Powiat
Policjanci miesiąc temu rozpoczęli akcję edukacyjną wśród uczniów szkół w naszym powiecie. Przeprowadzili 30 spotkań, w których uczulali na niebezpieczeństwa, grożące podczas wakacji. W każdej pogadance uczestniczyło około stu dzieci. - Policyjne statystyki pokazują, że wakacje to czas, kiedy częściej niż zwykle dochodzi do wypadków nad wodą - mówi Alicja Jędo z KPP w Oławie. - Niektórych z pewnością można by uniknąć, gdyby zamiast brawury i szaleństwa posłuchać głosu rozsądku. Wierzymy, że nasze akcje zadziałają na wyobraźnię młodych.
W tym roku też wielu będzie korzystać z chłodzących kąpieli nad stawem, w rzece lub na basenie. Czy w euforii wodnych zabaw będą pamiętali o policyjnych poradach?
Tomek w ubiegłym roku skoczył z mostu do rzeki, a później apelował na naszych łamach do rówieśników, żeby tego nie robili. Przekonał się, że jeden błąd i chwila zapomnienia mogły kosztować życie. Chciał się sprawdzić, wygrać ze strachem i pierwszy raz skoczył z takiej wysokości. - Uderzyłem w twarde dno i poczułem silne pulsowanie oraz mrowienie na szyi. Po chwili miałem problemy z poruszaniem się. Z wielkim trudem udało mi się wydostać na brzeg - mówił Tomek. - Położyłem się na trawie i najdrobniejszy ruch sprawiał potworny ból. Nie mogłem wstać.
Nie wszyscy koledzy chłopca wykazali się rozsądkiem, mimo że widzieli wypadek. Po kilku godzinach wrócili do skoków. Pod koniec sierpnia, na niestrzeżonej części jelczańskiego stawu, zginął 16-letni chłopak. Wpadł do stawu z rowerka wodnego. Był bez kamizelki. Koledzy, którzy płynęli razem z nim, nie zdążyli go uratować. Policja apeluje, żeby pamiętać o prostych zasadach bezpieczeństwa, bo to recepta na uniknięcie tragedii. - Chcemy zwrócić też uwagę dorosłych na to, jak pociechy spędzają wakacje - mówi Jędo. - Rola rodzica jest najważniejsza. Co pewien czas trzeba przeprowadzać z dzieckiem rozmowy na temat zagrożeń. Nauczyć, aby podczas nieobecności dorosłych, nikomu nie otwierało drzwi i nie wychodziło z zawieszonym na szyi kluczem. Bezwzględnie zakazać wsiadania do samochodu z nieznajomymi i zrobić wszystko, żeby dziecko było nieufne wobec obcych.
Chcesz mieć udane wakacje? Pamiętaj:
* Unikaj kąpielisk niestrzeżonych. Pływaj w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, które są pod nadzorem ratowników,
* Stosuj się do regulaminu kąpieliska i poleceń ratowników, opiekuna obiektu czy policjantów,
* Nie wchodź do wody wbrew zakazom oraz kiedy jest wywieszona czerwona flaga,
* Pod żadnym pozorem nie pływaj po spożyciu alkohol lub narkotyków,
* Nie wchodź do wody bezpośrednio po obfitym posiłku czy dłuższym opalaniu,
* nigdy nie skacz do wody w miejscach nierozpoznanych,
* Pilnuj dzieci bawiące się w wodzie, również, umiejące pływać. Zwykłe zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem,
* Korzystając ze sprzętu pływającego, zawsze sprawdzaj jego sprawność i ubieraj kamizelkę ratunkową,
(AH)
Reklama
W jelczańskim stawie utonął 16-letni chłopiec. O rok młodszy skakał na główkę z mostu na Oławce i uszkodził sobie kręgosłup. Tak było rok temu podczas wakacji. Co zrobić, żeby nie powtórzyły się podobne tragedie?
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze