Oława
Z sesji Rady Miejskiej
Mieszkańcy Oławy chcieliby więcej patroli policji i straży miejskiej na ulicach oraz monitoringu w wielu punktach miasta. Tak wynika z informacji o stanie bezpieczeństwa, przygotowanego przez Komisję Prawa i Porządku Publicznego Rady Miejskiej w Oławie. Przedstawił ją na lutowej sesji RM przewodniczący tej komisji Tomasz Niezgoda.
Na naszym terenie nie stwierdzono gruźlicy, wścieklizny u zwierząt i innych chorób zakaźnych, które pojawiają się w sąsiednich krajach. Zagrożeniem są bezpańskie zwierzęta i niedozwolona utylizacja odpadów.
Pozytywnie oceniono działania oławskiej Straży Miejskiej i policji. W straży pracuje 15 osób, w tym 13 mundurowych. Zwiększono działania profilaktyczne, zatrudniono dodatkowego strażnika.
Z danych policyjnych wynika, że spada liczba przestępstw, bójek i rozbojów, ale zwiększyła się liczba przestępstw narkotykowych (wzrosła także ich wykrywalność). Niepokoi fakt, że rośnie liczba wykroczeń, popełnianych przez nieletnich. Jako przykład podano „ustawki” na terenie Gimnazjum nr 2 oraz problemy pojawiające się w innych szkołach.
Dość wysoko oceniono też pracę policji, ale jest wiele spraw, które niepokoją oławian. Boją się pijanych kierowców i agresywnej młodzieży. Chcą więcej patroli pieszych, zmniejszenia biurokracji w policji, większej skuteczności drogówki, poprawy infrastruktury drogowej.
Działania Straży Miejskiej i policji wysoko ocenili Piotr Regiec i Witold Niemirowski. Pytano, czy da się walczyć z psimi odchodami w piaskownicach, czy będzie więcej patroli nocą i w lecie, czy Straż Miejska dostanie fotoradar, czy ktoś monitoruje dziury w drogach i czy budynek Komendy Powiatowej Policji zmieni się w obiecywane przez byłego komendanta „Złote tarasy” bądź „Szklane domy”? Inspektor Jan Broda, komendant powiatowy policji mówił, że co roku wiosną funkcjonariusze kontrolują drogi i informują zarządców o złym stanie. Zapowiedział też, że będzie więcej patroli, ponieważ policja wysyła coraz więcej mundurowych do służby w terenie - „z biura na drogę”. - Może nie będą to „Szklane domy”, ale dzięki wsparciu samorządów istnieje szansa na remont komendy w ramach rewitalizacji starówki - mówił Jan Broda. - Jest projekt rozbudowy komendy i mamy na to pozwolenie.
Burmistrz Franciszek Październik odpowiedział, że w 2010 roku nie przewiduje się zakupu fotoradaru dla Straży Miejskiej.
Monika Gałuszka-Sucharska
[email protected]
Napisz komentarz
Komentarze