Jelcz-Laskowice
Otwarcie MCK
Nowe centrum to jednostka Dolnośląskiej Wojewódzkiej Komendy Ochotniczych Hufców Pracy, która tworzy sieć profesjonalnych placówek poradnictwa i informacji zawodowej. MCK działa w ramach projektu Europejskiego Funduszu Społecznego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej pt. „OHP jako realizator usług pracy”.
Magdalena Frydrych - koordynator wojewódzki projektu tłumaczy, że MCK tworzone są w małych miejscowościach i na terenach wiejskich z oddolnej inicjatywy. - Władze zauważyły potrzebę powstania tej jednostki, udostępniły dwa pomieszczenia, więc OHP pomógł w zrealizowaniu projektu, kierowanego przede wszystkim do ludzi młodych, ale nie tylko.
W instytucji będzie pracował doradca zawodowy Robert Chrupcała, który dawniej był pełnomocnikiem burmistrza Jelcza-Laskowic ds. uzależnień. Jego pracę ma kontrolować dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP, Ewa Grzywacz.
Jelczańska jednostka będzie pomagała w znalezieniu zatrudnienia osobom, które dopiero wkraczają na rynek pracy, chcą się przekwalifikować lub szukają innej posady. Centrum umożliwi także dostęp do sprzętu audio-wizualnego, elektronicznego i do internetu.
Na otwarciu pierwszej z dziewięciu planowanych jednostek na Dolnym Śląsku obecni byli przedstawiciele OHP, władz samorządowych Jelcza-Laskowic i Oławy, radni, dyrektorzy szkół i jednostek samorządowych.
Jerzy Mormul - komendant główny OHP mówił, że nowo otwarte centrum ma służyć jak najlepszemu dostępowi do informacji, dostosowując działania do danego środowiska. Wyraził zadowolenie z dobrej współpracy pomiędzy hufcem a władzami J-L.
Komendant wojewódzki Piotr Olchówka potwierdził, że gdyby nie zainteresowanie lokalnych władz, otwarcie jednostki nie byłoby możliwe. - Rozwój przemysłu powoduje zmiany na rynku pracy - mówił. - W planowaniu rozwoju zawodowego potrzebny jest także łatwy dostęp do informacji. Chcemy ułatwić przede wszystkim młodzieży znalezienie pracy oraz wyrobić w niej nawyk samokształcenia.
Burmistrz Kazimierz Putyra wspomniał, że osiedle Fabryczne, na którym otwarto centrum, jest najstarsze w Jelczu-Laskowicach, z zabudową wielorodzinną. W latach 60. powstawały tam hotele robotnicze. - Ta zabudowa przemysłowa wywarła piętno na mieszkańcach - mówił szef miasta i gminy.
- Mamy tutaj najniższy wskaźnik istniejących podmiotów działalności gospodarczej. Mam nadzieję, że nowa instytucja pomoże zmienić ten obraz osiedla. Wierzę, że centrum będzie otwarte na potrzeby naszej społeczności, a my zrobimy wszystko, żeby miało dobre warunki do pracy, oczekujemy pozytywnych efektów.
Burmistrz podziękował także Robertowi Chrupcale - za to, że MCK powstało dzięki jego staraniom i aktywności.
Oferta Młodzieżowego Centrum Kariery:
* prowadzenie zajęć indywidualnych
i grupowych z dziedziny poradnictwa zawodowego,
* udzielanie informacji o szkoleniach,
* przygotowywanie młodzieży do planowania kariery zawodowej,
* nauka technik autoprezentacji,
* przybliżanie zagadnień związanych z przedsiębiorczością i samozatrudnieniem,
* badanie zainteresowań i uzdolnień zawodowych z wykorzystaniem metod i technik psychologicznych.
Działa od poniedziałku do piątku, od godz. 7.45 do 15.45, w klubie „Opty”, ul. Techników 12 w Jelczu-Laskowicach
Tekst i fot.: Malwina Gadawa
[email protected]
Napisz komentarz
Komentarze