Jelcz-Laskowice
Pomoc dla powodzian
- Do 14 czerwca wypłaciliśmy 164 zapomogi rządowe w wysokości do 6 tysięcy złotych - mówi wiceburmistrz Robert Walkowiak. - Obecnie wnioski o takie wsparcie są przyjmowane i rozpatrywane na bieżąco. Prace zakończyły już komisje gminne, oceniające straty poniesione podczas powodzi. Niebawem zaczniemy wypłacać pieniądze na remont budynków mieszkalnych bądź ich część. Wnioski o odszkodowania do 20 tysięcy złotych złożyło na razie 47 osób, ale ta liczba cały czas się zmienia. Zapomogi na remonty będziemy wypłacać a conto, następnie rozliczać na podstawie zebranych faktur. Osoba, która nie udokumentuje wydatków na remont, będzie musiała zwrócić pieniądze.
Gdy zniszczenia budynków mieszkalnych, a tym samym koszty remontu są większe, właściciele mogą się ubiegać o bezzwrotną zapomogę do 100 tysięcy złotych. W tej sytuacji straty szacuje powołany rzeczoznawca majątkowy. W gminie Jelcz-Laskowice pracują od 3 czerwca trzy takie osoby. Do środy 16 czerwca złożono 81 wniosków. Po rozpatrzeniu będą wypłacane odszkodowania w dwóch transzach. - Druga zostanie wypłacona dopiero po rozliczeniu poprzedniej - uprzedza Walkowiak.
Dzieci z rodzin poszkodowanych podczas powodzi otrzymają zwrot kosztów poniesionych na zakup wyprawek szkolnych. Pieniądze będą zwracane na podstawie faktur. Uczniowie dotknięci powodzią otrzymają po tysiąc złotych wsparcia. - W naszej gminie jest 60 takich uczniów - informuje Walkowiak. - Wnioski o wsparcie przyjmowane są w wydziale oświaty Urzędu Miasta i Gminy Jelcz-Laskowice.
Bezpłatny wypoczynek
Dla dzieci powodzian przygotowano też szeroką ofertę wyjazdów i obozów wakacyjnych. Na pierwszy turnus wyjedzie do Władysławowa 40 uczniów już 28 czerwca i zostaną tam do 5 lipca. Wydział oświaty przyjmuje też zgłoszenia na dwutygodniowy obóz do Sarocka nad zalewem Węgorzewskim. Jest też pięć wolnych miejsc na wyjazd w okolice Krakowa na obóz, w którym weźmie udział również młodzież z zagranicy. Oferty wyjazdów wakacyjnych dla dzieci i ich opiekunów oraz młodzieży mają też Ministerstwo Edukacjii Ministerstwo Zdrowia i PFRON. Więcej informacji można uzyskać u dyrektorów szkół, w wydziale oświaty, a także u wiceburmistrza Roberta Walkowiaka.
Pomoc doraźna
Od kilku tygodni działają punkty, w których wydawane są dary dla powodzian. Sponsorzy i ludzie dobrej woli z całego regionu nieustannie zasilają magazyn darami, by poszkodowanym nie zabrakło żywności, wody pitnej, środków czystości i higieny, preparatów do dezynfekcji.
16 powodzian wciąż mieszka w schronisku w Chwałowicach, gdzie otrzymują bezpłatne wyżywienie. Dwom rodzinom z dziećmi przydzielono mieszkania komunalne. - Mogą tam mieszkać do czasu wyremontowania swoich domów - mówi wiceburmistrz. - Osoby starsze, schorowane, które potrzebują pomocy przy sprzątaniu zalanego domu mogą poprosić o wsparcie przez wolontariuszy. W tej sprawie należy się zgłaszać do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Ponadto gmina udostępnia powodzianom 65 osuszaczy i cztery myjki ciśnieniowe. Można je wypożyczać w punkcie przyjmowania darów w Szkole Podstawowej nr 2, al. Młodych 1. W MGOPS działa tzw. giełda wzajemnej pomocy. Mogą się tam zgłaszać mieszkańcy regionu, którzy chcą oddać np. sprzęty gospodarstwa domowego, meble itp. (oczywiście w dobrym stanie), a także powodzianie, którzy potrzebują takich rzeczy. MGOPS działa w tej sprawie jak punkt informacyjny.
Cały czas prowadzone są bezpłatne szczepienia przeciw tężcowi. Przeznaczone są dla powodzian i uczestników akcji powodziowej, którzy np. poprzez ranę zetknęli się z brudną wodą. Szczepienia prowadzi Przychodnia Rejonowo Specjalistyczna przy ul. Bożka 13. Dotychczas zaszczepiło się 100 osób.
- Pomoc dla powodzian napływa ze wszystkich stron - mówi wiceburmistrz Walkowiak. - Pomagają instytucje, samorządy, stowarzyszenia, wolontariusze i wiele osób prywatnych. Wszystkim serdecznie dziękujemy. Potrzeby są jednak bardzo duże i ciągle się zmieniają. Powodzianie zaczynają remontować zniszczone domy. Teraz szukamy sponsorów, którzy przekażą im materiały budowlane.
Wioletta Kamińska
[email protected]
Napisz komentarz
Komentarze