczystości odbyły się 17 lipca przy pomniku Losów Ojczyzny. Wręczono awanse i wyróżnienia
- Przy tej okazji warto wspomnieć, że polska policja jest instytucją cieszącą się największym zaufaniem spośród instytucji państwowych - mówił nadkomisarz Paweł Urbańczyk, komendant KPP w Oławie. - Rekordowe 75 % zaufania to nie tylko zaszczyt, ale przede wszystkim zobowiązanie do jeszcze lepszej służby na rzecz każdego obywatela i zapewnienia mu bezpieczeństwa. Panie i panowie policjanci oraz pracownicy cywilni policji w tym szczególnym dniu składam wam wyrazy największego uznania i podziękowania za rzetelną, ofiarną służbę. Wasz trud i oddanie są godne najwyższego szacunku. Służba policyjna jest pełna napięć i stresów, a wy podejmujecie decyzje, od których zależy życie i zdrowie ludzi. Dziękuję za zaangażowanie i za to, że nie bacząc na przeszkody i niedogodności zdecydowanie i skutecznie realizujecie niełatwe zadania służbowe. Życzę wam, aby wasz trud i zaangażowanie znajdowały uznanie mieszkańców, a policyjny mundur otaczał społeczny szacunek.
Głos zabrał również inspektor Dariusz Wesołowski, zastępca komendanta wojewódzkiego policji. - Drodze koledzy i koleżanki - mówił do awansowanych i wyróżnionych policjantów. - Chciałbym w imieniu swoim i naszego szefa nadinspektora Tomasza Trawińskiego, komendanta wojewódzkiego policji we Wrocławiu, podziękować za realizację zadań służbowych na najwyższym poziomie. Chciałbym podziękować za wasze predyspozycje, kompetencje, za waszą uwagę i dyspozycyjność, i za to, że świadczycie swoją pracę na najwyższym poziomie. Chciałabym się wam pokłonić i podziękować, że potraficie epatować empatią. Jesteście gotowi poświęcić to, co najlepsze, to co najważniejsze, niejednokrotnie swoje zdrowie i życie dla innej osoby. Nasze hasło "pomagamy i chronimy" to domena całej polskiej policji, ale tutaj policjantki i policjanci w Oławie realizują również tę domenę w stu procentach. Komendant Urbańczyk powiedział o 75 % pozytywnych ocen. To rzecz bardzo istotna, bo badania opinii publicznej z kwietnia tego roku świadczą, że społeczeństwo ocenia pracę policji bardzo dobrze. 97% wszystkich respondentów ocenia, iż w swoim miejscu zamieszkania czuje się bezpiecznie i ta wartość jest dla mnie wartością bardzo wymowną, bo społeczeństwo docenia zaangażowanie policji. To nie jest zaangażowanie całej organizacji, to zaangażowanie każdego z policjantów osobno i wszystkich razem. Za to bardzo serdecznie dziękuję.
Kto awansował?
Na stopień komisarza - Piotr Jasiewicz
Na stopień aspiranta - Krzysztof Grabowski
Na stopień sierżanta sztabowego - Mariusz Ciszkowicz
Na stopień aspiranta sztabowego - Tomasz Jarzębski
Miłosz Pelc
Robert Żak
Na stopień starszego aspiranta - Michał Fiołek
Tomasz Kosowicki
Przemysław Szewczyk
Na stopień aspiranta - Tomasz Florian
Na stopień młodszego aspiranta - Szymon Kłapkowski
Adam Sandryk
Na stopień sierżanta sztabowego - Krzysztof Bigda
Magdalena Chmiel
Adam Hyra
Na stopień starszego sierżanta - Jacek Ligas
Marek Maciaszczyk
Łukasz Majewski
Krystian Monastyrski
Maciej Piasecki
Na stopień sierżanta policji - Mateusz Pękalski
Na stopień starszego posterunkowego - Małgorzata Domańska
Karolina Falender
Marek Kurzawa
Dawid Najduch
Rafał Rakoczy
Za wzorowe wywiązywanie się z obowiązków komendant Urbańczyk wyróżnił pracowników cywilnych: Stanisławę Skibińską i Katarzynę Kamińską.
