Sanepid uspokaja
Próbki pobrane od chorego mieszkańca Oławy przebadano w laboratorium referencyjnym. Potwierdzono w nich występowanie wirusa „świńskiej grypy”. Mężczyzna jest hospitalizowany w jednym z wrocławskich szpitali.
- Zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego nie przewiduje się izolacji osób z otoczenia chorego, również nie obejmuje się tej grupy wywiadem epidemiologicznym - wyjaśnia Elżbieta Gwóźdź. - Osoba, która zaobserwuje u siebie objawy grypy, takie jak gorączka, kaszel, bóle mięśni i osłabienie, powinna niezwłocznie udać się do lekarza i podjąć leczenie. W cięższym przypadku lekarze mogą kierować pacjentów z powiatu oławskiego do Poradni Chorób Zakaźnych w Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu przy ul. Koszarowej.Elżbieta Gwóźdź dodaje, że wszystkie oławskie placówki służby zdrowia, a także instytucje publiczne (urzędy, szkoły, przedszkola itp.), są na bieżąco informowane o zaleceniach i procedurach postępowania przy podejrzeniu grypy A/H1N1, przekazywanych przez Główny Inspektorat Sanitarny, krajowego konsultanta ds. epidemiologii prof. Andrzeja Zielińskiego oraz krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzeja Horbana. Apteki mają leki przeciwwirusowe stosowane w tej odmianie grypy, jednak są to środki, o których decyduje lekarz, a więc tylko na receptę.
3 grudnia, podczas posiedzenia Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego w Starostwie Powiatowym, analizowano stan zagrożenia epidemią grypy w powiecie oławskim. W październiku zgłoszono 131 przypadków zachorowań i podejrzenia zachorowania na grypę, w listopadzie - 374, a w grudniu (do 14) - 286. Do 1 grudnia na terenie powiatu oławskiego zaszczepiło się 3235 osób. Dla porównania w całym 2008 roku zaszczepiło się u nas 2790 osób.
- W obecnym sezonie grypowym występujące przypadki zachorowań są powodowane zarówno przez wirusy grypy „sezonowej” jak i A/H1N1, w tej sytuacji nie ma przesłanek do obawy o wystąpienie epidemii grypy - uspokaja Elżbieta Gwóźdź.
Śmiertelne żniwo
Do 73 wzrosła liczba zmarłych w Polsce, u których badania laboratoryjne potwierdziły obecność wirusa A/H1N1 wywołującego nową odmianę grypy - dowiedziała się w poniedziałek PAP w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Tomasz Misztal z GIS poinformował, że do tej pory w Polsce potwierdzono 1891 przypadków zakażenia A/H1N1. W większości przypadków grypa ma łagodny przebieg i nie powoduje powikłań. Najbardziej zagrożone są osoby obciążone przewlekłymi chorobami oraz o znacznie obniżonej odporności organizmu. Zgony następują przeważnie w wyniku powikłań pogrypowych, m.in. niewydolności dróg oddechowych. Jak podaje ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control), w Europie umierają w większości osoby z dodatkowymi schorzeniami, ale w 30 proc. to ludzie zdrowi, nieobciążeni żadnymi poważnymi chorobami. Zdaniem ekspertów liczba chorych na nową odmianę grypy dochodzi w Polsce do kilkudziesięciu tysięcy.
W pierwszym tygodniu grudnia zarejestrowano ponad 96 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań, a jeszcze tydzień wcześniej było ich prawie 134 tys. Spadek nastąpił we wszystkich grupach wiekowych...
(za onet.pl)
Krzysztof A. Trybulski
[email protected]
Napisz komentarz
Komentarze