Listy, opinie, polemiki
Przez pierwsze powojenne dziesięciolecia park pozostawiony był właściwie sam sobie. Znaczące przeobrażenia nastąpiły dopiero w latach 60. i 70. XX wieku, kiedy uregulowano rzekę Oławę i stawy przy dworcu kolejowym, zlikwidowano młynówkę, zbudowano dwa mosty betonowe, rozebrano Dom Strzelecki, zamieniono cmentarz ewangelicki na część parku, a także wykonano kilka kilometrów utwardzonych alejek parkowych.
Kolejnym okresem, ważnym dla parku, był początek lat 70. XX wieku, kiedy przystąpiono do opracowania planu zagospodarowania przestrzennego Oławy. Syntezą ówczesnych dyskusji był postulat Bogusławy Notz, by "poprawić i wyremontować aleje, postawić ławki, oczyścić stawy, powołać komitet ratowania parku. Bo czyż nie przydałby się miastu park z prawdziwego zdarzenia, tym bardziej, że nie musimy zaczynać od sadzenia drzew" ("WO" nr 23 z 22 grudnia 1992), a także wniosek Zarządu Koła PKE w Oławie, przyjęty przez oławską Radę Miejską, czego dowodem jest pismo ówczesnego przewodniczącego RM, Waldemara Wiązowskiego (nr OR 0136/8/93 z dnia 29 marca 1993), adresowane do Polskiego Klubu Ekologicznego - Okręg Dolnośląski, Koło w Oławie. Czytamy tam: - Rada Miejska w Oławie, na sesji w dniu 27 marca 1993, wyraziła wolę objęcia parku miejskiego ochroną prawną, jako zespołu przyrodniczo-krajobrazowego.
W kolejnych latach wykonano pewne prace porządkowe, ustawiono nowe ławki, doprowadzono wodę do stawów, które oczyszczono ("GP-WO" nr 20 z 20 maja 2010), a ostatnio wybudowano ścieżki na wałach ("GP-WO" nr 47 z 21 listopada 2013).
Wielką szansą stały się działania, podejmowane w ostatnich kilku latach przez burmistrza Franciszka Października, przy poparciu radnych Rady Miejskiej w Oławie. Zaliczyć do nich należy m.in.:
* ogłoszenie konkursów na prace magisterskie, przydatne dla Oławy, w wyniku których pojawiły się nowe pomysły na zagospodarowanie parku, np. rodzinny park rozrywki ("GP-WO" nr 4 z 26 stycznia 2006) czy też kompleksowa rewitalizacja parku ze ścieżką edukacyjną ("GP-WO" nr 21 z 28 maja 2009);
* zlecenie w 2009 opracowania programu funkcjonalno-użytkowego do zadania "Budowa przyrodniczej ścieżki edukacyjnej na terenie Parku Miejskiego w Oławie" wraz z koncepcją projektową (wykonawca: Instytut Architektury Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu);
* uzyskanie dofinansowania, w wysokości prawie 0,5 mln zł, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na projekt "Budowa przyrodniczej ścieżki edukacyjnej na terenie Parku Miejskiego w Oławie", o wartości ponad 1 mln złotych ("GP-WO" nr 51, z 22 grudnia 2011);
* realizacja I etapu tego projektu w 2013 roku, nakładem prawie 0,8 mln zł ("GP-WO" nr 49, z 5 grudnia 2013);
* zapowiedź realizacji II etapu projektu rewitalizacji parku w 2014 roku ("GP-WO" nr 1, z 2 stycznia 2014).
Mamy więc szansę na park z prawdziwego zdarzenia. Jest to jednak tylko szansa, ponieważ ciągle aktualne są następujące zagrożenia:
* ubywanie drzew, zwłaszcza starych, w tym wskutek chorób drzewostanu;
* zaśmiecanie, nielegalne parkowanie aut, "dzikie" drogi dojazdowe;
* zmniejszanie się powierzchni parku;
* dewastacja urządzeń parkowych, w tym najnowszych;
* okresowy dopływ ścieków (wód deszczowych) do stawów parkowych.
Szansą dla parku są nie tylko odpowiednie decyzje władz miasta, w tym większe zaangażowanie Straży Miejskiej do ochrony parku, ale również możliwie szerokie zainteresowanie i poparcie społeczne. Wydaje się, że jest to jak najbardziej realne, o czym świadczyć może ponad 30 artykułów, notatek i listów, zamieszczonych na łamach "Gazety Powiatowej - Wiadomości Oławskie". Jest w naszym mieście szereg osób, mających szeroką wiedzę o historii parku, w tym tej powojennej, o jego wartości przyrodniczej i kulturowej. Dla wielu mieszkańców Oławy jest to też ważne, a może nawet magiczne miejsce, z którym wiąże się ich dzieciństwo i młodość, historia rodzin, przyjaciół i znajomych.
Park to nasze wspólne dziedzictwo, które musimy razem chronić, o które warto i należy się lepiej troszczyć, aby kolejne pokolenie Polaków mogło świętować 200-lecie jeszcze piękniejszego Parku Miejskiego w Oławie.
Andrzej Drabiński
Klub Ekologiczny Ziemi Oławskiej Oława
Napisz komentarz
Komentarze