Policjanci nagrodzeni przez starostę powiatu Zdzisława Brezdenia to: aspirant sztabowy Robert Żak, młodszy aspirant Krzysztof Pikuła, młodszy aspirant Dawid Obręcki, sierżant sztabowy Tomasz Kania, sierżant sztabowy Krystian Okolita, starszy sierżant Maciej Piasecki, starszy sierżant Krystian Monastyrski, starsza posterunkowa Karolina Falender.
Burmistrz Oławy Tomasz Frischmann nagrodził trzy osoby: aspirant Wiolettę Polerowicz, aspiranta sztabowego Piotra Szatkowskiego, sierżanta Mateusza Pękalskiego.
Burmistrz Jelcza-Laskowic Bogdan Szczęśniak nagrodził młodszego aspiranta Marka Wychowańca, sierżanta sztabowego Michała Chmurę, sierżanta sztabowego Krystiana Grzyba.
Pełniący obowiązku wójta gminy Oława Henryk Kuriata nagrodził aspiranta sztabowego Przemysława Zawłodzkiego, starszego aspiranta Tomasza Kosowickiego, straszą sierżant Beatę Gabryelską.
Wójt gminy Domaniów Wojciech Głogulski nagrodził: aspiranta sztabowego Andrzeja Górskiego, aspiranta sztabowego Piotra Mroszczyka, sierżanta sztabowego Łukasza Staromłyńskiego, aspiranta Pawła Podgórskiego
Fot. Agnieszka Herba
Ilość zdjęć
28 zdjęć
Pomagają, jeżdżą na motocyklach i bawią się. ZDJĘCIA
Od godziny 15.00 na oławskim Miasteczku odbywa się XIII Charytatywny Piknik Motocyklowy. To impreza rodzinna, potrwa do 21.00.
– Nie brakuje atrakcji – zapewnia prezes Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Tęcza” w Oławie Wiesława Pohoriło. – Przejażdżki motocyklowe, pokazy strażackie (cięcie pojazdu, zabawy w pianie), policyjne znakowanie rowerów, „tęczowe” fanty i wspaniałe aukcje charytatywne (sprzęt AGD, obrazy, koszulki i piłki z autografami).
Scena wypełniona artystami, zatańczyły już dzieci ze Szkoły Tańca Athina, zaśpiewali uczniowie Kamili Bakalarczyk-Kruk, oprócz nich Ola Lubowicz, a wieczorem (godz.18.00) wielka moc: zagrają zespoły RED INN i o godz. 19.30 Batalion d`Amour. – Całkowity dochód z pikniku przeznaczymy na wyposażenie do nowo powstałego Centrum Terapeutyczno-Rehabilitacyjnego – mówi prezes Wiesława Pohoriło. – Bawiąc się, spędzając razem czas możecie wspomóc nasze działania skierowane na pomoc osobom niepełnosprawnym od ” maluszka do staruszka”.
AKTUALIZACJA! Podczas wczorajszego pikniku motocyklowego udało się zebrać
22 717 złotych!
