To pierwsze takie wydarzenie w powiecie oławskim. Młodzież będzie miała szanse przejść, u boku profesjonalistów, przez cały proces tworzenia wydarzenia kulturalnego. Działanie opiera się na metodzie warsztatowej, dzięki której uczestnicy zapoznają się z najnowszymi technologiami. Projekt będzie także okazją do przybliżenia młodzieży nieodległej historii.
Współczesne narzędzia pracy pomogą młodym odnaleźć sposób na wskrzeszenie przeszłości, którą żyli ich rodzice i dziadkowie, dostarczając im satysfakcji z pracy i edukując artystycznie. Nabiorą dzięki temu nowych doświadczeń i pozyskają cenne umiejętności. Efektem pracy będzie przedstawienie multimedialne, zaprezentowane publicznie. Celem akcji jest zainteresowanie młodzieży kulturą i sztuką, z wykorzystaniem nowych technologii.
8O`ława w praktyce
Uczestnicy wezmą udział w warsztatach dziennikarskich, muzycznych i postprodukcji filmowej. Najpierw wysłuchają prelekcji Tomasza Gałwiaczka i pracowników Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, połączonej z prezentacją eksponatów i materiałów archiwalnych sprzed trzydziestu lat.
Wprowadzenie historyczne będzie niezbędne do późniejszych warsztatów dziennikarskich, które umożliwią poznanie poznanie metod pracy dziennikarza oraz dokształcenie w zakresie fotoreportażu i pracy operatora kamery. Zajęcia poprowadzi Paweł Gołębski, współpracownik Radia Wrocław oraz Radia Ram, pomysłodawca i realizator dwóch radiowych rekordów Guinnessa w kategoriach: największa liczba osób prowadząca program radiowy oraz najczęściej grany utwór. Nowe technologie będą wykorzystane w części warsztatowej i finałowej. Uczestnicy opracują tzw. storybord`y (ilustrowane interpretacje scenariusza), zarejestrują materiał filmowy techniką DSLR i camcorder, zmontują go nieliniowo, wykorzystując nowoczesne komputery i specjalistyczne monitory. Poznają także podstawy animacji 2D i 3D, color greadingu (koloryzacji barwnej), oraz dubbingu.
Warsztaty z postprodukcji filmowej poprowadzi Michał Pawliszewski, nazywany przez wielu "kreatorem dźwięku i obrazu". To muzyk, kompozytor, montażysta i operator. Zapraszany na czołowe festiwale muzyczne w Polsce: T-Mobile Nowe Horyzonty, Off Festival, czy CokeFestival. Współtwórca wielu klipów muzycznych i reklamowych.
Podczas zajęć muzycznych uczestnicy poznają muzykę lat 80. oraz podstawy emisji głosu. Popracują także nad autoprezentacją oraz kształceniem umiejętności wokalnych, pod okiem Kamili Bakalarczyk-Kruk. Całość będzie spoczywała na członkach zespołu "OK Band", prowadzonego przez Krzysztofa Borowicza, pracownika Teatru Muzycznego "Capitol".
Realizacja
Swój udział w projekcie zadeklarowali już uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Oławie. W czasie realizacji projektu powstaną:
* film reportażowy zawierający multimedialne intro, outro, nowoczesne formy narracji (animacja 2D, lektor, narracja wielowątkowa, retrospekcja), wywiady oraz zdjęcia starej Oławy, płynnie przechodzące w ujęcia z chwili obecnej;
* seria kilku krótkich filmów, będących wycinkami całościowego materiału filmowego;
* film, obrazujący kulisy warsztatów, proces tworzenia scenariusza i prac postprodukcyjnych.
Zorganizowane zostaną także wydarzenie kulturalne: wystawa fotografii oraz przedstawienie multimedialne z muzyką na żywo w aranżacji "OK Bandu" i wybranych uczestników warsztatów.
Harmonogram warsztatów będzie podany 10 lutego. Od 10 do 21 lutego Ośrodek Kultury będzie prowadził rekrutację na warsztaty. Więcej informacji w OK.
Kamil Tysa [email protected]
Napisz komentarz
Komentarze