Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Ilość zdjęć
1 zdjęcie
Piękne i niezwykłe. To warto zobaczyć!
Przyroda powiatu oławskiego jest naprawdę wyjątkowo piękna. Nie każdy ma okazję i czas, aby z bliska podziwiać te zachwycające i kojące widoki. Film "Przyroda Ziemi Oławskiej", zrealizowany przez utalentowanego fotografika Grzegorza Bobrowicza powstał na zlecenie Starostwa Powiatowego w Oławie. Piękne ujęcia potrafią skutecznie przekonać, że warto wybrać się na spacer, aby na żywo odkryć malowniczy powiat. Te widoki są na wyciągniecie ręki!
Grzegorz Bobrowicz przedstawił w filmie wszystkie najcenniejsze przyrodniczo obszary powiatu oławskiego, w tym ostoje sieci "Natura 2000", rezerwaty przyrody i jedyny istniejący użytek ekologiczny. Większość jest zlokalizowana w dolinach rzek Odry i Oławy. - Zasadnicze zdjęcia do filmu powstały między marcem a październikiem 2017 roku. Część materiału filmowego zebrałem w latach wcześniejszych. Dotyczy to głównie ujęć zwierząt, które realizuje się czasem latami - opowiada autor filmu Grzegorz Bobrowicz.
Film przebogaty w zapierające dech w piersiach ujęcia pozwoli turystom oraz pasjonatom przyrody, cieszyć się z poznawania oraz odkrywania piękna i uroku już dobrze znanych miejsc. W interesujący sposób poszerza wiedzę o Ziemi Oławskiej, a może rozbudzi niejedną przyrodniczą pasję.
- Film nakręcony przez Grzegorz Bobrowicza, jest niezwykłą podróżą, po najciekawszych i najcenniejszych przyrodniczo zakątkach powiatu - mówi starosta Zdzisław Brezdeń. - W 2018 roku Samorząd Powiatu Oławskiego obchodzi jubileusz 20-lecia. Ten film jest szczególnym zaproszeniem do podróży, po fascynującym świecie przyrody Ziemi Oławskiej - bo nie ma lepszej okazji ani formy, aby gorąco zachęcić Państwa, do bliższego poznawania walorów naszego regionu...
Źródło: Starostwo Powiatowe w Oławie
Ilość zdjęć
52 zdjęcia
Ośmielili się marzyć o wolności
Oławskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jednym z jego elementów było poświęcenie tablicy pamiątkowej i złożenie ziemi z Łączki - miejsca, gdzie potajemnie chowano żołnierzy niepodległościowego podziemia zamordowanych przez aparat bezpieczeństwa
Uroczystości odbywały się 17 marca przy Rondzie Żołnierzy Wyklętych.
- Aktualnie w Polsce istnieją dwie równoległe i wzajemnie wykluczające się tradycje państwowe - mówił Karol Wołek, prezes Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. - Jedna to tradycja niepodległej Rzeczpospolitej, państwa stworzonego w 1918 roku, którego powstanie w tym roku obchodzimy, 100-lecie powstanie suwerennego państwa. Ostatnimi ich żołnierzami byli żołnierze wyklęci. To oni z bronią w ręku stali na straży tradycji niepodległości Rzeczpospolitej. Druga tradycja to tradycja administracji komunistycznej na ziemiach polskich przez okupanta sowieckiego, gdzie Polaków tresowano do służby obcym ośrodkom. Obecnie, poprzez przywracanie pamięci o wyklętych, uczymy nowe pokolenie Polaków, żołnierzy, urzędników i wszystkich obywateli na wzorach żołnierzy wyklętych, bo od tego będzie zależało, czy przyszłe państwo polskie i osoby, które je tworzą, będą chciały utrzymać niepodległość, bo o niepodległość dbamy codziennie. Wśród wyklętych bardzo duże zasługi mają żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych, którzy po II wojnie światowej wraz z lokalnymi strukturami rozwiązanej już wtedy Armii Krajowej tworzyli po 1946 roku najliczniejszą i najdłużej walczącą z okupantem sowieckim formację wojskową (...) Społeczność Oławy pokazuje, że jest dumna z tych tradycji.
Ważnym momentem uroczystości było złożenie pod pamiątkowym kamieniem ziemi z kwatery na Łączce - przez burmistrza Oławy Tomasza Frischmanna, st. szeregowego Tomasza Rożniatowskiego i Dorotę Świętą. Tablicę i ziemię poświęcił ks. major Sławomir Gadowski.
Więcej w papierowym wydaniu "Powiatowej"
Tekst i fot.: Monika Gałuszka-Sucharska [email protected]
Ilość zdjęć
9 zdjęć
Przejdź do historii. Zrób sobie portret. To nic nie kosztuje!
Dziś, do godziny 16.00, możesz wziąć udział w tej akcji. Swój najlepszy portret, wykonany przez znakomitego fotografa, otrzymasz gratis. Pierwsi oławianie już stanęli przed obiektywem. Zapraszamy do Izby Muzealnej Ziemi Oławskiej
"Twarze Polaków - portret społeczeństwa" to projekt fotograficzny Wojciecha Grzędzińskiego mający na celu pokazanie nas, Polaków, w 2018 roku. Każdy uczestnik sesji w Izbie Muzealnej Ziemi Oławskiej (ratusz, parter) otrzyma mailem wybrane zdjęcie oraz dzień po sesji odbitkę fotografii.
– Zapraszam wszystkich chętnych do udziału – mówi dyrektor biblioteki "Koronka" Janina Kordys. – Bez względu na wiek, wygląd, poglądy, wiarę. Zapraszam każdego, kto tylko chciałby stanąć na kilka minut przed obiektywem.
Projekt fotograficzny Wojciecha Grzędzińskiego ma pokazać Polaków Anno Domini 2018.
– W różnych miejscach w Polsce, z północy na południe i ze wschodu na zachód, planuję wykonać ponad tysiąc portretów – mówi fotoreporter. – Kolekcja zdjęć ukazujących różnorodność osób, indywidualność bohaterów, zestawiona w całość przedstawi obraz polskiego społeczeństwa. Portrety wykonywać będę podczas plenerowych wydarzeń kulturalnych, w miejscach zrzeszających poszczególne grupy społeczne czy podczas zwykłych dni w zwykłych miejscach, gdzie do przenośnego studia zapraszam chętnych do pozowania. Każdy uczestnik sesji otrzyma mailem wybrane zdjęcie oraz dzień po sesji odbitkę fotografii.
Projekt realizowany jest w ramach stypendium twórczego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem projektu jest FujiFilm Polska.
Informacja o autorze:
Wojciech Grzędziński – (ur. 1980, w Warszawie). Fotoreporter. Laureat kilkudziesięciu konkursów fotograficznych w tym World Press Photo, Visa D`Or, NPPA, Sony World Photography Awards, Grand Press Photo i in. Autor zdjęcia roku 2009 i zdjęcia dekady (2014 rok) w konkursie BZWBK Press Photo. Juror ogólnopolskich i lokalnych konkursów fotograficznych. W fotografii interesuje się człowiekiem i emocjami. Fotografował w strefach konfliktów zbrojnych. W latach 2011-2015 szef zespołu fotografów w Kancelarii Prezydenta RP i fotograf osobisty Prezydenta RP. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2014. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.
Fot. Jerzy Kamiński