Fot. Grzegorz Kacała
Ilość zdjęć
38 zdjęć
Najlepsi z najlepszych wybrani
Gmina Oława. Za wyjątkowe osiągnięcia. 13 uczniów szkół podstawowych i 3 z gimnazjów nominowano w tegorocznym - XIII konkursie "Najlepszy z Najlepszych". Gala finałowa odbyła się 18 czerwca w Szkole Podstawowej w Marcinkowicach
Celem konkursu jest wyróżnienie i nagrodzenie uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, za całokształt osiągnięć - naukowych i sportowych. Młodzież jest również doceniana za zaangażowanie społeczne, rozwój zainteresowań, a co się z tym wiąże podnoszenie prestiżu szkoły i gminy. W tym roku po raz ostatni konkurs odbył się w dotychczasowej formie. W wyniku reformy oświaty i likwidacji gimnazjów ostatni raz nagrodzono uczniów tych szkół. Jak będzie wyglądał konkurs za rok? Czas pokaże, ale jak zapewnił prowadzący spotkanie Stanisław Górka, dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty - najlepsi uczniowie nadal będą wyróżniani i nagradzani, bo z roku na rok uzyskują coraz lepsze wyniki. Z wielką satysfakcją poinformował, że tegoroczna średnia ocen wyróżnionych w konkursie wyniosła - 5,37 wśród uczniów szkół podstawowych i - 5,6 wśród gimnazjalistów.
Wśród finalistów uczniów szkół podstawowych znaleźli się: Maksymilian Bala i Oliwia Kivrak ze Szkoły Podstawowej w Bystrzycy, Łukasz Reszczyński z SP w Chwalibożycach, Oliwia Mazur z SP w Drzemlikowicach, Aniela Uryga z SP w Gaci, Wiktoria Laskowska z SP w Osieku, a także - Krzysztof Cieciorko i Aleksandra Januszkiewicz z Gminnej Szkoły Podstawowej w Oławie, Kinga Błaszkiewicz, Roksana Szot, Nicola Piebiak ze Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach oraz Julia Panasiewicz z SP w Ścinawie Polskiej.
Wszyscy wyróżnieni otrzymali nagrody i listy gratulacyjne. Ponadto Julii Panasiewicz i Krzysztofowi Cieciorce przyznano nagrody indywidualne, ufundowane przez Marka Sokołowskiego, szefa Gminnej Komisji Oświaty oraz Mariusza Michałowskiego, przewodniczącego Rady Gminy Oława.
W kategorii gimnazjalistów do finału zakwalifikowano Adriana Choptianego z GSP w Oławie i Annę Wójcik z SP w Bystrzycy, która otrzymała dodatkowo nagrodę indywidualną ufundowaną przez wójta gminy Oława Henryka Kuriatę.
Zwycięzcami tegorocznej edycji "Najlepszego z Najlepszych" zostały uczennice Gminnej Szkoły Podstawowej w Oławie - Julia Taraziewicz w kategorii szkół podstawowych i Daria Orłowska w kategorii gimnazjów.
Największym marzeniem tej drugiej jest wydanie własnej książki fabularnej. Zamiłowanie do pisania, nie jest jednak jedyną pasją dziewczyny. Podobnie jak przedmioty humanistyczne i matematyka przychodzi jej z łatwością. - Mój plan na życie to rachunkowość w tygodniu i książka weekendami - mówi z uśmiechem. - Moim ulubionym przedmiotem jest jednak język angielski. Poza tym uczę się też języka hiszpańskiego. Chodzę też do szkoły muzycznej i gram na fortepianie.
Od września Daria chce kontynuować naukę w oławskim LO w klasie o profilu matematyczno-geograficznym z rozszerzonym angielskim. Na pytanie o to czy jest kujonem czy raczej osobą szczególnie uzdolnioną z uśmiechem dodaje, że to drugie, ale czasem potrzebuje pomocy książek. Jej największym marzeniem oprócz wydania własnej książki jest podróżowanie po świecie oraz poznawanie języków. - A moim? Żeby była szczęśliwym człowiekiem i spełniała się w życiu tak jak do tej pory - z dumą dodaje mama laureatki, Beata. - Od urodzenia była wyjątkowym dzieckiem pod każdym względem. Miała bardzo bujną wyobraźnię, a już jako sześciolatka pisała wiersze.
Wyjątkowa zawsze była i jest też druga laureatka konkursu - Julia Taraziewicz. Jej ulubionym przedmiotem szkolnym jest biologia. Większą sympatią darzy przedmioty ścisłe niż humanistyczne. Nowy rozdział szkolny chciałaby rozpocząć we wrocławskim LO nr 7, w klasie o profilu biologiczno-chemicznym. W przyszłości chciałaby być genetykiem albo biotechnologiem. - Oceny nigdy nie były dla niej najważniejsze, a patrząc na to ile się uczy myślę, że jest po prostu zdolna - mówi pani Teresa, mama ósmoklasistki. - Nie ma recepty na wychowanie takiego, a nie innego dziecka. Myślę, że naszym sukcesem jest to iż dużo ze sobą rozmawiamy, spędzamy razem dużo czasu i zawsze go dla siebie mamy. Zawsze też jemy razem posiłki, bo to jest najlepszy czas na dyskusje i rozmowy. Dzięki temu wiemy o sobie bardzo dużo, Julia mi ufa i nie ma tajemnic, a przynajmniej tak mi się wydaje, i zawsze przychodzi do mnie ze swoimi problemami. I o to tak naprawdę chodzi. Nigdy nie naciskaliśmy na nią, nie oczekiwaliśmy by była najlepsza, by miała najwyższe oceny, najważniejsze jest to co ma w głowie, a nie w szkolnym dzienniku ocen.
Podobnie jak mama, także i Julia była zaskoczona wygraną. Dlaczego? Bo chociaż jest bardzo zdolna i wszechstronna, jak mówi - zawsze wydaje jej się, że są lepsi od niej. Jak każda nastolatka ma wiele marzeń tych małych i większych. Jednym z największych jest długa trasa turystyczna po Stanach Zjednoczonych.
Oprócz najlepszych uczniów podczas gali nagrodzono też dyrektorów szkół oraz wychowawców finalistów konkursu.
Wyróżnienia, przyznane przez Miejsko-Gminne Zrzeszenie Ludowych Zespołów Sportowych otrzymali także najlepsi sportowcy gminy Oława.
(WK)
Ilość zdjęć
59 zdjęć
Basen oficjalnie otwarty! ZDJĘCIA
Na oławskim basenie tłumy! Dziś o godzinie 14.00 odbyło się oficjalne otwarcie tego obiektu. Przypominamy, że do końca czerwca bilety kosztują tylko złotówkę. Dziś dodatkowa atrakcja - do godziny 18.00 trwa piknik rodzinny!
Wydarzenie prowadził Zbigniew Szwarc, prezes Term Jakuba. Podkreślał, że "ojców budowniczych" letniego basenu było kilku. Burmistrz Tomasz Frischmann również o tym mówił: - Dziękuję Franciszkowi Październikowi i Tadeuszowi Kułakowskiemu, to te osoby przygotowały koncepcję, projekt, taki gruby szkic, jak to ma wyglądać, nam pozostało tylko wykonać zadanie - mówił szef miasta. - Wielkie brawa dla nich. Dziękuję radnym wielu kadencji, za to że zawsze przychylnie patrzyli na budowę nowego basenu. Dzisiejsza pogoda pokazuje, jak potrzebna to była inwestycja. Nasz basen nie istniałby, gdyby nie ten poprzedni, dużo rzeczy zostało wykorzystanych, między innymi płyta, część instalacji, a przede wszystkim wspaniały teren. Serdeczne podziękowania kieruję do projektantów i wykonawcy, do inspektorów nadzoru za to, że w terminie udało nam się wywiązać z obowiązku i mogliśmy zgodnie z obietnicą przekazać obiekt mieszkańcom. Słowa uznania skierowano również do Mieczysława Walasa, który był budowniczym pierwszego basenu, jak również do Józefa Pawińskiego, który przez ponad 20 lat był kierownikiem poprzedniego basenu. Na ręce prezesa Szwarca, przekazał ostatnie zdjęcie, jakie zrobiono na dawnej pływalni.
Fot. Agnieszka Herba
Ilość zdjęć
22 zdjęcia
Trwają DNI KOGUTA!
Na oławskim Miasteczku trwają Dni Koguta.
Od godz. 15.00 na Miasteczku można korzystać ze strefy art z tematycznymi zabawami plastycznymi dla dzieci, grami planszowymi i innymi atrakcjami. Są też stoiska branżowe oraz pokazy rycersko-historyczne. Korzenie miejskiej Oławy sięgają 1234 roku, stąd rozbudowane pokazy stref rycerskich: tkactwo, mennica, czerpanie papieru, młyno-piekarnia i stoisko kata.
O 16:00 rozpoczęła się uroczysta Parada Orkiestr Dętych. Zostały wręczone nagrody i gratulacje z okazji 10-lecia oławskiej orkiestry dętej. Wystąpiły już orkiestra z Domaniowa, ze Środy Śląskiej i Trzebnicy.
Na 21.30 zaplanowano koncert gwiazdy wieczoru – Margaret, czyli Małgorzaty Jamroży, która zadebiutowała na rynku fonograficznym w 2013 minialbumem „All I Need”. EP-ka promowana była przez singel „Thank You Very Much”, który notowany był na oficjalnych listach sprzedaży w Austrii, Niemczech i we Włoszech. Piosenka była także trzecim najlepiej sprzedającym się utworem w Polsce w 2013 roku, za co ZPAV przyznał wokalistce wyróżnienie Cyfrowej Piosenki Roku. W lipcu 2013 Margaret reprezentowała Polskę na Bałtyckim Festiwalu Piosenki w Karlshamn i zajęła drugie miejsce w finale.
Fot. Grzegorz Kacała
Ilość zdjęć
11 zdjęć
Dojechali! Zobaczcie co się dzieje na rajdzie!
Uczestnicy oławskiego Rajdu Koguta dotarli do Boszkowa. Wspaniała przygoda, tutaj można naładować się pozytywną energią na cały rok. Można też poćwiczyć radzenie sobie w kryzysowych sytuacjach, ponieważ nie obyło się bez przykrych niespodzianek, niektórzy już musieli walczyć z poważnymi awariami samochodów.
[caption id="attachment_95895" align="aligncenter" width="1024"] Pierwszy dzień za nimi. Boszkowo okazało się szczęśliwe dla uczestników Rajdu Koguta, w nocy trochę pokropiło, więc wczorajszy upał już się chyba nie powtórzy.[/caption]
[caption id="attachment_95903" align="aligncenter" width="1024"] Niestety, nie wszyscy mieli szczęście[/caption]
[caption id="attachment_95905" align="aligncenter" width="1024"] Jak to w syrence, poszedł przegub, ale Tata szybko dowiózł nowy, jeszcze trochę trzeba pogrzebać pod autem i jutro w drogę![/caption]
[caption id="attachment_95904" align="aligncenter" width="1024"] A wszystko w pięknych okolicznościach przyrody...[/caption]
[caption id="attachment_95902" align="aligncenter" width="1024"] Jelcze dały radę[/caption]
[caption id="attachment_95898" align="aligncenter" width="1024"] Kacper, Daniel i Sebastian, czyli kuzyni w terenowym żuku, nie jest źle[/caption]
[caption id="attachment_95896" align="aligncenter" width="1024"] Fotka przy takim złomku musi być![/caption]
[caption id="attachment_95900" align="aligncenter" width="1024"] Ta ekipa już trenuje do rajdu składakami z Nysy do Oławy[/caption]
[caption id="attachment_95906" align="aligncenter" width="1024"] Dom po warszawsku, czyli rajdowy poranek przed startem do Karpacza[/caption]
[caption id="attachment_95901" align="aligncenter" width="1024"] Składaki już się grzeją przed niedzielnym wezwaniem[/caption]
[caption id="attachment_95897" align="aligncenter" width="1024"] I wspólna kolacja na rajdzie też ma swój urok[/caption]
[caption id="attachment_95899" align="aligncenter" width="1024"] I wszyscy w komplecie.[/caption]
TAK BYŁO na starcie: