Godzikowice
W restauracji „Słoneczko”
Główne założenia przedstawił Józef Hołyński, jeden z pełnomocników Komitetu Wyborczego Wyborców „Wspólnota Samorządowa 2010”. Są one proste - samorząd powinien się trzymać jak najdalej od polityki, bo jego upolitycznienie służy wąskiej grupie ludzi. Komitet stawia na ludzi znanych w swoich środowiskach i cieszących się zaufaniem.
- Nigdy nie uprawialiśmy retoryki politycznej - zapewniał Hołyński. - Działamy na rzecz rozwoju powiatu i dobra ludzi. Chcemy sprawnego samorządu, w którym decyzje podejmowane są wspólnie.
W przeciwieństwie do Platformy Obywatelskiej w naszym powiecie, nie zawłaszczamy niczyich osiągnięć. Przypisywanie sobie prawie wszystkich sukcesów jest nieprzyzwoite, to arogancja. Samorządy, w których nie rządzi PO, też się rozwijają. Jeżeli wszystko jej zawdzięczamy, to tegoroczne deszcze i powódź również. Będziemy dążyli do stworzenia przyjaznego powiatu, lepszej służby zdrowia, wyższego poziomu nauczania - dobrego i sprawnego samorządu.
Jesteśmy paliwem
Gdy na scenę wchodził Kazimierz Putyra, obecny burmistrz i kandydat na burmistrza Jelcza-Laskowic, towarzyszyli mu młodzi ludzie z parasolem, nazwanym „putyrasolem”, kubkiem i szarlotką. Młodzi ludzie w zielonych koszulkach skandowali „Kazik, Kazik!”. „Putyrasol” ma chronić samorząd przed politykierstwem i kolesiostwem, szarlotka to efekt czteroletnich rządów Putyry, zapoczątkowanych rozdawaniem jabłek. - Jesteśmy paliwem, nie pozwolimy, aby rozpędzony samochód samorządowy stanął! - przekonywał Kazimierz Putyra.
Twierdził, że wraz ze współpracownikami wykonał wszystkie punkty programu wyborczego sprzed czterech lat, a nawet zrobił więcej. Głównym celem nowej kadencji ma być zwiększenie atrakcyjności gminy Jelcz-Laskowice, jako obszaru zrównoważonego rozwoju. Rozwój jest widoczny - od kultury po aktywność obywatelską. Putyra obiecywał poprawę komunikacji w gminie, doprowadzenie do odbudowania wałów przeciwpowodziowych, wybudowanie hali widowiskowo-sportowej. Mówił o wybudowaniu ośmiu boisk, modernizacji oświetlenia, rozwoju kultury i wsi. W mijającej kadencji wykonano ponad 50 km kanalizacji sanitarnej, wprowadzono esemesowy system informowania mieszkańców o zagrożeniach. Obecny burmistrz przekonywał, że warto na niego głosować, bo jest ambitny, bezpośredni i potrafi odblokować potencjał mieszkańców.
Zachęcić mieszkańców
Dorota Swadek-Schneider, kandydatka na wójta gminy Domaniów przekonywała, że ma doświadczenie w samorządzie. Zależy jej na efektywnej współpracy z sołtysami, radnymi i mieszkańcami, na rzecz dynamicznego rozwoju gminy. - Gmina Domaniów ma deficyt ponad 4 mln zł, jest w słabej sytuacji finansowej - mówiła. - Trzeba pozyskiwać nowych inwestorów, ważna jest promocja gminy na zewnątrz, należy eksponować jej walory. Ludzie są chętni do współpracy, ale trzeba dać im szanse.
Inne zadania, to: udrożnienie melioracji i kanalizacji burzowej (pozwoli to przeczekać do wybudowania kanalizacji sanitarnej), poprawa jakości dróg gminnych. Zdaniem kandydatki, przy 25-procentowym wsparciu przez powiat, można było zrobić znacznie więcej.
Kandydaci gminni i powiatowi
Podczas konwencji przedstawiono kandydatów do Rady Gminy Domaniów, Rady Gminy Oława, Rady Miejskiej w Jelczu-Laskowicach i Rady Powiatu w Oławie. Postawiono na ludzi znanych w swoich środowiskach - prywatnych przedsiębiorców, policjantów, sołtysów, działaczy i działaczki organizacji wiejskich, nauczycieli, studentów. Lesław Danilewicz stwierdził, że radni powinni kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.
Na listach do Rady Powiatu są m.in.: Józef Hołyński, Jolanta Strużyńska, Janusz Cieślak, Lesław Danilewicz, Tomasz Kołodziej, Mieczysław Wlazło, Piotr Błaszków, Agnieszka Kułakowska i Andrzej Adamski. Do RM w Jelczu-Laskowicach wystartują m.in.: Henryk Koch, Piotr Stajszczyk, Wincenty Marchewski, Elżbieta Sławińska, Rafał Rasz i Stanisław Łukasik. O mandat radnego w gminie Oława starają się m.in. Tomasz Boczoń
i Mirosława Księżopolska, a w Domaniowie - Elżbieta Rudnik-Weinert, Waldemar Dumański, Wiesław Michniewicz, Damian Fudała i Leszek Kołecki.
Tekst i fot.: Monika Gałuszka-Sucharska
[email protected]
Napisz komentarz
Komentarze