Oława. Powrót do przeszłości
Patronem imprezy była "Fundacja Orange", wspierająca 90 podobnych inicjatyw w całym kraju, a w nich ponad pięć tysięcy młodych ludzi. - Pomysłowość młodzieży i umiejętność korzystania z najbardziej skomplikowanych zdobyczy techniki, nie mają granic - mówi koordynator programu Maria Adamiec.
Finał "80ława" rozpoczął recital uczestników warsztatów wokalnych, prowadzonych przez Kamilę Bakalarczyk-Kruk. Piosenki z lat osiemdziesiątych śpiewały: Agata Skibińska, Aneta Kozina, Aleksandra Borowicz, Katarzyna Siedlecka, Dominika Łuczak i Katarzyna Lubawa. Potem publiczność obejrzała dokument, przeplatany występem zespołu OK Band. Bohaterami filmu byli oławianie, którzy wspominali życie w tamtych czasach. Materiał przygotowała młodzież z warsztatów dziennikarskich, prowadzonych przez Pawłem Gołębskiego, oraz filmowych i postprodukcji, pod nadzorem Michała Pawliszewskiego. Uczestnicy warsztatów dziennikarskich brali również udział w zajęciach z historii, które prowadził Tomasz Gałwiaczek. Oto oni: Magda Wojciechowska, Daria Ressmer, Iza Kowalksa, Natalia Żmijowska, Penelopa Tsakmakidis, Malwina Lubczyńska, Ada Draguła, Kornelia Łapuszyńska, Damaris Kwietniewska, Wikoria Karpińska, Adela Feszczuk, Marta Olek, Kinga Nowakowska, Patrycja Turczańska, Anna Fedorowicz i Magda Krymska.
Po dziesięciu piosenkach sióstr Joanny i Kamili Bakalarczyk z "OK Bandu", oraz kilkunastu scenach filmu, był finał imprezy. "80ława" to również wystawa zdjęć, które można oglądać w galerii "Oko".
Akcja "Fundacji Orange" odbywała się pod hasłem "Kultura uskrzydla". Jej koncepcja wynikła z twórczości niemieckiego artysty - Jana von Hollebena, i jego serii fotografii "Marząc o lataniu". - Dzięki pobudzeniu wyobraźni i zmianie perspektyw (dosłownie i w przenośni) możemy osiągnąć co tylko chcemy: latać, walczyć ze smokami, zostać superbohaterem czy astronautą - podkreśliła Maria Adamiec. Fundacja umożliwiła młodym rozwijanie talentów, wspierając innowacyjne projekty, w których nowe technologie są przestrzenią spotkania z kulturą. - Cieszy mnie, że poprzez twórcze działania, młodzi nie tylko zdobywają nowe, cyfrowe kompetencje, ale też wzmacniają wiarę we własne możliwości i uczą się współpracy w grupie. Jestem pod wielkim wrażeniem kreatywności, dzięki której pokazują nam, jak łączyć radość i twórczą energię z nowymi technologiami - dodaje Jadwiga Czartoryska, prezes "Fundacji Orange".
Tekst i fot.: Kamil Tysa [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze