Nie sprawdziły się prognozy z 4 czerwca. Poziom wody podczas przepływu drugiej fali miał nie przekroczyć 690 cm. 5 czerwca o godzinie 15.00 poziom wody na Odrze w Oławie wynosił 717 cm. Wysoki stan Odry może utrzymywać się przez kilkadziesiąt godzin. Wały są na bieżąco monitorowane. Do dyspozycji jest około 300 żołnierzy i 160 więźniów, którzy pomagają w walce o wały m.in. w Jelczu-Laskowicach. Żołnierze ofoliowali też wał na odcinku Kotowice-Siedlce.
5 czerwca o godzinie 15.00 uruchomiono polder Lipki-Oława. Ewakuowano mieszkańców tego rejonu.
Jak informuje Wojwódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wysokość fali kulminacyjnej wyniesie 720-735cm. W Oławie najwyższy poziom wody spodziewany jest między 2:00 a 6:00 rano w niedzielę Wyższy, niż zakładany wcześniej, poziom wody może wynikać z zamulonego i zarośniętego koryta rzeki w okolicach Oławy spiętrzającego wodę.
***
5 czerwca w Jelczu-Laskowicach do budowy 1600 m wału zużyto 47 000 worków z piaskiem. Burmistrz Kazimierz Putyra dziękuje wszystkim, którzy przyszli wesprzeć żołnierzy i więźniów. 300 mieszkańców z Jelcza i okolic pomogło w budowie wału wysokiego na 1,5 metra.
Informacja z 6 czerwca z godziny 13.00 z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego:
Druga fala kulminacyjna na Odrze nad ranem dotarła do Oławy. - Dzięki uruchomieniu polderu zalewowego Lipki - Oława udało się czasowo wstrzymać rosnącą tendencję na wodowskazie w tym mieście - poinformowano na stronie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. - Od kilkunastu godzin utrzymuje się tam praktycznie ta sama wysokość wody. Druga fala wezbraniowa jest jednak dosyć długa, co spowoduje dłuższe utrzymywanie się wysokich stanów na wodowskazach w tym rejonie.
Dyrektor Ryszard Kosierb z wrocławskiego oddziału IMGW poinformował, że nadchodzący tydzień ma być deszczowy. Jeżeli ta prognoza będzie się realizować dopływy Odry z kotlin jeleniogórskiej i kłodzkiej mogą zanotować wyższe stany wód. Wczorajszy pomiar przepływu wody w Odrze wykazał, że rzeką przepływa około 1150 m sześciennych na sekundę. Jest to ilość prawie o połowę mniejsza niż podczas przechodzenia pierwszego wezbrania.
AKTUALNY STAN ODRY można sprawdzić tutaj: www.pogodynka.pl/podest/hydro.php
Zobacz galerię zdjęć naszego czytelnika - Łukasza Dziądziaka. Aktualne zdjęcia z pracy na wałach w Siedlcach:
(AH)
Fot. Łukasz Dziądziak
Napisz komentarz
Komentarze