JWP, BC, Borixon, Onar, Małolat, Sitek i Buszu, czyli Gram Hip Hop Festiwal
Do Oławy przyjadą z całej Polski czołowi przedstawiciele tego nurtu muzycznego. Festiwal jest bezpłatny. - Czegoś takiego jeszcze u nas nie było - mówi Paulina Maksymiak, naczelnik Wydziału Promocji i Współpracy Europejskiej Urzędu Miejskiego.- Chcieliśmy zrobić coś ciekawego dla młodzieży i myślę, że będzie to naprawdę fajne zakończenie wakacji. Nasza impreza to jednak nie tylko koncerty.
Organizatorzy zaprosili również artystów, zaczynających swoją karierę - b-boyów, breakdancerów, beatboxerów i graficiarzy. - Już od jakiegoś czasu myśleliśmy żeby w naszym fantastycznym i prężnie rozwijającym się mieście zagrać festiwal hiphopowy - kontynuuje Maksymiak. - Myśleliśmy jednak o imprezie w szerszym znaczeniu, z wykorzystaniem wielu elementów tej subkultury. Mamy nadzieję, że festiwal stanie się tradycją i z roku na rok będzie przyciągał coraz większą publiczność. Na pierwszą edycję udało nam się zaprosić artystów, którzy stanowią przekrój historyczny. Raperzy, którzy są w polskim hiphopie niemal od zawsze - Borixon czy Onar. Mamy również przedstawicieli młodszego pokolenia - JWP, Małolat czy Sitek. Myślę, że takie połączenie przyciągnie zarówno młodszych, jak i starszych miłośników rapu.
Przy okazji Gram Hip Hop Festiwalu odbędzie się graffiti jam. Zaprezentują się młodzi artyści z Oławy i Wrocławia. Tematem przewodnim ich prac będzie "Back to the oldschool". - Na pewno uda się wygospodarować wolny kawałek ściany, by graficiarze mogli pokazać swoje umiejętności w posługiwaniu się farbami w sprayu.
Uczestniczy imprezy zobaczą również Freedom Team - grupę trenującą freerun, czyli sport ekstremalny, który polega na wykonywaniu efektownych i trudnych tricków akrobatycznych w biegu. Członkowie grupy trenują od pięciu lat. Umiejętności prezentowali wielokrotnie, między innymi podczas Slot Art Festiwalu w Lubiążu. W Oławie pokażą dwugodzinny ekstremalny trening.
Wystąpi także Street Workout Oława - nowo powstała grupa, trenująca kalistenikę - efektowny sport, polegający na treningu siłowym, opartym o ćwiczenia, z wykorzystaniem własnej masy ciała. Kalistenika stosowana jest przy treningu wojskowym.
Jaśnie Wielmożni Panowie - na warszawskiej scenie hiphopowej są od początku jej istnienia. Debiut muzyczny zaliczyli w 2001 roku wydając krążek "Świeży materiał". Z roku na rok ich popularność rosła. W 2005 byli już w gronie pierwszoplanowych postaci hip hopu, dzięki czemu uczestniczyli w głośnej trasie koncertowej "RBK Hip Hop Tour", odwiedzającej największe miasta w kraju. Ostatnie lata działalności JWP to jedna z ciekawszych kart polskiego rapu. Street single "Tworzymy historie" czy "Panorama", wydane na winylu, z okazji 16-lecia zespołu, okraszone video-relacjami z muzyczno-graficiarskich podróży po Europie oraz Azji, to prawdziwe perełki, udowadniające, że mamy do czynienia z jedną z najważniejszych grup hiphopowych.
Bez Cenzury - to grupa trzech warszawskich raperów. Ero, Łysol i Siwers znani są już ze wcześniejszej działalności w różnych projektach. Mocny przekaz, jaki niosą ich kawałki, jest odzwierciedleniem tego, co dzieje się w dużym mieście. Potrafią się odnaleźć w przeróżnych tematach, z którymi spotykają się na co dzień. Ich twórczość opowiada o miłości i nienawiści, zabawie i refleksji, twardej rzeczywistości i marzeniach. Każdy z nich zdobywał doświadczenia na innym osiedlu, w innej ekipie, ale wszyscy w podobnym środowisku wielkich blokowisk.
Borixon, czyli Tomasz Borycki - znany przede wszystkim z wieloletnich występów w zespole Wzgórze Ya-Pa 3. Działalność artystyczną rozpoczął na początku lat 90., początkowo jako hyperman Liroya. W 2001 wydał pierwszy solowy album - "Borixon-Wyp3-Kolejna część". Ostatnio można było go usłyszeć w utworze "Nie lubimy robić", z płyty "Równonoc. Słowiańska dusza" wyprodukowanej przez Donatana.
Marcin Donesz, posługujący się ksywką Onar - rozpoczął działalność artystyczną w drugiej połowie lat 90., w lokalnym zespole TJK. Potem, wraz z Pezetem, tworzył grupę Płomień 81. Ich debiutancką płytę "Na zawsze będę płonął" odebrano bardzo pozytywnie. Pierwsza solowa produkcja Onara ukazała się w 2004 roku. Najnowszy album "Nowe światło" wydał w 2013 roku. Ten krążek otrzymał status złotej płyty.
Michał Tadeusz Kapliński, znany jako Małolat - to młodszy brat Pezeta. W 1998 wygrał konkurs Super MC, w którym główną nagrodą był występ w składance "Hiphopowy raport z osiedla w najlepszym wykonaniu". Na płycie ukazał się jego utwór "Miłość braterska", nagrany wspólnie z grupą Płomień 81. W 2010 roku wydał album z bratem. "Dziś w moim mieście" uzyskał status złotej płyty. Muzycy zdecydowali się kontynuować współpracę, czego efektem był "Live in 1500m2" nagrany w 2012 roku.
Sitek, czyli Adrian Kryński - to młody uzdolniony raper z Wrocławia. Karierę rozpoczął w 2003 roku, kiedy wraz z grupą TWL nagrał płytę "Terror w Liryce". W latach 2005-2007 pracował nad mixtapem "Ja kradnę bity". Ta produkcja nigdy nie ujrzała światła dziennego. W roku 2009 wystąpił w kawałku Busza "Czyja jest gra". Udowodnił tym, że jest jednym z najbardziej utalentowanych młodych raperów w kraju. Obecnie pracuje nad płytą solową.
Michał Bukowski "Buszu" - to producent i raper. Działalność artystyczną rozpoczął w 1996 roku. Pierwsze kawałki nagrywał na oldschoolowym magnetofonie typu "jamnik". W 2009 ukazał się jego pierwszy krążek "Ep Demo". Można było go kupić wyłącznie przez internet, ale i tak został doceniony przez czołowych przedstawicieli polskiego rapu. Na koncercie w Oławie Buszu wystąpi wraz z Sitkiem.
Podczas imprezy zbierane będą pieniądze na rehabilitację Grzegorza Galasińskiego, który ponad rok temu przeszedł przeszczep twarzy. O akcji pisaliśmy w poprzednim numerze. Datki będą zbierali harcerze z ZHP. 30 sierpnia spotkamy ich również w sklepach PSS "Społem" i w Kauflandzie. Tego samego dnia o godzinie 14.00, na Miasteczku, policjanci będą znakować rowery. Chętni będą mogli wrzucić datek do puszki - pieniądze zbierają harcerze. To nie koniec pomocy dla mieszkańca naszego powiatu. 6 września o godzinie 16.00, na stadionie w Oławie, będzie rozegrany mecz charytatywny pomiędzy MKS Oława a drużyną ekstraklasy WKS Śląsk Wrocław. Bilety do nabycia od 1 września w Wydziale Promocji UM, w Ośrodku Kultury i w sklepie sportowym przy ulicy Brzeskiej.
Bilety i koszulki z autografami piłkarzy Śląska Wrocław będzie można wylicytować podczas meczu charytatywnego dla Grzegorza
Kamil Tysa [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze