Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 21 grudnia 2024 16:43

Recepta przez Internet - jak sprawdzić, które leki są refundowane?

  • 19.08.2024 07:10
  • Autor: Grupa tipmedia
Recepta przez Internet - jak sprawdzić, które leki są refundowane?

Recepta przez Internet stanowi ogromne ułatwienie, zarówno dla pacjenta, jak i lekarza. Czy recepta online dotyczy także leków refundowanych? Jak sprawdzić, które z przepisanych leków są objęte refundacją, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek? Podpowiadamy. 

Recepta przez Internet - jak to działa? 

Recepta przez Internet (inaczej recepta online), to nowoczesny sposób wystawiania recept, dzięki któremu pacjenci zyskują łatwy dostęp do leków bez konieczności osobistej wizyty u lekarza. Elektroniczny dokument zastąpił tradycyjną, papierową receptę [1].

Jak działa recepta przez Internet? Do wystawienia recepty na leki potrzebna jest konsultacja z lekarzem, która może mieć postać zarówno tradycyjnej wizyty w gabinecie, jak i: 

  • rozmowy telefonicznej (tzw. teleporady); 

  • wizyty przez Internet (np. czatu lub konsultacji wideo). 

Podczas konsultacji lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, analizuje także dokumentację medyczną, aby zadecydować, czy recepta przez Internet jest uzasadniona. Gdy lekarz uzna, że pacjent rzeczywiście potrzebuje leków, wystawia e-receptę, która jest generowana w formie elektronicznej i automatycznie przesyłana do systemu e-zdrowia. Pacjent otrzymuje ją w postaci: 

  • SMS-a z 4-cyfrowym kodem dostępu;

  • e-maila z załączoną w PDF-ie informacją o e-recepcie;

  • powiadomienia/kodu w aplikacji mojeIKP.

Dodatkowo na życzenie pacjent możliwe jest otrzymanie wydruku informacyjnego.

Recepta przez Internet - na czym polega jej realizacja?

Realizacja recepty przez Internet jest bardzo prosta. Pacjent udaje się do apteki i tam podaje farmaceucie kod e-recepty oraz numer PESEL. Następnie aptekarz wprowadza kod do systemu i wydaje odpowiednie leki. E-recepta minimalizuje praktycznie do zera ryzyko błędów związanych z nieczytelnym pismem lekarza - jest ona zawsze czytelna i nie wiąże się z ryzykiem, że pacjent otrzyma niewłaściwy lek [1]. Wśród zalet recepty przez Internet warto wymienić także brak ryzyka zagubienia recepty - po wystawieniu recepta przez Internet jest zapisywana automatycznie na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP [1]. 

Recepta przez Internet - jak sprawdzić, czy przepisany lek jest refundowany? 

Recepta przez Internet może zostać wystawiona zarówno na leki refundowane, jak i nierefundowane. Jak sprawdzić, czy lek przepisany na e-recepcie jest refundowany? W tym celu należy: 

  • zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta (poprzez Profil zaufany, przy pomocy aplikacji mObywatel, za pomocą bankowości elektronicznej lub przez e-Dowód); 

  • odwiedzić sekcję Recepty. Odnajdziemy tam informacje na temat wszystkich recept wystawionych elektronicznie oraz refundacji leków przez NFZ; 

  • wybrać zakładkę Moje recepty

  • wybrać receptę i kliknąć Zobacz receptę. Pod nazwą leku na e-recepcie sprawdzimy informacje na temat odpłatności. Odpłatność 100% lux symbol X oznacza, że pacjent może kupić lek w cenie detalicznej (bez refundacji). Odpłatność R oznacza, że pacjent może otrzymać lek za opłatą ryczałtową. W przypadku, gdy na e-recepcie widnieje B - lek jest wydawany bezpłatnie do wysokości limitu. Odpłatność 30% lub 50% oznacza, że lek można zakupić z uwzględnieniem odpowiednio 30% lub 50% poziomu odpłatności [1, 2].

Innym sposobem na sprawdzenie, czy recepta przez Internet zawiera refundowany lek, jest zalogowanie się w aplikacji mojeIKP i skorzystanie z wyszukiwarki lub wybranie zakładki E-zdrowie. Zawsze możemy także zapytać o refundację lekarza, który wystawiał e-receptę bądź farmaceutę podczas realizacji recepty w aptece. 

Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej na temat przepisanego leku, możemy także skorzystać z Rejestru Produktów Leczniczych, prowadzonego przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. 

Recepta przez Internet na leki refundowane - jak ją otrzymać? 

Recepta przez Internet na leki refundowane może zostać wystawiona przez lekarza POZ, który posiada prawo wykonywania zawodu medycznego i ma podpisaną umowę na świadczenie usług medycznych z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) [1-3]. 

E-receptę na leki refundowane mogą wystawić także: lekarz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej lub lekarz po zakończonym leczeniu szpitalnym oraz pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej która ma umowę z NFZ jest uprawniona do wystawiania recept [3]. 

Z rozwiązania w postaci recepty przez Internet może skorzystać pacjent, który posiada ważne ubezpieczenie zdrowotne i ubiega się o lek znajdujący się na wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. 

Niektóre grupy mają prawo do bezpłatnych, w pełni refundowanych leków. Dotyczy to np. [1, 3]: 

  • kobiet będących w ciąży; 

  • osób w wieku powyżej 65 lat lub poniżej 18 lat; 

  • zasłużonych honorowych dawców krwi; 

  • zasłużonych dawców przeszczepu; 

  • a także: osób nieubezpieczonych, u których rozpoznano chorobę leczoną bezpłatnie w ramach polityki zdrowotnej państwa, np. gruźlicę, kiłę czy rzeżączkę. 

Recepta przez Internet - kiedy lekarz może odmówić jej wystawienia? 

Lekarz może odmówić wystawienia recepty przez Internet. Taka sytuacja może mieć miejsce np. gdy:

  • dany lek może być niebezpieczny dla pacjenta, np. ze względu na interakcje z innymi lekami, istniejące schorzenia lub możliwe skutki uboczne; 

  • lekarz nie ma pełnych i dokładnych informacji na temat stanu zdrowia pacjenta, jego historii chorób lub aktualnego leczenia; 

  • pacjent zbyt często zgłasza się po receptę na ten sam lek;

  • pacjent zwrócił się do lekarza specjalisty z prośbą o przepisanie leków niezwiązanych z leczonym schorzeniem; 

  • w danym przypadku nie ma potrzeby wdrożenia farmakoterapii;

  • występujące u pacjenta objawy wymagają do postawienia diagnozy i dobrania leczenia osobistego badania pacjenta;

  • zaszło podejrzenie, że pacjent może: być uzależniony od danej substancji, nadużywać leku, próbować uzyskać receptę na lek w celach innych niż lecznicze.

Źródła

1. Pacjent. (n.d.). E-recepta. [online] Available at: https://pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta/erecepta [Dostęp: 13.08.2024 r.]

2. Prawowaptece.pl. (2023). Prawo apteczne w praktyce. [online] Available at: https://prawowaptece.pl/refundacja-i-kontrole/odplatnosc-ryczaltowa-za-leki-co-oznacza-1190.html [Dostęp: 13.08.2024 r.]

3. Pacjent. (2023). Bezpłatne leki dla seniorów 65+, dla dzieci i młodzieży. [online] Available at: https://pacjent.gov.pl/artykul/bezplatne-leki-dla-seniorow-75 [Dostęp: 13.08.2024 r.]

Artykuł sponsorowany