JELCZ-LASKOWICE Badania przesiewowe
- Podczas styczniowych badań, wykonywanych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi w Jelczu-Laskowicach, przebadaliśmy 127 pań - mówi Agata Jabłonowska z firmy LUX MED Diagnostyka Sp. z o.o. - Kolejna okazja do wykonania badań w mammobusie będzie już 1 marca. Szczególnie zachęcamy panie z rocznika 1964, ponieważ w tym roku wchodzą do programu i w związku z tym po raz pierwszy mogą się bezpłatnie przebadać.
Mammografia to najważniejsze badanie diagnostyczne w kierunku wykrycia raka piersi. Ponieważ jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet dojrzałych, po 50. roku życia, można powiedzieć, że mammografia to najważniejsze badanie, któremu świadoma kobieta powinna się regularnie poddawać. Niektóre nie zdają sobie sprawy z tego, jak istotna jest regularna kontrola i profilaktyka, która umożliwiając wczesne wykrycie zmian nowotworowych, pozwala na niemal 100-procentowe wyleczenie. W ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka kobieta może się przebadać co 2 lata, a więc w okresie wzmożonego ryzyka zachorowania przysługuje jej 10 badań. Badanie trwa kilka minut i polega na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich - dwóch projekcji każdej piersi. Mammografii nie należy się obawiać, ponieważ emitowane promieniowanie, jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju - kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza.
Bezpłatne badanie przysługuje kobietom w wieku 50-69 lat (liczy się rocznik, a nie miesiąc urodzenia). Pozostałe panie (mające powyżej 35 lat) mogą wykonać badanie odpłatnie, ponieważ nie jest ono refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna - codziennie pod numerem 586-662-444, 801-080-007, lub poprzez stronę www.fado.pl. Trzeba zabrać ze sobą zdjęcia z poprzednich badań mammograficznych, które pomogą w postawieniu jak najbardziej skutecznej diagnozy.
Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi skierowany jest do kobiet zdrowych, które nie chorowały wcześniej na raka piersi. Ma na celu objęcie swoim zasięgiem jak największej liczby kobiet w populacji 50-69 lat, czyli najbardziej narażonej na zachorowanie na raka piersi. Otrzymywany wynik badania skryningowego (przesiewowego) nie jest w formie pełnego opisu diagnostycznego. To ocenione przez dwóch lekarzy specjalistów zdjęcia rentgenowskie piersi, z krótką adnotacją - czy wynik jest zmianowy bądź bezzmianowy. W razie konieczności dalszej diagnostyki, list zawiera wytyczne na temat sposobu postępowania.
(CK)
Reklama
Zrób bezpłatną mammografię
Bezpłatną mammografię w mammobusie można będzie wykonać 1 marca w godzinach 9.00 -17.00, przy Przychodni Rejonowo-Specjalistycznej, ul. Bożka 13
- 25.02.2014 10:10 (aktualizacja 27.09.2023 16:08)
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze